HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Madeni para temizlenmesi

BURAYA BAKMADAN SORU SORMAYIN ! ...para nasıl temizlenir, foto nasıl eklenir, duyurular, ilgili kanunlar vs...

Mesajgönderen Sancak17TR » Prş Haz 14, 2007 1:26 am

Belki bazilarimizin isine yarayabilir: Bu parada sadece kuru bir bez parcasi kullandim.
Once ve sonra :D
ResimResim

ResimResim

Kolay gelsin...
Resim
Sancak17TR
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen teknokrat » Prş Haz 21, 2007 12:31 am

Sadece pamuklu bir bez parçası ile fazla bastırmadan hafif dairesel hareketlerle bende benzer sonuçlar elde ettim.Kimyasal madde kullanmadan yapılan temizlik benim için yeterli..Böylelikle kondisyonu daha net belli oluyor..
teknokrat
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen msu » Çrş Eki 03, 2007 10:49 am

Tuncay Kara'ya diş macunu fikri için teşekkür ederim. Dün bir 5. Murat 20 kuruş aldım. Paranın ön yüzünün altında siyahlıklar vardı. Eğer para 5. Murat olmasa büyük ihtimalle almazdım. Ama parayı satan Süleyman amca biraz da indirim yapınca dayanamadım. Eve gelince parayı ıslatıp, ipana diş macunu ile biraz ovalayınca para istediğim kıvama geldi. Tekrar teşekkürler Tuncay Kara.
msu
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen msu » Çrş Eki 03, 2007 10:50 am

Acaba diş macunu gümüşlerin haricinde de işe yarıyor mu?
msu
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen msozer » Çrş Eki 03, 2007 12:02 pm

diş macununun içerisinde karbonat olduğu için işe yariyor.beyaz diş macunu haricindeki jel olanlar işe yaramayacaktır.diş macunu gümüşlerin haricinde paraların üzerindeki hafif kiri ve yağlı dokuyu atabilir atabilir.onun haricindeki işe yaraması ısrar sonucunda oluşan sürtünmeye bağlıdır.
msozer

Mesajgönderen kaanuslu » Çrş Eki 03, 2007 12:08 pm

Paraları temizlemekle neden bu kadar uğraşılıyor anlamıyorum. Yukarıdaki gibi pırıl pırıl paranın değeri, eski halinden daha düşük bence. İlla temizleyeceğim diyorsanız, bu iş için yapılmış sıvıları kullanın ve lütfen diş fırçası gibi paraya zarar verecek şeyler kullanmayın. Parayı sıvıya daldırın daha sonra beze veya kağıt havluya bastırıp kurulayın. İsterseniz akar su altında parmağınızla oğuşturarak durulayabilirsiniz.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen msozer » Çrş Eki 03, 2007 12:20 pm

paralar kirli olunca sanki koleksiyonda güzel durmuyormuş gibi bir düşünce farkediyorum koleksiyoncularda.patinalı çil bir gümüş para pırıl pırıl çok çok temiz bir gümüş paradan çok daha değerlidir fakat patinalı çil para satışta zorlanıyor ama pırıl pırıl çok çok temiz bir gümüş para hemen satılabiliyor.bunu satışlarımda farkediyorum fakat patinalı bir parayı temizlemeye uğraşmamak gerekiyor.her nekadar parlakta görünseler mercekle bakıldığında paraya kılcal bir sürü çizik ile zarar veriyor.

bunu darphane hatıra gümüşlerinde deneyebilirsiniz.parayı pamukla bile silmeye kalksanız paraya nasıl zarar verdiğini aklınız almayacaktır.
msozer

Mesajgönderen msu » Çrş Eki 03, 2007 3:52 pm

Islak paranın üzerine biraz diş macunu sürüp elimle ovaladım sonra duruladım. Paranın üzerine fırça filan sürmedim.
msu
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen msozer » Çrş Eki 03, 2007 4:26 pm

normal bildiğimiz kumaş bile sürtündükçe parayı mahvediyor.sahibi tarafından kullanılan madalyaların darbeye maruz kalmasa bile cekete sürtünerek aşındığını görüyoruz.kuyudan su çekilirken ipin çıkrığı aşındırması gibi aşınmaya yol açıyor zamanla.suyun damlaması ile mermerin delinmesindeki hadise suyun gücünden değil istikrarındandır.gümüşler temizlense bile birkaç ay içerisinde puslanıyor.her el değiştirdikçe biri temizlemeye kalksa kimbilir ne olur.temizlenmekten yorulmuş paraları gördükçe üzülüyorum.

temizlenmiş ve daha sonradan karartılmış bir paraya örnek:

http://urun.gittigidiyor.com/MSOZER-125 ... dZZ6257848

eskisi gibi değil görüntüsü.
msozer

Re: para temizleme

Mesajgönderen dcibelik » Prş Tem 23, 2009 5:03 pm

kaanuslu yazdı:Başlık Murat Beyin (msözer) mesajından değil 21 Nisan'da btaşgın tarafından gönderilen mesajdan itibaren kesilmiştir. Yani mesaj akışında bir eksiklik yoktur, merak etmeyin.

American Numismatic Ass. para temizlenmez demiyor. Sadece profesyoneller tarafından yapılırsa bir anlamı olur diyor. Broşürde fotoğraflar var ama çok iyi değil. Orjinallerini istedim, gönderirlerse burada yayınlarım.

Koleksiyonerleri buradan tekrar uyarayım : benim yazdığım temizleme metodları , bunlara ilave edilen diş macunundan domates suyuna kadar her türlü temizlik işini önce gözden çıkardığınız kötü bir para üzerinde deneyin. Son pişmanlık fayda etmez.

Degerli arkadaşlar. Çeşitli madeni paraların yüzünde izolebant yapışık izi var. Parayı kartona yapıştırmak için kullanmıştım. Şimdi bu izleri temizliyemiyorum. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Değerli katkılarınız için şimdiden teşekkür ederim. Selamlar. Derviş Cibelik
dcibelik

Re: Madeni para temizlenmesi

Mesajgönderen znumismat » Prş Tem 23, 2009 8:17 pm

bu bantların yapıştırıcısının çözelticisi yağ dır herhangi bir yağ içinde beklet margarinde sürebilirsin biraz bekletip elinle ovala sonra sabunlu suyla ellerinle beraber yıka yumuşak bezle kurula.şaka gibi gelebilir tecrübe edilmiş bizzat kendi uyguladığım bir yöntemdir.
znumismat
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Re: Madeni para temizlenmesi

Mesajgönderen znumismat » Prş Tem 23, 2009 8:29 pm

bant lekesi denince aklıma geldi madeni paraları 5 li 10 lu bantlayıp kullanma modası çıktı 1 lira bulamayan esnaf bakıyorum 10 tane 10 kr bantlamış öyle kullanıyor (tam sopalık esnaf )sende fazla lazım olmuyorsa onları bantlamaya uğraşacağına git başka esnaf kullanıyor ona ver.( bu arada bende esnafım )
znumismat
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Re:

Mesajgönderen arsingocaba » Pzt Şub 14, 2011 1:20 pm

kaanuslu yazdı:Konu uzadığı için mesajı böldüm. Buradan devam edebilirsiniz. Para temizliğinin ne kadar tartışmalı bir konu olduğunu anlamışsınızdır herhalde.

A.N.A.'nın (American Numismatic Association) yayınlamış olduğu "no grade" diye bir kitapçık var. Bunun içinde hangi paralara not vermediklerini kalem kalem yazmışlar. Listeden bazı başlıkları aşağıda bilginize sunuyorum.

Tarih, darp yeri ve renk üzerinde oynama yapılmış
Eğilmiş
Paslanmış
Yapışkan kalıntısı
Okunamaz tarih
Okunumaz darp yeri
Uygun olmayan şekilde temizlenmiş
Verniklenmiş
Kulplu
Kulp sökülmüş
Delinmiş
Delik doldurulmuş
Cilalanmış
PVC muhafazadan zarar görmüş
Üzerine yazı yazılmış
Tamir görmüş

Osmanlı paraları derecelendirmesi üzerine bir çalışmamız var ama bir türlü olgunlaştıramıyoruz. Yetiştirebilirsek, Haziran sonunda çıkacak bültene koymayı düşünüyoruz.

bu bilgide bir nokta dikkatimi çekti; ''üzerine yazı yazılmış paraya not verilmediği'' ,yazılı para her koleksiyonerin en son isteyeceği paradır belki ama müzeler niye bu olaya dikkat etmiyor acaba ? ; Trabzona gelme fırsatı olan arkadaşlar trabzon müzesini gezmek isterlerse oradaki osmanlı sikkelerinee dikkat etmelerini tavsiye ederim ,ne kadar ilginçtir ki paraların bizzat üzerlerine kamu kurumlarında demirbaş uzerine yazılan numaralar gibi paraların tarihlerinin miladi karşılıkları yazılmış...her müzede böylemidir bilemiyorum...
arsingocaba
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Önceki

Dön SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir