HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

1948 1/2 Kurus Ariyorum

Herhangi bir koleksiyon konusundaki alım/satım mesajlarınızı buraya gönderebilirsiniz.
Forum kuralları
Türkiye Cumhuriyeti'ne ait paraların tamamı, Osmanlı kağıt paralarının tamamı ve üzerinde hicri 1255 veya daha yakın bir tarih taşıyan Osmanlı madeni paraları ile ilgili her türlü alım/satım tekliflerinizi buraya gönderebilirsiniz. Satışı 2863 sayılı kanun ile yasak olan diğer paralar veya nesneler için gelen mesajlar haber verilmeksizin silinecektir.

1948 1/2 Kurus Ariyorum

Mesajgönderen tolgaceng » Pzr Kas 13, 2016 12:37 pm

1948 yili 1/2 Kurus satin almak istiyorum. Elinde olup satmayi dusunen varsa lutfen mumkun oldugunca yuksek kaliteli fotograflarla ve istediginiz fiyati da belirterek iletisime geciniz.
Kolay gelsin... :wink:
tolgaceng
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Re: 1948 1/2 Kurus Ariyorum

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Kas 14, 2016 4:39 pm

Açık konuşmak gerekirse elimde 2 tanesi farklı setlerde olmak üzere 4 adet var fakat satılık değil.
Yine açık konuşmak gerekirse, piyasada "sıra" tabir edilen koleksiyon parçalarının reel anlamda TL fiyatları, alım gücünün düşmesi ve ekonomik sıkıntılardan dolayı maalesef düştü. Gözlemlerim bu yönde.
Türkiye'de koleksiyonculuğun gelişmeme nedenlerinden biri de bu "ekonomik sıkıntılar"...
Yani, ekonomik olarak daralan bazı koleksiyonerler ellerindekileri satmak istiyorlar bu da arzı artırıyor; talep ise sınırlı... Yeni koleksiyoner az.
Yılda bir-iki kişi eski ve önemli koleksiyonerlerden vefat ediyor; piyasaya dağılıyor çoğu zaman onların nice emeklerle topladıkları, üzerlerine titredikleri parçaları.
Gelenler, gidenlerin yerini doldurmuyor. Genç koleksiyonerlerin alım gücü de nisbeten düşük ve onlar büyüyüp koleksiyon gibi bu memlekette lüks sayılacak bir uğraşa para ayırana kadar çok zaman geçecek...
Ancak ve ancak, parasal sıkıntı, iş nadir parçalara geldiğinde değişiyor, ki 1948 ½ Kuruş da nadir. Cumhuriyet tedavül madeni paralarının 5 nadir parasından biri.
Dolayısıyla USDTRY'nin, Dollar kurunun artışı, bu bağlamda nadir parçaları pek etkilemiyor.
USDTRY'nin çok çıkacağına inanıyorsanız şimdi bulup alın, zaten çok çıktığını düşünüyorsanız, az bekleyin...
Sadece bu konuya dikkat çekmek istedim yoksa alım-satım tavsiyesi vermek ne haddime.
Elinizde zaten Dollar fazlanız vardır, onu bilemem elbet. Nadir parçalar TL ile satıldığında bile, katalogdaki yol gösterici fiyatlara ki, USDTRY cinsindendir, riayet edilir üç aşağı, beş yukarı...
Zaman zaman çeşitli müzayedelerde çıkıyor; müzayedelere, mezatlara bakarak, takip ederek, acele etmeyerek uygun bir rakamdan pey verip; gerçek değerinden azına da alabilirsiniz denk gelirse.
İlk cümlemdeki setler için, fikir olsun diye şunlara bakınız:
1) viewtopic.php?f=4&t=4643&p=30765&hilit=1948+set#p30765
2) viewtopic.php?f=4&t=4229
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Alım - Satım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir