HABERLER

Resim


Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Koleksiyoner Belgesi

BURAYA BAKMADAN SORU SORMAYIN ! ...para nasıl temizlenir, foto nasıl eklenir, duyurular, ilgili kanunlar vs...

Koleksiyoner Belgesi

Mesajgönderen Deathgrip » Pzr Oca 20, 2008 1:29 pm

Merhaba,

Zaten gündemde olan bir konu hakkında hem görüşlerimi belirtmek hem de koleksiyoner belgesine sahip olan üyelere birkaç soru sormak istiyorum.

- Alınacak her paranın 15 gün önceden müzeye bildirilmesi, alınan her paranın bilgilerinin ve resimlerinin envanter defterine kaydedilmesi gibi zor ve zaman kaybına sebep olan işleri eksiksiz yerine getiriyor musunuz ?
- Devletin koleksiyonu gerektiğinde satın alabilmesi sürekli bir rahatsızlığa sebep olmuyor mu ?

- Kanunu 2. defa okudum. Ancak halen "1839 öncesi sikkeler" ile sadece Türkiye toprakları üzerinde basılmış madeni paralar mı yoksa tüm dünyada basılmış olan paralar mı kastediliyor hala anlamadım.

Olay devletin evde sigara içmeyi yasaklaması gibi birşey. Her evin kontrol edilmesi mümkün mü ? Hayır. Binlerce insan evde sigara içmeye devam edecek mi ? Evet. Bazı insanlarda sigara içmemekle içmek arasında kalacak. Sigara içmek isteyecek ama milyonda bir ihtimal olan yakalanma yüzünden içemeyecek, rahatsız olacak. Durum maalesef verdiğim örnek kadar absürt.

Bu arada 3-4 hafta önce Gittigidiyorda 1800 öncesi madeni paraların ilanları takip ederken bir anda tüm ilanlar kapandı. O günden beri 2-3 ilan dışında 1800 öncesi madeni para göremiyorum. Satıcılardan öğrendiğime göre Gittigidiyor bu konuda inceleme yapıp sonucunu bildirecekmiş.

Saygılarımla
Deathgrip
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında
 
Mesajlar: 35
Kayıt: Çrş Mar 07, 2007 11:10 am

Re: Koleksiyoner Belgesi

Mesajgönderen kaanuslu » Pzr Oca 20, 2008 5:02 pm

Alınan her yeni para 15 gün önceden değil, alındıktan sonra en geç bir ay içinde bildirilmesi lazım. Bir liste ile bildirmeniz yeterli. Demirbaş defterinize daha sonra da işleyebilirsiniz. Mümkün olduğu kadar düzenli yapılmayacaksa neden müzeye kayıt olunurki ?

İlgili kanundaki gariplikleri herkes biliyor da , bir şey yapılamıyor. Aralık ayı içinde İzmir'de yapılan toplantı bunun ilk çalışmasıydı. Bence düzelmesi çok zor. "Yassak hemşerim" demenin herşeye çözüm olduğunu düşünen bir bürokrasinin böylesi bir değişikliği kabul etmesi bence imkansız.

Kanun ile yasaklayınca sorun çözülüyor mı derseniz, size Ebay'deki satışlara bakmanızı öneririm. Onca para yurtdışında nasıl satılıyor, nasıl dışarı çıkmış !!!

Kanun hiç bir işe yaramıyor ancak sıradan vatandaşın bilmediği bir nokta var ki burada akan sular duruyor : terörün finansmanı. Malesef terör örgütleri, eski eser kaçakçılığını kendine gelir elde etmek için kullanıyor.

Hem Koleksiyoneri koruyacak/geliştirecek hem de kaçakçılığı önleyecek bir kanunun dengesini bulmak çok zor olduğundan , bürokrasi "yasak" deyip işin için çıkıyor.

Kanunda bahsedilen 1839 tarihinin sadece yerli paralar için mi yoksa bütün yerli/yabancı paralar için mi uygulanacağı çok tartışmalı bir konu. Mahkemler de bile bu konuda kesin bir içtihat yok bildiğim kadarıyla.
kaanuslu
Admin
Admin
 
Mesajlar: 1589
Kayıt: Pzt Oca 31, 2005 7:29 pm
Konum: İstanbul

Re: Koleksiyoner Belgesi

Mesajgönderen colonial » Prş Kas 27, 2008 8:10 pm

ben 17 yaşındayım bu kanuna tabii olan paraları bulundurmak için kayıtlı koleksiyoner olabilirmiyim yoksa çoğu şeyde olduğu gibi bundada 18 i beklemem mi gerekir ? Ayrıca kayıt olabiliyorsam kayıt için neler gerekli?
colonial
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz
 
Mesajlar: 19
Kayıt: Çrş Eki 10, 2007 6:43 am
Konum: Bursa

Re: Koleksiyoner Belgesi

Mesajgönderen ankh » Prş Kas 27, 2008 8:35 pm

Beklemeniz gerekir.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner
 
Mesajlar: 1856
Kayıt: Prş Şub 10, 2005 11:35 am

Re: Koleksiyoner Belgesi

Mesajgönderen ertuğrul dinçer » Prş Kas 27, 2008 9:10 pm

osmanlı imparatorluğu üzerinde bulunan topraklardan 30'un üzerinde devlet kuruldu,galiba yüzölçümü 14 milyon kilometre kareydi , garip uygulamaler sayesinde bu devletin sahibi olan bizlere bu paraların kolleksiyonunu yapmak bürokrasi işkencesiyken ,varisi olduğumuz paraları malesef ebay'da hüzün'le seyrediyoruz,almak mümkün değil, bu paralarım TÜRKİYE'den kaçırılanları belki %20 diğerleri terkettiğimiz topraklardan,fakat ne yazıkki bu paraların fotoğraflarını seyretmekten başka elimizden birşey gelmiyor.
konservatif uygulamalarla bunların tanıtılması mümkün değil,tanımadığınız bir şeyi korumanız mümkün değil.
yasaklanma kanunu 1972 senesinde çıkartılmış ,yanılmıyorsam ,o zamana kadar atı alan üsküdarı geçmiş,atı geri getiremiyoruz,malesef.

selamlar
Bildiğini Paylaşmamak Öldüğünde Sönen Işığındır.
Bildiğini Paylaşmak Öldükten Sonra İsminin Işığıdır.

Ertuğrul Dinçer
ertuğrul dinçer
Kalıpçı
Kalıpçı
 
Mesajlar: 478
Kayıt: Cum Ağu 22, 2008 12:05 am
Konum: İstanbul Ataşehir

Re: Koleksiyoner Belgesi

Mesajgönderen Sancak17TR » Prş Oca 22, 2009 4:52 pm

Bu "yasak" oldugu muddetce halkimiz 1839 oncesi paralara daha cok ilgi duyup barindirmaya calisacaktir.
Koleksiyon isinde en buyuk NEDEN? sorusunu bu konuda sorabiliyorum... Mantikli bir kanun olmadigini hepimiz biliyoruz, fakat bize dusen is sanirim beklemek. Ama nereye kadar... Sabir selamettir diyemeyecegim maalesef bu konuda.
Resim
Sancak17TR
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 690
Kayıt: Cmt Kas 04, 2006 9:03 pm
Konum: Rotterdam & Canakkale

Re: Koleksiyoner Belgesi

Mesajgönderen matematikci1975 » Pzt Eki 18, 2010 9:40 pm

Merhabalar;
Para konusunda sınır belli; hicri-1255 (miladi 1839) öncesi yasak. Bu yasağa müze koleksiyoner belgesi olanlar takılmıyor. Peki para dışındaki etnografik ürünlerde de bu tarih geçerli mi? Yani, 1779 baskılı fransızca bir kitap; veya hicri 1225 tarihli el yazması bir Kuran-ı Kerim, veya üzerinde tarih bulunan bir yatağan, havan, dirhem...vb. Bu listeye herhangi bir etnografik malzemeyi de ekleyebilirsiniz. Üzerinde imalat, baskı tarihi bulunan bu ürünleri alıp satmak serbest mi? Ayrıca üzerinde tarih bulunmayan etnografik eserler de durum nedir? Aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler...
matematikci1975
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz
 
Mesajlar: 20
Kayıt: Pzt Eki 08, 2007 12:30 am
Konum: Ankara

Re: Koleksiyoner Belgesi

Mesajgönderen 16nicea » Pzt Eki 18, 2010 9:49 pm

Merhaba
1255 Öncesi yasak değil özel izne tabi.Bahsettiğiniz etnografik ürünler tamamen serbestir kitap yatağan havan gibi ürünler
Selamlar
16nicea
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner
 
Mesajlar: 218
Kayıt: Cum Şub 27, 2009 12:29 am
Konum: Bursa


Dön SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron