HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

paralar nasıl TEMİZLENMEMELİ

BURAYA BAKMADAN SORU SORMAYIN ! ...para nasıl temizlenir, foto nasıl eklenir, duyurular, ilgili kanunlar vs...

Re: paralar nasıl TEMİZLENMEMELİ

Mesajgönderen hacıköylü » Prş Ara 17, 2009 11:41 pm

Merhaba arkadaşım karabina!
Güzel bilgileriniz için teşekkürler ayrıca. Gerçekten detaylı bir anlatım yapmışsınız.
Ben de yeni fark ettim ve faydalandım, şöyle eski mesajlara bakıyordum da. :clapping:
Selamlar.....
hacıköylü
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Şub 20, 2010 1:44 pm

Bu başlığı foruma üye olmadan çok önce okumuştum ama http://osmanliparalari.com/phpBB3/viewtopic.php?f=2&t=2793&p=16335#p16335 'da Sn.karabina tekrar değinince bir kez daha en başından okudum. Çok faydalı bir eser, para koleksiyonu yapılan her eve lazım! :clapping: Güncelleyelim. :mrgreen:
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Çrş Mar 03, 2010 11:55 pm

Gilaay yazdı:Çok faydalı bir eser
:D :D :D
Gilaay yazdı: para koleksiyonu yapılan her eve lazım!
:lol: :lol: :lol:

birde sevgili hacıköylü,bu arkadasın dükkanı bana cok uzak degil. bir geldiginizde beraber gideriz,yakından görmüs olursunuz 8)

saygılar
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen starwalker » Sal May 18, 2010 11:08 pm

Merhaba arkadaşlar meslek olarak makina kalıpçılığı ile uğraşıyorum.Bizde keçe denilen bir alet var ama bildiğimiz keçe değil.Yine kumaş deri karışımı bir yapısı var bunu kalıplara son parlaklığını vermekte kullanırız.Geçen bunu deneme olarak elimdeki üzeri kirden ve oksitten okunmayacak paralarda denedim sonuç inanılmazdı ileriki günlerde resimde ekleyeceğim.Paralar kesinlikle aşınmadan çil çil oldular(tabi hepsi değil)kesinlikle kimyasal bir işlem yok sonuç mükemmel
starwalker
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen kaanuslu » Sal May 18, 2010 11:16 pm

Bir paraya "ÇİL" denilebilmesi için darphaneden çıktığı günkü gibi olması gerekir, ya da buna çok yakın bir durumda olmalı. Örneğin geçenlerde aldığım çil 1935, 25 Kuruş. Bu paralarda Atatürk'ün saçları çok ince çizilmiştir, ve parada ilk aşınan yerdir.

Paraya ne yaparsanız yapın , aşınmış kısmı yerine getiremeyeceğinize göre elinizdeki para "ÇİL" olmaz, olamaz. Fiziken mümkün değildir. Bu tür işlemler kolayca anlaşılır, paranın koleksiyon değerini düşürür.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen avanosemre » Çrş May 19, 2010 10:54 am

Sayın marmarabmw,ben senelerdir antik sikke koleksiyonculuğuyla yattım kalktım araştırmadığım yer kalmadı ilk defa temizlenmiş bir paranın daha fazla değere sahip olduğunu sizden duyuyorum.Ben şahsen ne kadar nadir olursa olsun temizlenmiş bir parayı kesinlikle satın almıyorum ve yurt dışındada durumun bize pararlel olduğunu biliyorum.Üzerindeki patin zarar görürse bana göre paranın değeri kesinlikle düşer bunun kalpazanlıkla alakasını da kestiremedim açıklarsanız sevinirim.
avanosemre
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen starwalker » Cmt May 29, 2010 7:47 pm

bu parayı temizlemeden önce üzerindeki yazılar okunmayacak şekilde siyahlaşmıştı.Sizce bu şekilde keçeleme yapmak yanlış mı?
bu olayda kimyasal hiçbir işlem yok sadece paranın üzerindeki tortular ve oksitlenme temizleniyor.
starwalker
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen karabina » Cmt May 29, 2010 8:10 pm

sayın starwalker,
simdi dikkat ettimde sizin bir cok sorunuza hemen hemen cevap vermişim. bu sorunuzuda bilgim dahilinde cevaplayım.

keceledigiz para cok güzel olmus
fakat orjinalligi gitmiş ne yazık ki.
işlem gördügü herhalinden belli.
bu koleksiyonerlik zevk işidir eger sizi koleksiyonuzda işlem görmüs para rahatsız etmiyorsa bir sorun yok.
ben sahsen sizin temizlediginiz parayı ancak cilini bulana kadar koleksiyonuma koyarım. cilini bulduktan sonra koleksiyonumdan cıkarırım.

temizlediginiz para o kadar parlamıs ki, orjinal halinden eser kalmamıs. bazen bu bakır paraların cilini ggde satısa cıkıyor. oradan cil halini görünce sizin elinizdeki paranın ne kadar parladıgını görebilirsiniz.

dedigim gibi bu zevk işidir. sizi rahatsız etmiyorsa sorun yok. fakat bu parayı satmaya kalksanız işlem gördügü belli oldugundan satmanız zorlasacaktır.

işte böyle sayın starwalker...
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen starwalker » Cmt May 29, 2010 8:53 pm

Üstad gerçekten ilginize çok teşekkür ederim.Bende elimde fazla olanlardan deneme amaçlı yaptım bu işlemi.Ama üzerinde çok tortu vardı.
starwalker
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen karabina » Cmt May 29, 2010 11:07 pm

sayın starwalker,
bence iyisini yapmıssınız.üzerindeki tortuyu gercekten cok güzel cıkarmıssınız, güzel bir yöntem .. hic bir sey belli olmayan bir parayı koleksiyona koymaktansa bu sekilde, koleksiyona girmesinde yanlıs bir sey yok.
fakat dedigim gibi bu paranın cilini bulunca inanın elinizdeki temizlenmiş para, cilin yanında sırıtacak.

koleksiyonunuza zevkli, bol nadirli osmanlı paraları diliyorum.

not; aynı kece yöntemi ile gümüs parayı deneyin. para süper olucaktır , laf yerindeyse pırıl pırıl yanacaktır ama parlayan gümüs para koleksiyonda o kadar cok sırıtıcaktır ki, gümüsün dogal rengi kaybolmus parlayan bir para elde etmiş olucaksınızdır. eger o gümüs parayı gümüscüde kolye olarak satacaksanız süper olur diye düsünüyorum :wink:

saygılar
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Şub 09, 2011 4:32 pm

Forumdaki bence en faydalı başlıklardan birisi. Güncellemek için bu iletiyi yazıyorum. Her daim, her yeni koleksiyoncuya lazım bu başlık.
Bir kez daha teşekkürler Sn.karabina! :clapping: :clapping: :clapping:
Ayrıca, http://forum.osmanliparalari.com/viewtopic.php?f=2&t=3511'dan bu başlığa köprü verdim. :mrgreen:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen promete » Çrş Mar 14, 2012 2:38 am

İstiklal madalyası yani pirinç bir madalya nasıl korunur ve nasıl temizlenir gerekli durumlarda? Bilgisi olan varsa paylaşabilir mi lütfen. Saygılar
promete
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Pzr Mar 18, 2012 6:00 am

promete yazdı:İstiklal madalyası yani pirinç bir madalya nasıl korunur ve nasıl temizlenir gerekli durumlarda? Bilgisi olan varsa paylaşabilir mi lütfen. Saygılar

Bence, öncelikle, "temizlenmemeli" derim. Olduğu gibi kalması daha mantıklı. Bundan sonra daha da kötüye gitmemesi için aşağıda yazacağım nemden koruyucu önlemleri uygulayın.
Eğer madalyanın üzerinde maden kanserleşmesi varsa, ciddi olarak şu anki durumundan daha iyi bir hale getirmeniz mümkün değil. Fazladan bazı özel önlemlerle kanserin yayılmasını tamamen ya da kısmen durdurabilirsiniz. Özel ve müzelerde kullanılan bir başka restorasyon solüsyonu ile kaplanabilir akabinde. Manevi değeri yüksek, maddi değeri, eğer beratı, kurdelesi olmayan bir haldeyse pek de fazla olmayan İstiklal Madalyası için bu tür restorasyon fazla ve külfetli gelebilir.
İlla temizleyeceğim diyorsanız, Leuchtturm firmasının bakır ve bakırlı alaşımlar için özel bir solüsyonu var. Ondan edinin. Kendi sitesinde bulabilirsiniz. Türkiye'ye gelmesi biraz zor olabiliyor bu tür solüsyonların (tehlikeli madde sayılabiliyor). Bir yakınınız vasıtasıyla yurtdışından getirtebilirsiniz.
Kısa süreli olarak, önce 1/10 oranında sulandırarak uygulayın. Netice sizi memnun etmiyorsa, su miktarını azaltın (1/3'ü geçmeyin). Duruma göre bir kaç dakika bekleyin vb. ... Su kısmı hariç, solüsyon üzerindeki uygulama tarifine sadık kalın. Diş macunu, maden parlatıcı, pirinç aksesuar parlatıcı, aseton, limon suyu, hatta domates (!) falan gibi kulaktan dolma ve uygulandığında zarar verici şeylerden uzak durun. Unutmayın, bu şekilde bir uygulama, hatta L. solüsyonu bile, nümismatik madeni bir objenin, koleksiyon değerine zarar verecektir muhtemelen.
Koruma içinse, nem almayacak bir kutu veya sergileme amaçlı bir çerçeve içinde muhafaza edebilirsiniz. Kutuya veya eğer camekanlı çerçeve tercih edilecekse, estetik kaygılarla, tercihan çerçevenin içinde, görünmeyecek veya gizlenmiş bir yere nem alıcı silikat poşetlerinden ya da hava geçiren kumaş bir minik kese içine, nemini çekmiş, kuru pirinç (pilav yapılan pirinç yani, alaşım olan değil- şaka değil!!!) koyabilirsiniz. Silikat'ı uzun aralarla güneşte kurutup yeniden kullanabilirsiniz. Pirinçleri ise belli sürelerde değiştirmeniz iyi olur. Silikat veya pirinç, nemi alacağından, oksidasyonu minimize etmenize yardımcı olur. Eğer maddi imkanlarınız çoksa, iklim kontrollü elektronik/mekanik sistemler de kullanabilirsiniz.
Düşüncelerim bu şekilde...
Saygılarımla...
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen promete » Pzr Mar 18, 2012 11:10 pm

Öncelikle ayrıntılı cevabınız için çok teşekkür ediyorum. Madalyanın kurdalesi ve beratı da mevcut. Restorasyon solüsyonu dediğiniz madde şeffaf mı yoksa orjinal rengini veren başka bir madde mi? Bu konuda bilginiz varsa beni aydınlatırsanız sevinirim. Şimdiye kadar bir kutunun içinde duruyordu güneş almayan fakat son durumdan sonra dediğiniz gibi camekan bir mekana koydum ve nem alıcı maddelerden de koyacağım en kısa sürede. Bahsettiğiniz Leuchtturm solüsyonlarını da inceleyeceğim. Ben de mümkünse temizlenmemesinden yanayım ama oluşan çok küçük hafif kahverengi noktalar canımı sıktı
promete
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Pzr Mar 18, 2012 11:15 pm

Şeffaf. Kendim hiç uygulamadım. Forumda bir yerlerde yazıyor olmalı... Şu an askerde olan genç bir forumdaşımız yazmıştı. Sn. "NOBILITAS"´ın mesajlarını bir taratın isterseniz. Genelde antik nadir sikkelere müze restoratörlerinin uyguladığı bir şey... İstiklal Madalyası'na uygulandığını hiç duymadım. Fikir olsun diye paylaştım bu bilgiyi.
Gerektiğinde suyla çıkabilen bir solüsyonmuş.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

ÖncekiSonraki

Dön SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir