HABERLER

Resim


Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Patenden şikayetim var

BURAYA BAKMADAN SORU SORMAYIN ! ...para nasıl temizlenir, foto nasıl eklenir, duyurular, ilgili kanunlar vs...

Re:

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Nis 26, 2010 3:23 am

kaanuslu yazdı:"Tabut" konusunda çok haklısınız, ben de çok araştırdım ama bulamadım.


Koleksiyon terimleri ile ilgili ingilizce bir yazı vardı elimde, kısmen tercüme de etmiştim ama sıra gelmiyor bir türlü.

Bir süre önce gerek piyasadan edindiklerimde, gerekse elimdeki fazla paralarda yaptığım etüdlerde bir sürü "tabut" buldum. Sonra, bu başlığı eskiden okuduğumu anımsadım ve forumda taratarak buldum...

"Tabut" terimini ben de araştırdım. İngilizce "Coffin" karşılığı Türkçe "Tabut". "Coffin" sözcüğünün bildiğimiz anlamları dışında karşılıkları da bulunuyor. Biraz etimolojik olacak ama... Örneğin, "denize dayanıksız, çürümüş, ıskartaya çıkması gereken gemi", "at tırnağı / at toynağı" gibi. Bir anlamı daha var bu "Coffin" sözcüğünün, ki bence terimin nümismati aleminde kullanılışı bu anlamdan kaynaklanıyor : "El tezgahlarının baskı çerçevesi" ve "Kasa (Kalıp ??) çerçevesi" ... Paranın bir yüzünü düz tutup, 180 derecelik bir açıyla çevirince öbür yüzün, düz veya basıma göre ters olması gerektiği halde, farklı bir açıyla basılmış olması kastediliyorsa tabuttan, eski el tezgahlarını bilenler bu durum ile karşılaştırırlarsa bir anlam verebilirler tabut sözcüğüne. Sonuçta bize Amerikalı ve/veya İngiliz koleksiyonerlerden bulaşmış bir terim büyük olasılıkla. Madeni paranın bir yüzünün öbür yüzüne göre, olması gerekenden farklı açı ile basılmış olması durumuna başka bir sözcük aramaya kalksak bile, bu saatten sonra, bahsi geçen terim koleksiyonerler arasında yerleşmiş olduğundan, yapacak bir şey yok. Bir de Joseph Coffin diye meşhur bir nümismat varmış. Bunu çok araştırmadım. Belki de "tabut" durumunu paralarda ilk saptayan kişidir ve bu nedenle soyadına atfedilmiştir "Coffin" = "Tabut" terimi.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 3431
Kayıt: Çrş Oca 27, 2010 5:10 am
Konum: İstanbul not Constantinople

Önceki

Dön SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron