HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Kağıt Para Föyleri ve Karton Kapamalarda Dikkat !!!

BURAYA BAKMADAN SORU SORMAYIN ! ...para nasıl temizlenir, foto nasıl eklenir, duyurular, ilgili kanunlar vs...

Mesajgönderen zaftolga » Pzt Ara 10, 2007 11:25 pm

Teşekkürler Kaan Abi .dediğiniz gibi genellikle kalın ve büyük paralarda bu sorun oluyor.

merak ettiğim diğer bir konu ben bu kapamaları osmanlı gümüşleri ve bakırlarında kullanıyorum, Türkiye Cumhuriyeti madeni paralarında bu kapamaları kullanmama gerek var mı yada neyin içinde muhafaza etmeliyim bunları ?
zaftolga
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen kaanuslu » Pzt Ara 10, 2007 11:40 pm

Koleksiyonunuza koyacağın her türlü çil parayı bu tür kapamaya koymanızda fayda var. Çil bakır ve pirinç paraları mutlaka koyun, çok çabuk lekeleniyorlar.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen zaftolga » Sal Ara 11, 2007 12:43 am

Sağolun Kaan Abi.
zaftolga
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen ankh » Sal Ara 11, 2007 6:27 am

Kalın paraların kapamalarının açılmasını engellemek için karton kapamanın üste bakan kısmını tel zımba ile zımbalayabilirsiniz. Güzel gözükmüyor ama ayrılmayı da engelliyor.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen kaanuslu » Sal Ara 11, 2007 9:48 am

Büyük paralar için aslında başka bir yöntem daha var. 5x5cm ölçülerinde şeffaf, zarf şeklinde küçük korumalar var. Ancak bunlar karton kapamalar gibi yapışkanlı filan değil. Yani hava geçirmez değil. Parayı içine koyup zarf gibi ağızını içine sıkıştırıyorsunuz. 46mm çapa kadar parayı alabiliyor. Özel bir istek üzerine getirttim, kendim de kullanıyorum. Özellikle 39,5mm'den büyük Osmanlı paralarında işe yarıyor.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen Sancak17TR » Sal Ara 11, 2007 5:43 pm

Baska bir yontem: parayi koydugunuz kapamanin, para buyuk/kalin oldugu icin acilacagindan eminseniz, kapatmadan once cok az japon yapistiricisi surun. Dikkat: cok degil! Sadece kenarlarina surseniz yeterlidir.
Burada yazili olan diger yontemleri de deneyebilirsiniz, ama japon yapistiricisi bana gore en iyi yontemdir, tavsiyemdir.
Resim
Sancak17TR
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen zaftolga » Çrş Ara 12, 2007 12:09 am

Japon yapıştırıcı paraya değmediği sürece zarar vermez herhal de değil mi ?
zaftolga
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen Sancak17TR » Çrş Ara 12, 2007 12:24 am

Japon yapistiricisini kapamanin sadece kenarlarina surun. Normal tutkal gibi olmadigindan son derece cabuk kuruyacaktir. Bu yuzden parayi koyduktan sonra yapin. Paraya kesinlikle degmeyecektir. Yalniz sururken tabii ki dikkat etmelisiniz. Bir(1) adet kapamaya 1 damlasi bile cok.

Bizler, koleksiyoncu olarak biraz nizam ve intizamli olmaliyiz. Dikkat ettigimiz surece paraya zarar gelmeyecektir.

Kaan abimin yazdigi, parayi koyduktan sonra, sikica bastirip pencereden cikartma yontemi de basarili. Fakat cok kisa bir sure sonra kenarlardan tekrar sisme yapiyor.
Ankhe94'un dedigi zimbalama da olur: fakat para cok kalinsa, cok az da olsa koselerden kabariyor. Ve kendisinin de dedigi gibi pek guzelde gozukmuyor.

Illa da japon yapistiricisi demiyorum tabii ki de, baskalarinin yontemleri de olabilir. Ama o kadar saglam oluyor ki, bazi kapamalari isteyerek tirnaginizla acmayi deneseniz bile ayrilmiyor...
Resim
Sancak17TR
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen zaftolga » Cum Ara 14, 2007 11:50 am

Leuchtturm bozuk para kapsülleri var (darphanenin gönderdiği kutulara benziyor yuvarlak ve şeffaf ).paraları bunların içinde muhafaza etsek hava almasını engellemiş olurmuyuz ?
zaftolga
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen kaanuslu » Cum Ara 14, 2007 12:53 pm

Bu kapsüllerin tamamen hava geçirmez olması için yapışıtırılması gerekir. Bu iş için yapılmış özel ultrasonik (ses kaynağı) makinaları vardır. Darphanenin paraları böyle sattığını sanmıyorum. Bir kere yapıştırıldımı kırılmadan açılması mümkün değil. Para içinde sallanmasın diye destek parçaları da var ama ben pek pratik bulmuyorum. Bu yüzden de kullanmıyorum.

Amerika'dan bunların dikdörtgen şekilde olanları, para derecelendirme şirketleri tarafından sıkça kullanılıyor. İçine parayı ve notunu koyup yapıştırıyorlar. Böylece parayı güvenceye alıyorlar.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen Sancak17TR » Cum Ara 14, 2007 1:45 pm

Kendinden yapiskanli kapamalari, birbirine sikica bastirip yapistirdiktan sonra (ve kalinsa, kenarlarina yapistirici surerseniz) hava almasini yeterince onlemis olursunuz diye dusunuyorum.
Resim
Sancak17TR
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Re:

Mesajgönderen Tenebrés » Pzt Ara 24, 2007 8:59 pm

kaanuslu yazdı:
Amerika'dan bunların dikdörtgen şekilde olanları, para derecelendirme şirketleri tarafından sıkça kullanılıyor. İçine parayı ve notunu koyup yapıştırıyorlar. Böylece parayı güvenceye alıyorlar.

Literatürde bunlara "Slab" "Coin Slab" yada "Coin Tomb" diyorlar.

Krause'nin yayınladığı, Alan Herbert'in yazdığı "Coin Colelcting 101" kitabına göre en sağlam madeni saklama yolu(ymuş)
I'm not fit to touch the hem of your garment!
Tenebrés
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Re: Kağıt Para Föyleri ve Karton Kapamalarda Dikkat !!!

Mesajgönderen kaanuslu » Pzt Ara 24, 2007 9:35 pm

Doğrudur, Coin Slab en güvenli saklama yoludur. Ama ultrasonik kaynak ile kapatılırsa. Ülkemizde tutar mı bilemem.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen deltree » Pzt Şub 25, 2008 2:54 am

Angora dan bende föy vede albüm aldım keşke bu uyarıyı daha önce okusaydım
deltree
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen deltree » Pzt Şub 25, 2008 3:09 am

peki leuchtturm marka kagıt para albümünün optima yada vario hangi sini alırsam daha iyi olur vede şeffaf mi yoksa siyah olan föylerimi tercih edersiniz siyah yada şeffaf arasında paranın özeligini bozucak herhangi bir ayrım varmı lafı fazla uzatım sizce hangi föyü hangi albümü kullanmalıyım
deltree
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

ÖncekiSonraki

Dön SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir