HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Kağıt Para Föyleri ve Karton Kapamalarda Dikkat !!!

BURAYA BAKMADAN SORU SORMAYIN ! ...para nasıl temizlenir, foto nasıl eklenir, duyurular, ilgili kanunlar vs...

Re: Kağıt Para Föyleri ve Karton Kapamalarda Dikkat !!!

Mesajgönderen kaanuslu » Pzt Şub 25, 2008 10:42 am

Leuchtturm, Hartberger, Lindner ve bunlar gibi bir kaç markayı güvenle kullanabilirsiniz. Bildiğiniz gibi Leuchtturm'un karton kapamalarını ben de getirtiyorum. Mart ayı içinde kağıtparalar için kullanılan Optima 3S(Siyah) ve Optima 3C (şeffaf) sayfalar ile Optima kasetli (dış kapı olan) klasör de getirteceğim.

Siyah me şeffaf mı sorusunun cevabı tamamen keyfe kalmış bir şey. Şeffaf olanlar daha sert, siyah olan da ise para daha gösterişli duruyor. Ama yukarıda da dediğim gibi, tamamen kişisel tercih meselesi. Her ikisinde de kağıtparalarınızı güvenle saklayabilirsiniz.

Ben klasör olarak Optima G kasetli kullanıyorum ve satıyorum. Kasetli tiplerinde, klasörü koyduğunuz bir dış kutu var. Saklamada kolaylık sağlıyor.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen deltree » Prş Şub 28, 2008 3:48 am

teşekürler abicim ucuza mal edebilrsek senden alırım bana klasor vede föylerin fiatını verebilicekmisin GRANDE Büyük Boy Kağıt Para Albümleri kaç adet yaprak alıyor degiştirecegim 2 klasör var
deltree
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen kaanuslu » Prş Şub 28, 2008 8:58 am

Optima G klasörler yaklaşık 80 sayfa alıyor.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen msu » Pzt Eyl 15, 2008 10:37 pm

Madeni para koleksiyonumu saklamak için leuchttrumun optima marka poşetlerini kasetleriyle beraber kullanıyorum. 4-5 seneye kadar hiç bir problem yoktu. Yalnız şimdilerde bazı paraların üzerinde bazı yeşilimtrak lekeler belirdi. Leuchtturm markasını forumumuzda çok övüyorlardı. Bende çok güveniyordum. Acaba bu durum neden olmuş olabilir?
msu
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen kaanuslu » Pzt Eyl 15, 2008 11:17 pm

Madeni para için Leuchtturm kullanmıyorum ama bir sorun çıkaracağını da sanmıyorum. Madeni parayı, karton kapama içine koyup mu sayfaya koyuyorsunuz ? Yoksa doğrudan cebe mi yerleştiriyorsunuz ? Ne tür bir parada bu yeşillenmeleri gördünüz (bakır, pirinç, gümüş ) ?
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen msu » Sal Eyl 16, 2008 10:51 am

Leuchtturm poşetleri para boylarına göre alıp, karton kapama kulanmadan direk poşetlere yerleştiriyorum. Özellikle gümüşlerde ve bazı nikel paralarda 10 bin tl büyük boy 25 bin liralarda sorun çıktı. Paralar yeşillendi. Fakat bakırlarda bir sorun çıkmadı. Acaba poşetlerin belli bir kullanım süresi mi var?
msu
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen kaanuslu » Sal Eyl 16, 2008 11:00 am

Karton kapamaya koymadığınızdan dolayı, paraların hava ile temasını kesilmemiş. Yavaş da olsa paslanma veya lekelenme devam eder.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen Tenebrés » Cum Ara 26, 2008 2:31 am

Sayın Ankhe şöyle bir şey söylemiş.. "madeniler için olan kapamalarda paranın izi çıkıyorsa bu iyiye alamet değildir".. diye. Ancak Leuchtrum'larda bile zaman zaman paranın izi çıkıyor kapamanın plastik penceresinde.. Acaba o kapamayı değiştirsek yine gözlemlesek..?
I'm not fit to touch the hem of your garment!
Tenebrés
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen ankh » Cum Ara 26, 2008 10:03 am

Benim burada saklama malzemesi olarak belirttiğim, kapama değil, madeni paraların kapamasız olarak konduğu madeni para föyleridir. Bilginize...
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen Tenebrés » Cum Ara 26, 2008 2:31 pm

Eyvallah abi teşekkür ederim, gecenin köründe okununca mesajlar böyle oluyor sağır duymaz uydurur hesabı. Hürmetler. :)
I'm not fit to touch the hem of your garment!
Tenebrés
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen ertuğrul dinçer » Cum Ara 26, 2008 9:30 pm

karton madeni para kapatmalarındaki açılma sorunu iki halde meydana geliyor çok soğuk ve çok sıcak ortamlarda meydana geliyor, sebebi galiba yapıştırıcını çam reçinesinden imal edilmiş , ısı ortamından çabuk etkileniyor.

OLAYIN ÇÖZÜMÜ =Çift taraflı yapışkan bantlar kullanmak , birçok nalburda , yapı marketlerinde mevcut .

deri konfeksiyon malzemesi satan malzemecilerde bu bantın 0.50 cm. genişliğinde olanları mevcut , beyazıt veya zeytinburnunda bulabilirsiniz.

reçine bazlı kuvvetli bir yapıştırıcıdır , sıtrofor için en iyi yapıştırıcıdır
Bildiğini Paylaşmamak Öldüğünde Sönen Işığındır.
Bildiğini Paylaşmak Öldükten Sonra İsminin Işığıdır.

Ertuğrul Dinçer
ertuğrul dinçer
Kalıpçı
Kalıpçı

Önceki

Dön SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir