HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Madeni para temizlenmesi

BURAYA BAKMADAN SORU SORMAYIN ! ...para nasıl temizlenir, foto nasıl eklenir, duyurular, ilgili kanunlar vs...

Mesajgönderen teknokrat » Pzr Nis 22, 2007 12:02 am

G.G'DA GEZERKEN BİR TANE GÖRMÜŞTÜM.

http://www.gittigidiyor.com/main/urun.php?id=4434939

YİNEDE KAAN BEY'İN AÇIKLAMALARINA KULAK VER KARDEŞ,O DAHA İYİSİNİ BİLİR..AÇIKLAMASINI BEKLEYİVER..
teknokrat
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen phletus » Pzr Nis 22, 2007 12:00 pm

size bi tavsiye sakın bakır paraları temizlemeye kalkmayın başa dert olur.ben bir keresinde denedim ve param çöpe gitti.aklınızda bulunsun arkadaşlar.
phletus
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Tenebrés » Sal May 15, 2007 2:23 am

Bazı yabancı yayınlarda 1970'lerde para temizlemeyi tavsiye eden satıcıların şu anda temizlenmiş bir para almadıklarını duydum..

ben her halükarda paralarımı temizlemiyor ve de temizenmiş para katmıyorum kolleksiyonuma.
I'm not fit to touch the hem of your garment!
Tenebrés
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen tkara » Sal May 15, 2007 9:10 am

Halen uluslararası para derecelendirme merkezlerinde temizlenmiş paraya not vermiyorlar. Para temizleme tekniklerine gelince bakır ve pirinç paraya zaten dokunamıyorsunuz. Bu paraları metal temizleme ilaçlarıyla temizlediğinizde pirinçte pırıl pırıl, bakırda ise daha hoş bir görüntü elde edebilirsiniz belki ama inanın paraların özelliği bozuluyor.
Tabi yinede bu keyif meselesi. Koleksiyonda keyif için yapılmıyormu zaten. Nikel paraları temizlemenizde sakınca yok. Sadece nemli bırakmayın yeter. Gelelim gümüş paralara, temizlesen bir türlü, temizlemesen başka türlü, en iyisi ben yaptığımı anlatayım. Kesinlikle kimyasal birtakım sıvılar, asitli su veya limon denemiyorum. Eğer para çil, cilası üzerinde ama birtakım lekeler barındırıyorsa dokunmuyorum. Para çil, cilası kalmamış ve üzerinde lekeler varsa çok hafif ıslatıp diş macunu ile yüzeyini iyice siliyorum. Tuğra aralarında veya diğer bölgelerde kalmış siyah tortular varsa kürdan ucuyla hafif şekilde (iğne veya metal alet kullanmayın) tortuları kolayca kaldırabilirsiniz. Parayı iyice ovup yıkadıktan sonra kurulayıp her iki yüzünede hoş görünecek şekilde patina aldırıyorum. Bana göre patina paraya bir derece daha kazandırıyor ve inanın daha hoş görünüyor. Paranın patina alma işlemi 3 hafta ile 2 ay arasında değişir.
Ben bu şekilde yapıyorum ve kesinlikle diş macunu üreten bir marka ile bağlantım yok.
Siz yine de paralarınızı temizlemeyin!
Bu arada en zararsız para temizleme işlemini bana öğreten değerli arkadaşıma da (O kendini bilir) çok teşekkür ederim. Her ne kadar o, arkadaş arkadaşa teşekkür etmez dese de!
Selamlar.
Tuncay Kara
tkara
tkara
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen ankh » Sal May 15, 2007 11:09 am

Bana da söylemişti ama sonradan ipananın ortaklarından olduğunu öğrendim :D
bu arada tekrar teşekkür ederim.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen tkara » Sal May 15, 2007 12:54 pm

Bu arada reklam olmasın diye marka belirtmemiştim ama ok yaydan çıktı.
Semih Hocam tam üstüne bastı. İpananın en sıra beyaz diş macunları en iyi sonucu veriyor.
Selamlar..
tkara
tkara
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen ankh » Sal May 15, 2007 2:51 pm

Bir de amonyak içeren temizleyiciler, mesela "amonyaklı cif" gümüş paraları çok güzel yapıyor. Işıl ışıl parlayan bir gümüş para, ne yazık ki mat bir paradan daha hoş duruyor.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen ankh » Sal May 15, 2007 2:56 pm

Gümüş ev eşyası ve orjinal markalı gümüş yüzüklere patina almamaları için şimdi ismini hatırlayamayacağım bazı maddeler katılıyor. Madeni paraların aksine bu tür gümüşlerin patina almayanları daha makbul.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen tkara » Sal May 15, 2007 3:00 pm

Hiçbir işleme tabi tutulmamış, darp edildiği gün hava almayan bir kutuya konularak saklanmış, pırıl pırıl, gerçek çil paralar için dediğiniz doğru hocam, ona patina aldırırsanız haksızlık olur zaten. Diyeceksiniz ki öyle para varmı,
evet var! , daha dün bir arkadaşım 12 numara , Mecid 2 kuruş aldı, bakmaya kıyamazsınız. Abartmıyorum, rüyalarınıza girecek bir para, hatta ismi lazım değil, kulakları çınlasın, forumun çaylağı bir kardeşim dün gece rüyasında Mecid,Mecid diye sayıklamış. Kadı kızında kusur var, bu parada yok gibisinden.
Ne diyelim.
Darısı başımıza!
tkara
tkara
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen ankh » Sal May 15, 2007 3:29 pm

Ben hiç Mecid diye inlemedim, ama sizin listelediğiniz gerçek çilleri gördüğümde tkaranın madenileri diye bayağı uzun bir süre sayıklamıştım.
:)
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen knunty » Sal May 15, 2007 5:35 pm

Pişman oldum parayı sattığıma bu betimlemenden sonra. Hemen malum arkadaşı arayıp parayı geri istiyorum. Ne yapmışım ben yahu :cry:
--------------------------------------------------
Forumun Çaylağı ve Emektar Moderatörü
--------------------------------------------------
knunty
Moderatör
Moderatör

Mesajgönderen msozer » Çrş May 16, 2007 10:25 pm

artık salata sosu ve yemek tarifi gibi olacak fakat.domates asitli bir malzemedir.hatta bazen yaz sebzelerinden salatada domates varsa sirke veya limona gerek olmaz.

domatesi ezip suyunu çıkardıktan sonra patinalı paranızı 2 saat kadar içerisine yatırıp bekletin.daha sonra karbonat veya beyaz diş macunu(içerisinde zaten karbonat oluyor)ile ovarsanız çok kolay şekilde çıktığını ve paranızın hasarda görmediğini fark edeceksiniz.

dalga geçenler uğraşmaya devam edecek,uyguyanlar kolayca zararsız ve masrafsız bir temizlik yapacak.paraları aşındırmaz fakat kirde bırakmaz bir yöntem.
msozer

Mesajgönderen kaanuslu » Prş May 17, 2007 9:29 am

Konu uzadığı için mesajı böldüm. Buradan devam edebilirsiniz. Para temizliğinin ne kadar tartışmalı bir konu olduğunu anlamışsınızdır herhalde.

A.N.A.'nın (American Numismatic Association) yayınlamış olduğu "no grade" diye bir kitapçık var. Bunun içinde hangi paralara not vermediklerini kalem kalem yazmışlar. Listeden bazı başlıkları aşağıda bilginize sunuyorum.

Tarih, darp yeri ve renk üzerinde oynama yapılmış
Eğilmiş
Paslanmış
Yapışkan kalıntısı
Okunamaz tarih
Okunumaz darp yeri
Uygun olmayan şekilde temizlenmiş
Verniklenmiş
Kulplu
Kulp sökülmüş
Delinmiş
Delik doldurulmuş
Cilalanmış
PVC muhafazadan zarar görmüş
Üzerine yazı yazılmış
Tamir görmüş

Osmanlı paraları derecelendirmesi üzerine bir çalışmamız var ama bir türlü olgunlaştıramıyoruz. Yetiştirebilirsek, Haziran sonunda çıkacak bültene koymayı düşünüyoruz.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen msozer » Cum May 18, 2007 4:13 am

Kaan bey tam benim mesajımdan aşağısını kestiği için sanırım bana cevap hakkı doğuran bir mesaj gelmişte olabilir,gelmemişte olabilir.fakat benim aklıma gelen bir konuyu burada bana sorulmuş gibi izah etme ihtiyacı hissettim.

sonuçta ben satışta yapan birisi olarak paraların temizliğinden bahsediyor isem satışlarımdada temizlik yaparak satıyorum zannını doğurabilir.zira temizlik çil olmayan parayı çil hale veya cazip hale getirmez.her ne kadar satışta yapıyor olsam sattıklarım bende mevcut olan ürünlerin fazlaları.yani ben koleksiyonda yapıyorum aynı zamanda.dikkat etti iseniz bazı satışlarımda paranın patinalı olduğunu istenirse kolayca çıkabileceğini belirterek satışa sunuyorum.

temizleyerekte satabilecek olsam bunu satışlarımda tercih etmiyorum.fakat koleksiyonuma koyduklarım kendi zevkim ve özelimdir.çil paraya tabiki dokunmuyorum fakat bazı gümüş paralar simsiyah patina alyor.bu paraları kimyasal kullanmadan ve yıpratmadan bir nevi kirini temizliyorum ve koleksiyonuma koyuyorum.bu tamamen kirli paradan hoşlanmadığım içindir.

nikel paralar zaten çokta temizlenmiyor,bakır ve altın paraları hiç ellememek gerekiyor.gümüş para silindikten(temizleme ağır ve yanlış kaçıyor)2-3 ay sonra patina alıyor.
msozer

Mesajgönderen kaanuslu » Cum May 18, 2007 8:20 am

Başlık Murat Beyin (msözer) mesajından değil 21 Nisan'da btaşgın tarafından gönderilen mesajdan itibaren kesilmiştir. Yani mesaj akışında bir eksiklik yoktur, merak etmeyin.

American Numismatic Ass. para temizlenmez demiyor. Sadece profesyoneller tarafından yapılırsa bir anlamı olur diyor. Broşürde fotoğraflar var ama çok iyi değil. Orjinallerini istedim, gönderirlerse burada yayınlarım.

Koleksiyonerleri buradan tekrar uyarayım : benim yazdığım temizleme metodları , bunlara ilave edilen diş macunundan domates suyuna kadar her türlü temizlik işini önce gözden çıkardığınız kötü bir para üzerinde deneyin. Son pişmanlık fayda etmez.
kaanuslu
Admin
Admin

Sonraki

Dön SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir