HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Madeni Para Temizleme???

BURAYA BAKMADAN SORU SORMAYIN ! ...para nasıl temizlenir, foto nasıl eklenir, duyurular, ilgili kanunlar vs...

Re: Madeni Para Temizleme???

Mesajgönderen kusterek » Çrş Ağu 20, 2008 9:17 pm

Merhaba.
Temizlediginiz Para nin profesyönel bir kolleksiyoner icin hic bir
kalmamistir.

Saygilarimla.
kusterek
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen kuranyi_199 » Pzt Haz 03, 2013 10:14 am

Merhaba , forumda ki yazılan önerilerin bir çoğunu değersiz paralarda denedim. Kesinlikle temizleme yapmamanızı öneriyorum. Para ne kadar temiz görünsede kendi rengini almıyor.
kuranyi_199

Mesajgönderen Firavun » Cmt Haz 08, 2013 10:42 pm

Zannetmiyorum ya tedavüle ilk çıktığında böyle parlak olsa bile birkaç gün sonra oksidasyondan dolayı yine parlak rengi gidecektir. Yarısoy metal olan bakır oksijen ve oksijen barındıran bileşiklerle çok kolay tepkimeye girer. Para temizlenmiş olsa dahi yine aynı haline dönmemesi için kesinlikle hava teması olmamalıdır.Karton kapamalar dahi ihmal edilecek kadar az miktarda hava geçirgenliğine sahiptir. Bundan dolayi bakır paralar güneş görmeyen kuru ve hava ile teması olmayacak şekilde saklanmalıdır. Ustalarıma saygılarımla :)
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Önceki

Dön SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir