HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Madeni Para Temizleme ve Saklama

BURAYA BAKMADAN SORU SORMAYIN ! ...para nasıl temizlenir, foto nasıl eklenir, duyurular, ilgili kanunlar vs...

Madeni Para Temizleme ve Saklama

Mesajgönderen anadoludan » Pzr Kas 07, 2010 3:31 pm

Selam arkadaşlar. Çok uzun zamandan beri koleksiyonerlik yapıyorum. Metal para, kağıt para, pul, telefon kartı ve bir kaç daha konuda koleksiyonlarım var. Ancak hiçbirinde de profesyonel değilim. Buna daha çok biriktirme denilebilir belki. Yine de bu alanlarda hatırı sayılır bilgim var.

Madeni para konusunda soracağım bir kaç soru var arkadaşlar. Yanıtlarsanız çok iyi olacak benim için. Çünkü kavanozlar içinde sakladığım paralar çalışma masamın büyük bir bölümünü oluşturuyor. Hemen halledip dolaba kaldırmak istiyorum.

Elimde sadece türk paraları değil yabancı madeni paralar da var. Yaklaşık olarak 4-5 sene önce bir çoğunu kaol ! ile temizlemiştim amcamın önerisiyle. Şimdi anlıyorum ki kimyasal tepkimeden dolayı değerlerini kaybetti hemen hemen hepsi.

Ayrı ayrı kavanozlar içinde saklıyordum paraları. Geçen gün çıkardım kontrol etme ve daha düzgün saklama amaçlı ama nasıl yapacağıma karar veremedim. Aslında şöyle yapıyorum : ılık suyu beyaz sabunla köpürtüyorum, yumuşak bezi sabunlu suya batırıp paraları nazikçe siliyorum. Hafif bir parlaklık geliyor paralara. Bu yöntem hakkında ne diyorsunuz. Biliyorum, bir çoğunuz "paralar temizlenmemeli" diyor ama bu yöntem paraya zarar veriyor mu acaba?

Saklamak için de artık kavanoz içinde saklamak istemiyorum. Yani açıkça görülüyor ki paralar içe içe olursa maden olmalarından ötürü birbirlerini çizecekler. Karton kapama içine koymak istiyorum ama 150ye yakın para olduğu için şimdi ancak bi 10 tane falan alabilirim. Hepsini karton kapama içine alana kadar ise şöyle bir şey yaptım, bu biraz garip : Yumuşak bir peçeteye sarıyorum parayı. Derleyip toplayıp saydam bantla sarıyorum etrafını peçetenin. Eminim ki daha önce hiç duymamışsınızdır. Ama aklıma en ucuz ve en güvenilir yöntem olarak bu geldi. Saklama defterleri, kitaplarını ise cepleri plastik olduğundan kullanmak istemiyorum. Bir defterim var yine de. Bu konuda da önerileriniz varsa lütfen yazınız.

Buraya kadar okuyan herkese çok çok teşekkür ediyorum. İyi koleksiyonlar dilerim.
Saygılarımla
Gökay
anadoludan

Re: Madeni Para Temizleme ve Saklama

Mesajgönderen karabina » Pzr Kas 07, 2010 4:13 pm

Sayın Burak bey,
Kapamaya koymak istemiyorsanız daha uygun bir cözüm olacagı icin, en kücük kilitli torbalardan kullanın. 100tanesi 2tl civarında olamalı.

saygılar
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen anadoludan » Pzr Kas 07, 2010 4:22 pm

Sağolun yorumunuz için. Peki nasıl bi şey bu kilitli torbalar ve nerede bulabilirim ?

Başka yorumları olan var mı arkadaşlar ? Özellikle temizleme konusunda.
anadoludan

Mesajgönderen karabina » Pzr Kas 07, 2010 6:04 pm

paralarınızı temizlemeyin,
kilitli torbanın en kücük boyunu almak icin poşetcilere sormanız gerekir.
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen mrtbdrm » Pzt Kas 08, 2010 12:10 am

zannederim sn karabina'nın kastettiği kilitli torbalar vesikalık fotoğrafların konduğu küçük torbalar. bunlar gerçekten kullanışlı oluyor. kapamaya koymadığım paralarımı bende bu şekilde saklıyorum.
'' Kötü para iyi parayı piyasadan kovar-Gresham kanunu''
mrtbdrm
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Sancak17TR » Pzt Kas 08, 2010 6:51 pm

Merhaba...

Umarim bundan sonra koleksiyonunuz daha cok genisler, daha zenginlesir. Bunun icin benim sahsen verebilecegim tavsiye:

1. Paralarinizi temizlemeyin;
2. Paralarinizi en kisa zamanda kavanozdan kurtarin.

Bunun icin bu link size belki yardimci olabilir diye dusunuyorum.

http://dukkanlar.gittigidiyor.com/Osmanli_Paralari/

Iyi koleksiyonlar,
Resim
Sancak17TR
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen berhan » Prş Ağu 18, 2011 7:28 pm

Yada Bir konfeksiyon dükkanı sahibi arkadasınız varsa ondanda rica edebilirsiniz.. Düğmeler bunların ıcınde gelıyor.. Babam sagolsun evde 500 e yakın vardır onlardan :) Her yerden cıkarlar ıclerındede paralar..
berhan
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Cum Ağu 19, 2011 9:46 am

Düğme koleksiyonu yapan tanıdıklarım var Berhan!
Bazısı sadece eski fantastik düğmeleri (Osmanlı vb.), bazısı eski - yeni demeden her tür düğmeyi topluyor. :D
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir