HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

ANADOLU SİKKELERİ KOLEKSİYONU

İhtiyacı olan nerede veya kimde olduğunu kolayca bulsun diye elinizde bulunan nümismatik ile ilgili her türlü kitap listesini burada yayınlıyabilirsiniz.

ANADOLU SİKKELERİ KOLEKSİYONU

Mesajgönderen ankh » Prş Kas 05, 2009 2:07 pm

Ekonomik kriz, domuz gribi gibi moral bozucu şeyleri, günlük haberlerde sürekli kötü senaryoları, insanı sıkıntıya ve dehşete düşüren kötü haberleri dinleye dinleye karamsar bir yaşamın içinde yuvarlanıp giderken bazen sevindirici bir haber almak, bir yeniliği farketmek çölde bir vaha bulmuşçasına günümüzü renklendirip bizi mutlu edebiliyor.

Değerli kardeşimiz Kamil Eron ve Gültekin Teoman'ın aylar süren çalışmaları sonucu yenilenen ve güncellenen www.eroncoins.com sitesi bugün yeni formatıyla nette yerini aldı. Anadolu sikkeleri konusunda araştırma yapmak için referans kaynağı olan bu sitenin yeni halini çok beğendim ve kendi adıma çok mutlu oldum. Artık çok daha kısa yollardan aradığınız sikke resimlerine ulaşabiliyor ve site içi arama da yapabiliyorsunuz. Yabancı araştırmacılar düşünülerek bütün sayfaları İngilizce olarak da görülebiliyor. Ayrıca sitenin nümizmatik alanında ve Anadolu sikkelerinin tanımlanmasında Türkçenin kullanımı ile ilgili hassasiyeti beni çok sevindirdi.
Sitenin “önsözü” şöyle:

Eroncoins şu anda bünyesinde 3000 adet kadar Anadolu darplı sikke ve 100 adet kadar obje bulundurmaktadır. Bu eserlerin fotoğraf ve açıklama bilgileri siz koleksiyonerler kadar üniversitelerdeki araştırmacılara ve müzelerdeki uzmanlara da referans olmaktadır. Benim bundan sonraki amacım ise Eroncoins ile tüm dünyaya konusunda referans olacak bir site oluşturmak. Kendi kültürümüzü yabancıların dayatması ile öğrenmemek ve aksine bizim kriterlerimizi onlara kabul ettirmek olacaktır.
Ayrıca buradan tüm nümismatik kitabı yazarlarına seslenmek istiyorum gelin ortak bir dil kullanalım. Zamanında Karamanoğlu Mehmet Bey'in dediği gibi Türkçemize sahip çıkalım. Kitaplarda ingilizce yazıyoruz diye Edirne'yi Adirna, Sivas'ı Siwas yapmayalım. Karahisar Qarahisar olmasın. Siz hangi Türkçe kitapta New York'u Niv York olarak gördünüz. Keykubad 'ın adı nasıl Kay-Qubadh olur. Biz ne zaman John yerine Con yazdık. Biz ne yapıyorsak kendimize yapıyoruz tamamen Türk kültürü olan Anadolu Selçuklu ve Anadolu Beyliklerini bile yabancıların kriterleri ile yayınlamaya çalışıyoruz. Okunuşunu merak ediyorlar diye ayrıca okunuşlarını yazabilirsiniz ama orjinalini değiştirmek asla kabul edilemez. Bu kültür bizim ve bu oyunun kuralını bizlerin belirlemesi lazım onların değil.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Re: ANADOLU SİKKELERİ KOLEKSİYONU

Mesajgönderen ertuğrul dinçer » Prş Kas 05, 2009 11:53 pm

Türkçe'den örnek bir gerçek hikaye , Ali Şir Nevai İran Azarbeycanında doğmuş Türk dilinin en büyük şairlerinden biridir ,kendisi şiir hayatına Tahran 'da devam ederken farsça şiirler yazan bir şair , fars dilinin büyük şairlerinden biri olma yolunda , fakat onu Türkçe şiir yazmaya iten bir olay olur , memleket ziyareti sırasında annesine bütün iran benim şiirlerimi okuyor , herkes benden bahsediyor der , annesi ondan şiir okumasını ister Ali Şir Nevai şiirini okur , okuduğu şiir farsça'dır annesi hiçbirşey anlamaz ! DERKİ ! Oğlum şiirini annen bile anlamıyor ,başkası nasıl anlasın , Ali Şir Nevai O günden sonra şiirlerini ANA dilinde yazmaya başlar !
not: Türkçe bilmeyen bazı İranlılar şiirleri anlayabilmek için Türkçe öğrenmeye başlarlar :!: :!: :!: :!:
Bildiğini Paylaşmamak Öldüğünde Sönen Işığındır.
Bildiğini Paylaşmak Öldükten Sonra İsminin Işığıdır.

Ertuğrul Dinçer
ertuğrul dinçer
Kalıpçı
Kalıpçı

Mesajgönderen kvaryeter » Cum Kas 06, 2009 2:21 am

Siteyi ilk keşfettiğimde ne zaman bilgisayarın başına geçsem siteye girip eserlere bakardım, anlatılamaz bir heyecan veriyor bana. Aslında dediğinizde şunu görüyoruz batı göstermeye çalıştığı gibi herşeyin en mükemmelini yapmıyor. John' u Con olarak yazsak aramızda alay konusu oluruz çünkü bu kısmen cahilliktir; ama batı Keykubad'ı Kay-Qubadh olarak kayda geçirebiliyor. Tabi bilmemek ayıp değil umarım zamanla öğretebiliriz.
kvaryeter
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen kaanuslu » Cum Kas 06, 2009 8:54 am

Osmanlı padişahlarının bazılarının isminin "Muhammed" değil "Mehmed" olduğunu bile öğretemedik. Burada kabahate onlarda değil bizde. Kaynak yaratmazsan, yaratılmış olana tabi olursun.

Hiç tevazu göstermeden söylemeliyim ki, bizim de katkılarımızla bu hataları yavaş siliyoruz.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen ertuğrul dinçer » Cum Kas 06, 2009 12:13 pm

kaanuslu yazdı:Osmanlı padişahlarının bazılarının isminin "Muhammed" değil "Mehmed" olduğunu bile öğretemedik. Burada kabahate onlarda değil bizde. Kaynak yaratmazsan, yaratılmış olana tabi olursun.

Hiç tevazu göstermeden söylemeliyim ki, bizim de katkılarımızla bu hataları yavaş siliyoruz.
Patron adamlar kendi yazım kurallarını bilmiyorlar :!: Turkey yerine turkey yazıyorlar.
Osmanlı hanedanında , Muhammed isminin kullanıldığını açıkçası duymadım , önceden nasıl biri olacağı kestirilemediği için , isimler Mehemmed olarak konur , sırf Peygamberin ismini korumak için .
Türk geleneğinde 50 , 60 sene öncesine kadar , Muhammed ismine pek rastlanmaz , son yıllarda sıkça kullanılıyor , kişinin ne olacağı belli olmadan.
Bildiğini Paylaşmamak Öldüğünde Sönen Işığındır.
Bildiğini Paylaşmak Öldükten Sonra İsminin Işığıdır.

Ertuğrul Dinçer
ertuğrul dinçer
Kalıpçı
Kalıpçı

Mesajgönderen karabina » Cum Kas 06, 2009 12:43 pm

kamil bey ile gecen sene subat ayında tanısmıstık.
bu sırada koleksiyonunu yakından görme fırsatım olmustu.öncelikle gercektende cok güzel ve nadir bir koleksiyon ve bir o kadarda koleksiyonudaki paraların kondüsyonları cok ama cok güzel.
gercektende cok etkilenmiştim.
kendisi ise karakter olarak cok iyi bir insan. karsılaması,yeni tanıstıgı insana verdigi sıcak ictenlik,koleksiyonunu acması ve en önemlisi bana verdigi bilgiler icin burada tekrar kendisinine tesekkürederim.
gecen subatta sitesini yenileyeceginden bahsetmişti. hem kendisinin hemde ne kadar sahsen tanımasamda Gültekin beyin emegine saglık.

saygılarımla
Mustafa
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Sanal Kütüphane ve İndirilebilir Dosyalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir