HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

paranın çapı

BURAYA BAKMADAN SORU SORMAYIN ! ...para nasıl temizlenir, foto nasıl eklenir, duyurular, ilgili kanunlar vs...

paranın çapı

Mesajgönderen tolga45 » Cum Eyl 05, 2008 6:48 pm

arkadaşalr bu soruyu sorarken çok utanıyorum ama bir paranın çapı nasıl ölçülüyor :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :mrgreen:
tolga45

Re: paranın çapı

Mesajgönderen kaanuslu » Cum Eyl 05, 2008 6:55 pm

Cetvel ile en geniş yerini ölçün.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen tolga45 » Cmt Eyl 06, 2008 8:39 pm

kusura bakmayın yanlış sordum glba tam yuvarlak olmayan bir paranı çapını nasıl ölçebiliriz gibi bir soru olacaktı kafamda çok kurdum ama yanlış yazdım galba :shock: :oops:
tolga45

Mesajgönderen kaanuslu » Pzr Eyl 07, 2008 1:18 am

Yuvarlak olmayan paralarda soldan sağa, ve yukarıdan aşağıya ölçüm yapmanız yeterli. Çok kesin bir ölçülere genelde gerek yoktur.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Nis 26, 2010 10:11 am

"Kafayı paraların çaplarına takmış bir kişi" için en iyisi "kumpas". Onun da iyisi dijital (elektronik / sayısal) kumpas.
Onun da iyisi (reklam sayılmaz umarım :mrgreen: ) Leuchtturm'un dijital kumpası. Sadece çap ölçmek için değil, kalınlık ölçmek için de kullanılabilir sanırım. Bir "arkadaş" ile bir sonraki "sipariş dönemi" için bundan edinmeye karar verdik... Unutmazsak elbet! Madeni para koleksiyonuyla uğraşanlar, hassas kumpaslar kullanırsa ve etüde önem verirse, çap ve kalınlık ile ilgili erör ve kalıp farklılıkları tesbiti artacaktır diye düşünüyorum. Yuvarlak olmayan veya yamularak deforme olmuş bir para için 3-4-5 ölçü alıp ortalaması bulunabilir (İlkokul geometri bilginizi kullanın!)... :wink:
SONRADAN GELEN EK : Bir sonraki siparişe dek dayanamayıp, ucuz yollu bir dijital kumpas edindim. 25 TL'nin altında bir fiyatı vardı... Elimde vakit buldukça etüd ettiğim çok sayıda madeni fazla param var ve bu çap işine cidden kafayı takmış vaziyetteyim! :!: :-P Bu, bahsettiğim markadan da sonra almayacağım anlamına gelmemeli.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen ertuğrul dinçer » Çrş May 12, 2010 9:37 pm

SNV33393.JPG
Evet dijital kumpas güzeldir , fakat ben mekanik kumpası tercih ediyorum , taşıması kolay , pil derdi yok , arıza derdi yok , cepte kalem kadar yer kaplayan bir kumpas kadar rahatı yok :D :D :D :D :D :D
Bildiğini Paylaşmamak Öldüğünde Sönen Işığındır.
Bildiğini Paylaşmak Öldükten Sonra İsminin Işığıdır.

Ertuğrul Dinçer
ertuğrul dinçer
Kalıpçı
Kalıpçı

Dön SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir