HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Madeni Para Temizleme???

BURAYA BAKMADAN SORU SORMAYIN ! ...para nasıl temizlenir, foto nasıl eklenir, duyurular, ilgili kanunlar vs...

Madeni Para Temizleme???

Mesajgönderen emreozay » Çrş Ara 26, 2007 7:13 pm

forumda madeni para temizleme ile ilgili bölümü okudum size hakveriyorum, fakat paranın üztünde olşan kimyasalı değilde bazı zor lekeleri çıkarmak çok zor, ben şu an babamın para koleksiyonuna devam etmekteyim. yıllar önce ben ufakken bir televizyondaki bir programdan etkilenip hepsi çil ve çil altı olan (arada daha düşük kondüsyonda olanları da var) tüm bozuk paralararı sirkede beklettim paraların bazıları dönüşü olmayan tahribata uğramış bende anlamadım başka maddelerde katmış olamalıyım sanırım ama hatırlamıyorum, bu paraları temizlemeye çalıştım ama olmadı_? ustunde acayip bir etki ve kir, kara oluşturmuş. sürekli ve ısrarlı birşekilde sildiğim paranın üztünden kirler çıkıyor ama bu benim saatlerimi alıyor. sizce bi temizlik malzemesi( reklamlarda gördüm silitbang ti sanırım adam parayı suya batırıo para temizlenio) kullanmalımıyım veya hangi malzemeler kullanmalıyım. yoksa eski düzen elle temizlemeye devammı_?
emreozay
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Re: Madeni Para Temizleme???

Mesajgönderen kaanuslu » Prş Ara 27, 2007 8:49 am

Bu konuyu kaç kere tartıştık, sayısını unuttum. Parayı temizleyip temizlememek tercihe kalmış bir şey. Her ne kadar be "temizlememe" yanlısıysam da, kimyaya olan merakımdan pek çok kimyasalı denedim. "Mucize sıvı" diye bir şey yok. Çünkü paraların maden içerikleri çok farklı.

Gümüş dediğiniz paranın kaçta kaçı gümüş , imalat tarzı ne ? Bunların hepsi temizliğe etki ediyor.
Cilibang gümüşte etkili gibi, bakır konusunda hiç bir kimyasala güvenmiyorum. Asıl temizlemek istediğiniz paradan önce mutlaka deneme yapın.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen emreozay » Prş Ara 27, 2007 3:27 pm

forumu gezdim evet, para temizlenmez diyorsunuz ama bir tek bu konu hakkında yorumu sizden gördüm.dediğiniiz gibi alaşımını dahi bilmiyorum öğrensen bile neyle aktiftir onu bilmiyorum. O zaman paramız ne durumda olursa olsun temizlememeliyiz burdan anladığım bu. ben yinede birkaç deneme yapacam olumlu olan sonuçları buraya yazarım. başka başarılı tecrübeleri olan arkadaşlarda buraya yazssın
saygılarla
emreozay
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Erkin82 » Prş Ara 27, 2007 8:13 pm

Gümüş paraları gümüşçüye verirseniz parlatırlar herhalde. Ama temizlenmiş gümüş para çok itici geliyor bana. Kendi adıma tavsiye etmem.
Delikli 1 kuruş vardı güzel bir kondüsyondaydı ve ama üzerinle sanki leke var gibiydi. Üstümdeki giysinin ufak bir köşesiyle ovaladım ve kısa sürede rengi gitti matlaştı, karardı.
Kısacası temizlenince para yeni gibi olmuyor kesinlikle. Çil para tertemiz para demek de değil. Yılların yorgunluğu parada varsa temizleseniz bile o yorgunluk kalıcı.
Ama koleksiyonculuk dışı kimyasal deney olarak görebilirsiniz bu işi. Sirke ve çamaşır suyu etkili oluyor, paralar eriyor neredeyse :)
Erkin82
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen znumismat » Prş Ara 27, 2007 11:33 pm

madeni paralarını illa temizlemek istiyen arkadaşlara bir tavsiyede bulunacağım piyasada 404 Met-Par diye metal bir parlatıcı var ,önce sizce değeri az bir parada deneyin örneğin bakır 10 kr .neticeden memnun kalırsanız diğer paralara uyguluyabilirsiniz.boyacı ,nalbur benzeri yerde satılıyor diş macunu gibi tüpte ,ben bazı paralarda uyguladım.az biraz sürüp elle ovuşturuyorum çok fazla kirli olanları birkaç defa tekrarlayın .sonra yumuşak bir bezle silin,başka bir yumuşak bezlede parlatabilirsin.küçük 5000 liralara uygulayıp kuyumculara cumhuriyet altını diye satabilirsin .KAVİLLE alakası yok ben mesleğimle ilgili [baharatçılarda kuruyemişcilerde görmüşsünüzdür ,cam kavanozların pirinç kapakları vardır onlar için almıştım.]benim uyguladığım paralar nadir olmayan kendi kolleksiyonumda bulundurduğum paralardır.temizlik imandan gelir deyip temizliyorum.karşıma alıp baktımmı pırıl pırıl göreyim diye.lakin gün gelir 1/2 KR sahibi olursam onu kirli bile görmeye razıym.
En son znumismat tarafından Cum Ara 28, 2007 4:49 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
znumismat
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen msozer » Cum Ara 28, 2007 12:41 pm

bir diğer ismide halk arasında daha çok o isimle biliniyor KAVİL sizin markasını verdiğinizde o olsa gerek.o malzeme parada tahribata ve yıpranmayada yol açıyor bilginiz olsun.
msozer

Mesajgönderen c.öncü » Pzr Oca 20, 2008 6:55 pm

404 met par ürününü bende tavsiye ederim birkaç kez denedim işe yarıyor birde bende bazı paralarımı deneme amaçlı sirekeye attım ii sonuç vermedi tabi parada dalgalanmalar oluyor onu bir nebze geçirmek için yine metparı öneririm.
c.öncü
c.öncü
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen huseyingarip » Cum Mar 21, 2008 12:24 am

bu işe amatör olarak başladım ve bazı yerlerde bulduuğ paraları satın alıyorum bazıları gerçekten kötü durumda çok etkili olmasa bile kola bildiğimiz coca-cola bu işte baya iyi süper olduğunu söyleyemem ama paraları kolanın içine atıp beklediğimizde gerçekten etkili oluyor şasen denedim ve memnun kaldım paralara herhangi bi zarar verdiğinide görmedim
huseyingarip

Mesajgönderen hayko45 » Cum Mar 21, 2008 6:32 pm

paralar gerçekten kötü durumdaysa almamanızı öneririm çünkü gerçekten bi değeri yoktur.
hayko45
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen ftursin » Cum Mar 21, 2008 6:41 pm

Sayın Hüseyin Garip

Yazınızdan koleksiyon yapmaya yeni başladığınız anlaşılıyor. Bu işe gönül verdiğiniz için sizi tebrik ederiz.
Paraların temizlenmesinden önce değinmek istediğim konu, bir koleksiyonun nasıl olması gerektiği, hedef ve amaçlarıdır.
Ben de dahil olmak üzere sanıyorum birçok koleksiyoncu bu işe, genç yaşta her gördüğü yerdeki bilhassa yabancı madeni paraları toplayarak başlamıştır. Size tavsiyem gördüğünüz her yerli ya da yabancı, madeni ya da kağıt parayı düşünmeden toplamayın.
Sadece nümismatikte değil, diğer tüm koleksiyon dallarında da geçerli olan belli başlı kurallar ve koleksiyonun değerini belirleyen kriterler vardır. Gereksiz yere çok para harcanmış, tek tek veya bütün olarak değerlendirildiğinde ortaya herhangi bir kültürel, bilimsel bir tez veya konu ortaya koyamamış olan bir koleksiyonun bence hiçbir değeri yoktur. Koleksiyona başlamadan önce neyin nasıl yapılacağına net bir şekilde karar vermek gerekir. Örneğin;

- Sadece Türk Cumhuriyet tarihinde basılmış olan madeni ve/veya kağıt paralarını toplamak,
- Sadece Osmanlı madeni ve/veya kağıt paralarını (kaime) toplamak (özellikle son altı padişah zamanı),
- Bir veya birkaç yabancı ülke parası toplamak (şunu açıkça belirtmek gerekir ki, yabancı para koleksiyonunun sonu yoktur. yabancı ülke paralarını profesyonelce toplamak ve gerekenleri elde edebilmek çok zordur),
- Belli tarihler arasında basılmış olan (örneğin 1950-1980) veya belli emisyondaki (3. 4. 5. emisyon gibi) paraları lot olarak toplamak, eksikleri tamamlamaya çalışmak,
- Hatıra paraları, gümüş paralar, sadece çok büyük veya çok küçük boyutlardaki paraları toplamak, hatta 'çil olsun da başka ne olursa olsun' diyerek sadece çil olan paraları toplamak, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin bastığı madeni Euro'ları lot olarak toplamak vb.
- Nominal değeri (satın alım gücü) yüksek olan paraları toplamak, örneğin 5 , 10 madeni alman markı, 1 madeni dolar, eski emisyonların en üst nominal değerleri olan 500 ve 1000 liralar gibi,
- Az sayıda basılmış, katalog değeri çok yüksek, nadir kıymetleri toplamak (böyle bir koleksiyon yapabilmek için gelir seviyesinin yüksek olması gerekir, bu tür büyük koleksiyonlara genellikle zengin iş adamları sahiptir),
- Üzerinde tarihe malolmuş belli kişilerin resmi olan paraları toplamak. Örneğin 2. 3. 4. emisyondaki İnönü portreli banknotlar gibi (değerlidirler makul fiyata bulunca kaçırmayın derim),
- Sadece antika sayılabilecek paraları toplamak. Bunun için öncelikle tarih belirlemek lazım, mesela 1900 ve öncesi, veya 17. 18. 19. yüzyıllar gibi (Yasalara göre son altı padişahın öncesine ait olan değerlere sahip olabilmek için müzeye kayıtlı koleksiyoner olmak gereklidir. Bu değerlerin satılması, izinsiz el değiştirmesi ve yurtdışına çıkarılması kanunen yasaklanmıştır. Yabancı paralar için sanıyorum bu geçerli değil -bizim topraklarımızda yaşamış, Lidya, İon, Roma, Bizans gibi toplumlar hariç-)

vs...

Görüleceği üzere, bir koleksiyon konusu tamamen kişinin özel zevklerine ve tutkularına bağlıdır. Fakat ben şahsen, bütün koleksiyonlarda olması gereken ortak özelliğin, ' kültürümüze ve değerlerimize sahip çıkmak adına yapılmaları ' olduğuna inanıyorum. Üzülerek belirtiyorum ki yurt dışındaki koleksiyoncular ' birçok arkadaşımı tenzih ederek söylüyorum ' bizden çok daha bilinçli ve alım gücü yüksek. Dolayısı ile tarih öncesi zamanlardan beri toplumların varlığını sürdürdüğü topraklarımızın altından çıkmış veya çıkacak tüm değerleri potansiyel birer cevher olarak görüyorlar. Bunu fırsat bilen bazı defineciler ve koleksiyon tacirleri de tüm yasaları ve vicdani duygularını hiçe sayarak ülkemizin bu değerlerini yurtdışına kaçırıp pazarlıyorlar. Örneğin bakınız Elmalı Sikkeleri ; http://www.kultur.gov.tr/TR/BelgeGoster ... F8C6087BA9

Bu işe amatör olarak başladığınızı belirtmişsiniz, fakat bence ' ilerde koleksiyonumu satıp para kazanırım, kız arkadaşıma gösteririm ' gibi yanlış düşüncelerle değil; kültürümüze ve toplumsal değerlerimize sahip çıkmak, sosyalleşmek, kültür edinmek adına başlayan herkes daha başlamadan profesyonelleşmiştir. Yazımın başında da belirttiğim gibi gördüğünüz her para kayda değer koleksiyonluk bir nesne değildir. Bunlara boşuna para vermeyin. Önemli olan koleksiyondaki kıymetlerin sayısı değil, onların niteliğidir. İlerde uzmanlaştıkça gereksiz şeyleri zaten ya atacak ya da hediye edeceksiniz. Onlara vereceğiniz parayla kaliteli nümismatik malzeme (klasör, para föyü vb.) satın almanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla,
Fatih
ftursin
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen huseyingarip » Cum Mar 21, 2008 8:01 pm

bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim bu aralar araştırmalar içerisindeyim herhangi bi değeri varmı tam olarak bilmiyorum ama dün sırbistan hırvatistan ve slovenya ülkeleri ayrılmadan önce basılmış 1925 yılına ait bir madeni para satın aldım bulgaristandan türk lirası değeri 50 kuruşa satın aldım
huseyingarip

Mesajgönderen karabina » Cmt Mar 22, 2008 5:53 pm

sayın hüsyingarip
öncelikle parayı temizlemeyin,özelliklede coca cola ile...(hic temizlemeyin,hicbir seyle temizlemeyin)

ayrıca bulgaristanda iseniz bırakın baska paraları lütfen kırcaali'deki bit pazarına bir ugrayın ve osmanlı paralarının kactan satıldıgını bir görün derim.
50 krs'a inanın akce bile alabilirsiniz..(duydugum kadarıyla buaralar ordada piyasa artmıs ama olsun)

saygılarımla
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen ismailbukey » Çrş Ağu 20, 2008 5:33 am

Ben ne yaptıysam kendimi tutamiyorum. madeni paraları temizlemeden edemiyorum. aslında kimseye satacağım yok kendime topluyorum eğer aynı paradan ki tane varsa birini temizleyip diğerini temizlemiyorum.

bi yerden bulduğum bi tozla aşağıdaki 10 kuruşların birini temizledim diğerini temizlemedim. Buyrun karar sizin.
ismailbukey
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen kaanuslu » Çrş Ağu 20, 2008 10:50 am

Bakır para temizlenmesi en zor ve en tehlikeli paradır. İçeriğindeki bakır oranını bilemeyeceğinizden dolayı, görünüşte bakır olan iki ayrı paraya aynı işlemi uygulasanız bile çok değişik sonuçlar elde edersiniz.

Sizin temizlediğiniz 68, 10 Kuruş, bir daha kolay kolay doğal rengini almayacaktır.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen ismailbukey » Çrş Ağu 20, 2008 4:33 pm

Acaba benim temizlediğim bu para tedavile çıktığında da bu renktemiydi (temizlenmiş hali gibi parlak). Yoksa mat bir bakır rengi mi vardı.
ismailbukey
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Sonraki

Dön SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir