HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Kağıt Para Föyleri ve Karton Kapamalarda Dikkat !!!

BURAYA BAKMADAN SORU SORMAYIN ! ...para nasıl temizlenir, foto nasıl eklenir, duyurular, ilgili kanunlar vs...

Kağıt Para Föyleri ve Karton Kapamalarda Dikkat !!!

Mesajgönderen kaanuslu » Cmt Kas 04, 2006 5:44 pm

Asıl işim plastik ambalaj imalatı olduğundan kısaca bilgi vereyim.

Yerli imalat para sayfaları PVC (polivinylclorure) denen bir malzemeden yapılmakta. Bu ürün, diğer pek çok plastik hammaddesinden farklı olarak, makinaya konmadan önce özel bir işlemden geçirilerek, bir çeşit alkol ile eriyik haline getirilir. Ürün imal edilip kullanıma verildikten sonra PVC bünyesinde bulunan klor, yavaş yavaş buharlaşmaya başlar. Sayfaların sararmasına ve içine konan ürünün bozulmasına işte bu klor sebep olur. Ayrıca, ilk aşamada eriyik haline getirmek için kullanılan alkol de, zamanla üründen çıkmaya, yağ gibi leke bırakmaya başlar.

Koleksiyonlarınızda hiç bir şart altında PVC'den yapılmış ürün kullanmayın. Sadece polipropilen'den (PP) yapılmışları tercih edin.

Polietilen'den (PE) yapılmış sayfalara da rastladım, bu tür sayfalar da güvenlidir, tek dez avantajları şeffalıklarının daha az olmasıdır.

Karton kapatmalarda da, pencereleri oluşturan şeffaf ürünün PVC içermemesine dikkat edin. Paralarınızı korumaya çalışırken, idam fermanlarını imzalamayın. Leuchtturm, Hartber, Lindner, güvenle kullanabileceğiniz markalardan bir kaçıdır.

Bunların yurtiçinde de imal edilmesi mümkün ama, çok miktarda üretilmelidirlerki, yurtdışı fiyatlar ile başedebilsinler. Şahsen ben, konum olması itibarıylada, kağıt para föylerinin imalatını inceledim ama gereken satış fiyatını ve adedinin gerçekleşmesini mümkün görmediğimden vazgeçtim.
En son kaanuslu tarafından Pzt Kas 13, 2006 9:42 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
kaanuslu
Admin
Admin

importa

Mesajgönderen omermeric » Pzr Kas 05, 2006 11:19 pm

merhaba
ben importa marka saklama foyleri kullaniyorum. bunu tavsiye ediyor musunuz? uzerinde weekmakervrij yaziyor
omermeric
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen kaanuslu » Pzr Kas 05, 2006 11:39 pm

Importa hiç kullanmadım, ama bir sorun çıkaracağını sanmıyorum. Diğer marklarla rekabet edecekse aynı kalitede ürün yapmak zorunda. Karton kapama açıklamalarında, paraya zarar vermeyen hammaddeler kullandıklarını belirtmişler.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen Sancak17TR » Sal Kas 07, 2006 9:13 pm

Selam,
"Weekmakervrij" Hollanda'ca bir kelime. Ozel bir islemden gectigi icin bir maddenin renk degistirmesini onluyormus ogrendigim kadariyla. Bu demek oluyorki sayfalarin seffafligini koruyor ve renk degistrimesini onluyor.

Ama bunun yaninda da belirtmek isterim ki, "weekmakervrij" kelimesi ozellikle PVC ile birlikte kullaniliyor, ve ekleme olarak "ustelik" kelimesi kullanilabilir.

PVC + "weekmakervrij" = PP kadar etkili olurmu bilmiyorum.
:wink:

Mahmut
Sancak17TR
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen kaanuslu » Sal Kas 07, 2006 9:51 pm

PVC yapımında, benim bilmediğim özel bir formül kullanıyorlarsa, bir şey diyemem. Zaten bir sorun sorun çıkarsaydı, şimdiye kadar belli olurdu.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen yslmturan » Cum Kas 10, 2006 1:27 am

Kaan bey bu önemli uyarınız için teşekkürler.
Peki bu föylerin (Leuchtturm) fiyatları ortalama nedir ? Ben Samsun da yaşıyorum ve biliyorsunuz büyük illerin dışında numistamik malzemeler bulmak çok zor.Kapama kartonlarından sitemizde var ama kağıt para föylerinden yok GG de birkaç satış görmüştüm almayı düşünüyorum. fiyatlar normal mi bi kıyas yapmak istedim.
Yavuz Selim TURAN
yslmturan
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen Tenebrés » Cum Kas 09, 2007 5:38 am

Ankara merkezli Angora'nin üreticisi olan aileye bundan iki-ikibuçuk sene önce büyük bir umutla ve yüzlerce YTL vererek kendilerindne aldıgım kağıt ve madeni para föylerinin hepsinde yüksek seviyelerde PVC bulnuduğuna dair bir kaç uyarı e-maili atmıştım... Yanıt alamayınca o zamanda bir foruma taşıdım konuyu..
Sonuç ne mi oldu?

Forumda söz sahibiymişler.. Linç edildim resmen.. Yerli müteşebbisi baltalamaktan tutun Leuchtrum'un adamı olmaya kadar bir çok laf yedim. Çok komik günlerdi. :)

Allahtan o zaman Sabetaylık ve de Büyük Ortadoğu Projesi yoktu ki beni de bunlara dahil etmediler..

Kısaca size (tabi Kaan bey gibi plastik konusunda uzman birisi varken bana alf düşmez ama o ara kafayı taktığım için basit bir deney bulmuştum..) bir föy yada kapama, yada herhangi naylon bir mazlemede PVC olup olmadıgına dair fikir nasıl edinirsiniz anlatayım..

Bakır bir ataş yada teli alıyorsunuz.. Mutfaktaki ocakta kızdırana akdar pişriiyorsunuz.. Tel korlaşmaya başladıgında bunu sözkonusu malzemeden kesilmiş yada kopartılmış bir parçaya batırıyorsunuz... Plastik naapıyor? haliye aniden erimeye başlıyor (böyledir bu Plastik milleti.. eğer erimezse bilin ki başka bişeydir mesela Taş:) )

Eriyik plastik haliyle telin üstünde kalıyor, bunu da hiç vakit kaybetmeden ocağın üstüne, ama ateşin içine değil tepesine yükseltiyoruz, çıkan alevin içinde maviden yeşile - ama bilhassa canlı ve güçlü bir yeşişe çalan renk hakimse o föylerde tehlikeli oranda plastik vardır.. Yok alevin rengi mavimtrak ise yada alev çıkmıyor erimiş föy parçası çıtır çıtır yanıyorsa.. o zaman sorun yoktur..
Ben bu testi Leuchtrum ile denedim, sorunsuz çıktı
Angora'larda ise maaşallah yemyeşil..

Neyse susayım şimdi gören olur kafama ödül koyacaklar :)
I'm not fit to touch the hem of your garment!
Tenebrés
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen kaanuslu » Cum Kas 09, 2007 10:12 am

Bırakın başkaları kullansın. 2-3 yıl sonra sapsarı ve ele alaındığında un gibi dağılan kağıt paralarını, klordan paslanmış madenilerini görüncü akılları başlarına gelir.

Yerli müteşebismiş... biz ne oluyoruz ?
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen Tenebrés » Pzr Kas 11, 2007 1:50 pm

İyi de insana dokunuyor yani, sen git yüzlerce YTL ver sonra yok sen müteşebbisin önünü kapatıyorsun ,yok Leuchtrum sana kaç para verdi densin. Allah vere yüzyüze bir münakaşa değildi ki seviyemi koruyabildim.Değil sözkonusu firmanın föylerini almak, sitelerine bile girmiyorum artık, müşteriyi cebinden para çıkana kadar müşteri görmek, üzücü bir yaklaşım onlar için de.
I'm not fit to touch the hem of your garment!
Tenebrés
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Werther86 » Cmt Ara 08, 2007 5:44 pm

Basta Kaan Bey olmak uzere burada yazan herkese cok tesekkurler, ilk olarak dun yazdigim "madenide gerceklik" basliginda sordugum sorulardan biri buydu; ben de su an Italyada egitim gorup konuya merak salmam uzerine OPTIMA marka saklama malzemesi aldim, hemen Tenebres adli uyenin onerisini deneyecegim evde, gercekten sonnucu merak ediyorum umarim PVC cikmaz :(

diger yandan soyle bir durum var, su anda bile (1 ay oldu yada olmadi) paralari koydugum gozlerde, diyelim ki parayi cikarttigimda daireler halinde izler olustugunu goruyorum, bu da PVC olduguna dair bir izmidir?

Herkese iyi calismalar...
Werther86
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Sancak17TR » Cmt Ara 08, 2007 5:55 pm

Bildigim kadariyla OPTIMA markasi, Leuchttrum'a ait :think: . Guvenilir bir markadir. Importa ve Hartberger markalarida son derece kalitelidir. Hava ile temasi en aza indirmek icin kendinden yapiskanli karton kapamalari tercih etmelisiniz.
Resim
Sancak17TR
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen kaanuslu » Cmt Ara 08, 2007 7:13 pm

Optima (Leuchtturm) markasında PVC ürün yoktur. PVC sayfalar zamanla yağlı bir görünüm alır ve hafif sararır.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen ankh » Cmt Ara 08, 2007 7:14 pm

Saklama malzemesinde paranın izi kalıyorsa paranın üzerinde de hafif bir nem oluyor. Özellikle bakır ve pirinç paralar da zamanla bozuluyor. Benim de başıma gelmişti.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen zaftolga » Pzt Ara 10, 2007 10:36 pm

Leuchtturm marka kendinden yapışkanlı kapama kullanıyorum ama belli bir süre sonra bu kapamalar kendiliğinden açılmaya başladı.klasörü açtığımda paraların bir kısmının kapamanın içinde sağa sola kaydığını gördüm ve kapamanın yapışkanlı kısmıda açılmıştı.

bu açılmayı nasıl engelleyebilirim yardım edermisiniz ?
zaftolga
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen kaanuslu » Pzt Ara 10, 2007 11:11 pm

Büyük çaplarda (35mm ve üstü) hele para da kalınsa bu şekilde açmalar nadir de olsa oluyor. Bir kaç değişik marka denedim, hepsinde aşağı yukarı aynı sonucu aldım. Kapatırken kartona sıkı bastırıp paranın , şeffaf pencereden dışarı çıkması sağlanırsa daha az sorun oluyor.
kaanuslu
Admin
Admin

Sonraki

Dön SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir