HABERLER

Resim


Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Madeni Para Nasıl Temizlenir ?

BURAYA BAKMADAN SORU SORMAYIN ! ...para nasıl temizlenir, foto nasıl eklenir, duyurular, ilgili kanunlar vs...

Madeni Para Nasıl Temizlenir ?

Mesajgönderen kaanuslu » Pzt Ara 25, 2006 3:46 pm

Nümismatik aleminin en çetrefilli konusuna girmiş bulunmaktasınız.
Bu konuda iki klan bulunmaktadır :
1- Parayı temizleyenler
2- Parayı temizlemeyenler

İkinci gruba dahil olan ben, size bir kaç yol söyleyeyim.

1- Çil para KESİNLİKLE temizlenmez. Çil olmayan para da temizlenerek çil olmaz. Teknik olarak mümkün değil.
2- Bütün madenler için özel olarak yapılmış, kimyasal temizleyiciler vardır. Yurtdışında, koleksiyon malzemesi satan yerlerde bulunur. Türkiye'de satan var mı bilmiyorum.
3- Madenine göre bir kaç ip ucu vereyim.

Altın : yumuşak bir metal olduğu için, çok dikkatli davranmak lazım. Çil ise temizlemeye çalışmayın, kullandığınız kumaş ne kadar yumuşak olursa olsun, iz bırakır. Çil olmayanlar içinse şunu uygulayabilirsiniz : bir cezveye su koyup, kaynatın. Kaynadıktan sonra suyu ateşten alın ve içine 1-2 çay kaşığı karbonat atın. Karbonat köpürüdükten sonra altın parayı içine bırakın. 20-30 saniye bekleyin ve dikkatlice alın. Soğuk suyun altında parmağınızla oğuşturarak durulayın.

Gümüş: özel temizleyiciler dışındakileri kullanmayın. Doğal rengi yok oluyor. Limon suyu deneyin ve ne olduğunugörün. Gümüşün doğal patinasını geri kazanması imkansızlaşıyor.

Bakır: para madenleri içinde en belalısıdır. Dış ortamdan çabuk etiklenir ve çok kolay okside olur. Limon, zac yağı ve benzeri temizleyicileri kullanmayın. Bunların bakırın doğal rengini hemen bozar, suni, yarı mat bir görünüm kazanır. Bence koleksiyon değeri sıfırdır. Çil bakır para kesinlikle özel kapama içinde saklanmalıdır. Şimdi diyebilirsiniz ki, o para bana gelene kadar kaç kişinin elinden geçmiştir. Doğru çok el değiştirmiştir, ama üzerinde her hangi bir pas izi veya parmak izi yoksa (insan teri iz bırakabiliyor) size ulaştığında çil ise, hala bir şansı var demektir.

Pirinç : kolay okside olur. Bakır ile aynı şekilde davranmak lazım.

Nikel : çok dayanıklıdır. Sıcak su altında pamağınızla temizleyebilirsiniz. Ama bir kez paslanma, çürüme emareleri göstermeye başlamışsa hiç şansı yok.

Tekrar hatırlatıyorum, bence para temizlenmemeli. İlla temizleyeceğim diyorsanız , benzer , başka bir para üzerinde deneme yapmadan, asıl temizlemek istediğiniz parayı kesinlikle işin içine sokmayın. Bu tür temizlik hatalarından geri dönüş yoktur.
kaanuslu
Admin
Admin
 
Mesajlar: 1589
Kayıt: Pzt Oca 31, 2005 7:29 pm
Konum: İstanbul

Mesajgönderen teknokrat » Cmt Nis 21, 2007 10:43 pm

VERDİĞİNİZ BİLGİLER İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER..

BENİM GİBİ DÜŞÜK GELİRLİ KOLEKSİYONERLER İÇİN (Öğretmen maaşı gibi) ÇOK FAYDALI OLDU..ÇÜNKÜ HER PARAYI İSTEDİĞİM KONDİSYONDA ALAMIYORUM VE BULDUĞUMUDA DİĞERLERİNİN ARASINA KOYDUM MU SIRITIYOR..AMA ŞUNU BİR KEZ DAHA ANLADIM YA HEPSİ ÇİL-ÇİL ALTI OLACAK HİÇ DÜŞÜK KONDİSYON KOYMAYACAKSIN,YA DA İKİ AYRI KOLEKSİYON YAPIP DURUMA GÖRE YENİLEYECEKSİN..

HİÇ KİMSEYE PARA TEMİZLEMEYİ ÖNERMEM,BENİM ŞİMDİLİK MANTIĞIM ÇOK TEMİZ OLSUN BENİM OLSUN...
teknokrat
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 232
Kayıt: Sal Nis 17, 2007 5:05 am
Konum: Bursa-TÜRKİYE


Dön SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron