HABERLER

Resim


Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Madeni Para Temizlemenin İncelikleri

BURAYA BAKMADAN SORU SORMAYIN ! ...para nasıl temizlenir, foto nasıl eklenir, duyurular, ilgili kanunlar vs...

Madeni Para Temizlemenin İncelikleri

Mesajgönderen Firavun » Pzr Haz 09, 2013 4:41 pm

Merhaba arkadaşlar bugün koleksiyon dünyasında merak konusu olan bir konu üzerine yazımı sizlerle paylaşmak istiyorum.Öncelikle şunu belirteyim burada anlatacaklarımı uygulayıpta bir problem ile karşılaşırsanız sorumluluk kesinlikle bana ait değildir!!!Ayrıca paraları temizlemenin koleksiyonluk değerini düşüreceğinide belirtmek istiyorum.Yazı tamamen bana aittir.Alıntı değildir.(Yöntemler tamamen kendi deneyimlediğim olaylardır.Bir problem ile karşılaşacağınızı zannetmiyorum.)

Para temizlemenin bir sürü yöntemi var ancak burada sizlere hepsini anlatamayacağım :D En önemli olan yerleri anlatmak yeterli olacaktır diye düşünüyorum.Öncelikle parayı temizlemeden önce parayı çok iyi tanımanız gerekir.Yüzde maden bileşimini,gramajını,yapıldığı maddenin dayanıklılığı vb. bilinmelidir.(Para temizleme işinin ayrıca bir kimya işi olduğunuda unutmamak lazım.Temel kimya bilgilerini kullanmak yararınıza olacaktır.)

Parayı tanıdıktan sonra nasıl temizleneceğine dair fikir yürütmek veya hazır yöntemleri kullanmak lazım bunun içinde el becerisi ve sabır gerekiyor.Mesela bazı madeni paraların yumuşak fırçalarla temizlenerek renginin açılması çok uzun sürebiliyor.Bu gibi durumlarda aralıklarla temizleme işleminin yapılması yararınıza olacaktır.Şimdi gelelim hangi tür madeni paralar nasıl temizlenir bölümüne :D

1-)Demir Bileşeni Yüksek Madeni Paralar:

Bu paralara en iyi örnek Çek Cumhuriyeti paralarıdır.Bu paraların demir bileşini başka bileşeni varsa bile yüksektir.Bundan dolayı mıknatıs kullanarak bu paraların demir bileşeninin yüksek mi yoksa düşük mü olduğu anlaşılabilir.Eğer mıknatısın manyetik alanından fazla etkileniyorsa demir bileşinin yüzde oranı daha yüksektir.Az etkileniyorsa daha düşüktür.Bu paraları temizlemek için şu yol izlenmelidir.
a-)İlk önce demir para bir bez yardımıyla elde ovularak rengi bır veya iki ton açılmalıdır.
b-)Su altında sabunla parayı yıkamak paranın renginin açılmasını ve daha parlak görünmesini sağlayacaktır.Sabun ve diş fırçası yardımıyla ovalamak paranın daha temiz olmasını sağlayacaktır.
c-)Paranın kenar kısımlarında kirler varsa veya yazıların keskin bölümlerinde kir birikmiş ise sıcak suyun altında beklertildikten sonra bir kürdan yardımıyla kirler temizlenebilir.
d-)Tüm temizleme işlemleri bittikten sonra temiz bir bezle parayı son bir kez ovmak parayı daha parlak bir hale getirecektir.

2-)Bakır Bileşeni Yüksek Madeni Paralar:

Bu paralar en güzel örnek 1965 yılının (T.C) 10 kuruşudur.Bakır bileşeni yüksek paralar dışarıdan sarıya bakan biraz turuncuya kaçan bir renge sahiptir.Bu paraların temizlenmesi oldukça zor ve parayı yıpratıcıdır.Bundan dolayı bir kere daha düşünmenizde fayda var.Bu paraların temizlenmesinde klasik temizleme yöntemi tuzlu sirkeye yatırma yöntemidir.Ancak bu oksidasyonu ileri derece olan paraları berbat edebilir.Bu yöntemin kullanılabilmesi için oksidasyonu düşük paralar seçilmelir.(Oksidasyon=Bakır ve madenlerin etrafının oksijen ile temasından dolayı yeşilimsi bir renk alması olayıdır.)Paralar tuzlu sirkeden kaldırıldıktan sonra bol su ve sabun ile yıkanıp kurulandıktan sonra derhal kapamaya alınmalıdır.Aksi halde oksidasyon derecesi daha fazla olur.Paralar ıslakken hava ile kuruması beklenmemeli elle kurulanmalıdır.Aksi halde paralar daha kötü bir vaziyete girer.Şimdi oksidasyon derecesi düşük bir bakır paranın nasıl temizlenmesi gerektiğine bir göz atalım.
a-)Bakır para önce temiz bir bezle ovalanmalı kaba kiri alınmalıdır.
b-)Bakır para sıcak suda 5-6 dk bekletilmeli.
c-)Bakır para sabun ve yumuşak bir diş fırçası yardımıyla temizlemeli ve sıcak suyla durulanmalı.
d-)Bakır para kurulandıktan sonra hemen kapamaya alınmalı aksi takdirde eski halini çabucak alabilir.

1965 bakır 10 kuruş temizlenmeden önce :
http://img444.yukle.tc/image.php?id=468420130609_143549.jpg
http://img435.yukle.tc/image.php?id=657620130609_143602.jpg
Temizlendikten sonra:
http://img439.yukle.tc/image.php?id=650820130609_144913.jpg
http://img443.yukle.tc/image.php?id=457020130609_144758.jpg

3-)Gümüş Bileşeni Yüksek Madeni Paralar:

Bu tip paralara en güzel örnek 1935 1 Florindir(İngiltere).Gümüş bileşeni %50 ve üstü paralar "gümüş grisi" denen açık gri renge sahiptir.Bu tip paraların temizlenmesinde nazik olanmalıdır.Ani fırça darbeleri parayı geri dönüşü olmayan bir hale getirebilir.Bu tip paraları en iyi temizleme yöntemi " karbonatlı tuz yöntemi" dir.Şimdi bu yöntemi inceleyelim:

a-)Bir cezvenin içi alüminyum folyo ile kaplanır ve içine su doldurulur.
b-)Su kaynatılır.
c-)Para içeriye konulur.
d-)Paranın üzerine dökmek üzere karbonat ve tuz bir kapta karıştırılır.Su kaynarken cezvenin içindeki paraya bu karşırım dökülür.Para ters yüz edilerek arka atarafının temizlenmeside sağlanabirlir.
e-)Para kaptan çıkarıldıktan sonra ılık suyla durulanır ve kurulanır.
f-)Para temiz bir bezle hafif ovuşturulursa renginin biraz daha açılacağı görelebilir ama çoğu zaman bu adıma gerek kalmaz.
Cezvenin içinin alüminyum ile kaplanmasının sebebi tuz ve karbonat etkisiyle yükseltgenin gümüş iyonlarının alüminyum levhaya çökmesidir.

4-)Altın Bileşeni Yüksek Madeni Paralar:

Bu paraların temizlenmesinde uygulanacak en iyi yöntem parayı biraz sıcak suda bekletip temiz bir bezle ovalamaktır.Daha ayrıntılı temizlik için kuyumculara başvurulabilir.
En son Firavun tarafından Cum Eyl 13, 2013 8:12 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 726
Kayıt: Prş Ağu 18, 2011 7:59 pm
Konum: İstanbul

Re: Madeni Para Temizlemenin İncelikleri

Mesajgönderen Firavun » Pzr Haz 09, 2013 4:43 pm

Umarım yardımcı olabilmişimdir :D
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 726
Kayıt: Prş Ağu 18, 2011 7:59 pm
Konum: İstanbul

Re: Madeni Para Temizlemenin İncelikleri

Mesajgönderen misafircan » Pzr Haz 09, 2013 5:52 pm

Teşekkürler.
misafircan
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz
 
Mesajlar: 19
Kayıt: Prş Şub 28, 2013 2:10 pm

Re: Madeni Para Temizlemenin İncelikleri

Mesajgönderen Firavun » Pzr Haz 09, 2013 6:26 pm

Rica ederim yardımcı olabildiysem ne mutlu bana
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 726
Kayıt: Prş Ağu 18, 2011 7:59 pm
Konum: İstanbul

Re: Madeni Para Temizlemenin İncelikleri

Mesajgönderen VoSToK » Pzr Tem 07, 2013 6:47 pm

Bakır parayı temizlememek daha akıl karı. Koyduğunuz fotograflardanda belli oluyor. Para baya harap oluyor. :D Yazı için teşekkürler.
VoSToK
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında
 
Mesajlar: 65
Kayıt: Pzr Tem 07, 2013 3:00 pm
Konum: Uşak

Re: Madeni Para Temizlemenin İncelikleri

Mesajgönderen Firavun » Pzr Tem 07, 2013 7:06 pm

Tabi bakır dayanıklıklık bakımından çok sağlam bir metal olmadığı için temizleme sırasında diğer metallere göre daha fazla zarar görüyor.Ancak bakırında şöyle bir özelliği var diğer metallere göre daha kolay okside olabiliyor.Ondan dolayı bazen bakır paraları temizlemek gerçekten gerekebiliyor(Şahsi fikrim).Yazıyı beğendiyseniz ne mutlu bana yardımcı olabildiysem memnun oldum.İyi çalışmalar :D
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 726
Kayıt: Prş Ağu 18, 2011 7:59 pm
Konum: İstanbul


Dön SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron