HABERLER

Resim


Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Gittigidiyorda yapılan satışlara vergi incelemesi Hk !!

BURAYA BAKMADAN SORU SORMAYIN ! ...para nasıl temizlenir, foto nasıl eklenir, duyurular, ilgili kanunlar vs...

Gittigidiyorda yapılan satışlara vergi incelemesi Hk !!

Mesajgönderen agop » Cum Haz 04, 2010 3:07 pm

Merhabalar , bugün internette gezinirken tesadüfen dikkatimi çekti , Gittigidiyor üzerinden satış yapan şahıslara uygulanan vergi ve usulsüzlük cezaları ve bu konuda mağduriyet yaşayan bir çok kişi mevcut ..Bu konuda bir facebook grubu da oluşturulmuş linkide aşağıda..Sitede daha önce bu konu tartışıldı mı bilmiyorum ama bence dikkate değer bir konu ve gittigidiyor üzerinden sıklıkla işlem yapan biz koleksiyonerleride yakından ilgilendirebilir. Bu konuda ( özellikle sanal ortamlarda koleksiyon malzemesi alım satımındaki vergi uygulamaları , mevzuat vs .) hakkında bilgisi ,görüşü olanlar paylaşabilirse sevinirim..


http://www.facebook.com/?ref=home#!/gro ... all&ref=ts


Saygılarımla
Kayhan Aygar
agop
 
Mesajlar: 3
Kayıt: Pzt Haz 13, 2005 3:24 pm
Konum: İstanbul

Re: Gittigidiyorda yapılan satışlara vergi incelemesi Hk !!

Mesajgönderen gezerasir » Cum Tem 30, 2010 4:55 pm

Sn Kayhan bey merhabalar. Size mali mevzuat hakkında acizane birkaç bilgi verebilirim. Zira halen SMMM Belgesi altında Perpa Ticaret Merkezinde Serbest Muhasebecilik faaliyeti yapıyorum.
Gittigidiyor da veya başka bir aracı sitede veya direkt kendi nam ve hesabınıza açmış olduğunuz siteden E-Ticaret yapıyorsanız mutlaka ikametgahınızın bulunduğu Vergi dairesine bu işe başlamadan önce başvuruda bulunup Vergi Mükellefiyetinizi tescil ettirmeniz gerekiyor. Bu belirttiğim durum evde PC başında yapıyorsanız. Yok bir işyeri açacağım mallarımı burada sergiliyeceğim derseniz o da ayrı bir konu.
Mükellefiyet tesisinden sonra satın aldığınız her mal (Emtia) belgeli olmalıdır. Vergi mükellefi olmıyanlardan aldığınız emtia için kendinize ait Noter tasdikli Gider Pusulası tanzim edip imzalatmanız gerekir. Vergi mükellefi olanlardan zaten emtia aldığınızda faturasını vermek zorundadırlar. 2010 yılı içinde değeri 680 TL.yı geçmiyen emtia için Yazar Kasa Satış Fişini alabilirsiniz.
Tabi sattığınız her emtia içinde bedeli kadar fatura veya Yazarkasa fişini kesip emtianın içinde gönderebilirsiniz. Tabi iş bukadar kısa değil. Bir kere satışınız olsun veya olmasın her ay KDV beyannamesini bağlı olduğunuz Vergi Dairesine belli bir tarihe kadar vermek zorundasınız. Bu da muhakkak bir Meslektaşım tarafından elektronik ortamda yapılması zorunlu. Zira elden Beyanname verme devri biteli çok oldu. Postayada verseniz bile geçerli değil. Her üç ayda bir geçiçi beyanname vermek zorundasınız. Senede bir defa da Yıllık Beyanname vereceksiniz. Gelelim devlete sadece beyannamelere ait mali külfete. 12 adet KDV 18.55 TL dan 222.60 kuruş eder. 4 adet Geçici Vergi Beyanamesi 29.10 TL den eder; 116.40 TL Her ay Bağkur asgari 250 TLdan 12 ayda 3000 TL da cabası. Bana ayrılan alan daraldı. Daha sonra Gelir Vergisi ve Vergi Usul Kanununda sizleri ilgilendiren maddeleri arzu ederseniz açıklıyabilirim. Saygılar... Metin Bulkan
gezerasir
 
Mesajlar: 1
Kayıt: Cum Tem 30, 2010 2:29 pm

Re: Gittigidiyorda yapılan satışlara vergi incelemesi Hk !!

Mesajgönderen ankh » Cum Tem 30, 2010 10:42 pm

Alıcıların da böyle sorumlulukları var mı?
Sadece tek bir ürün satacak olan kişiler de bu uygulamalar dahilinde mi?
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner
 
Mesajlar: 1856
Kayıt: Prş Şub 10, 2005 11:35 am

Re: Gittigidiyorda yapılan satışlara vergi incelemesi Hk !!

Mesajgönderen kaanuslu » Cum Tem 30, 2010 11:51 pm

Ufak bir düzeltme : Maliye, kargo ile gönderilen ürünlerde yazarkasa fişini kabul etmiyor. Bir liralık ürün bile satsam irsaliyeli fatura düzenliyorum.
kaanuslu
Admin
Admin
 
Mesajlar: 1589
Kayıt: Pzt Oca 31, 2005 7:29 pm
Konum: İstanbul


Dön SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

cron