HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Osmanlı sikkeleri tek bir kitapta toplanıyor!

İhtiyacı olan nerede veya kimde olduğunu kolayca bulsun diye elinizde bulunan nümismatik ile ilgili her türlü kitap listesini burada yayınlıyabilirsiniz.

Mesajgönderen Gilaay » Prş May 20, 2010 11:20 am

Aşağıda üç gün önce bazı gazetelerde çıkmış bir haber alıntısı var:

Nilüfer Damalı Eğitim Vakfı'nın 2005’de başlatmış olduğu çalışmayla, tüm Osmanlı sikkeleri tek bir kitap altında toplanıyor

Nilüfer Damalı Eğitim Vakfı, imparatorluk tarihine yeni bir ışık tutacak projesiyle tüm Osmanlı sikkelerini “Osmanlı Sikkeleri Tarihi” adı altında bir araya getiriyor. Bu dev eserle, erişilebilen tüm sikkelerin bir envanterinin çıkartılarak sınıflandırılması amaçlanıyor.
Tüm Osmanlı sikkelerinin yer alacağı eser, çok kapsamlı olması nedeniyle toplam 8 ciltten oluşacak. 5.000 sayfaya yaklaşacak eserde tüm sikkelerin fotoğraflarına yer verilecek. Dünyanın önemli müzelerindeki Osmanlı sikkeleri ile özel sikke koleksiyonları incelenerek, bu önemli çalışmayla ilk defa Osmanlı sikkelerinin envanteri çıkarılıyor.

Ülkemizde yeterince incelenmemiş bir alan olan nümizmatik bilimine Osmanlı sikkeleriyle ışık tutacak çalışmada; sikkelerin sınıflandırılması, sikkelerin üretim teknikleri ve Osmanlı iktisadi hayatına bağlı olarak sikkelerdeki değer değişimleri hakkında bilgiler ile dönemlere göre önemli tarihi olayların özetleri yer alacak. 8 cildin, 2011’in sonunda tamamlanması planlanıyor.

Dev eserin ilk cildi yayımlandı

Atom Damalı’nın yoğun araştırmalarıyla kaleme aldığı eserin ilk cildi basıldı. İlk ciltte; Osman Gazi, Orhan Gazi, I. Murad, Yıldırım Bayezid, I. Mehmet, II. Murad, Fatih Sultan Mehmet, II. Bayezid ve Yavuz Sultan Selim dönemlerinde basılan sikkeler yer alıyor. Geniş bir kronolojinin yer aldığı kitapta, ilgili dönemlere ait önemli tarihi olaylar da özetleniyor. İlerleyen sayfalarda ise dönemin sikkeleri hakkında açıklamalar bulunuyor.

Nilüfer Damalı Eğitim Vakfı

Nilüfer Damalı Vakfı ülkemizde eğitim, çevre ve kültürel alanda yaşanan sorunların çözümüne, imkanları dahilinde yardımcı olmak amacıyla 1996’da kuruldu. Nilüfer Damalı Vakfı, genç insanların eğitimine katkıda bulunmak, çevre koruma ve güzelleştirme bilincinin yerleşmesini sağlamak, kültürel ve sanatsal değerlerimizin tanıtımını gerçekleştirmek ve bu değerleri günlük hayatımızın birer parçası haline getirmek amacıyla hizmetlerine devam etmektedir.

Alıntı bağlantısı : http://sanat.milliyet.com.tr/osmanli-sikkeleri-tek-bir-kitapta-toplaniyor-/kultur/haberdetay/17.05.2010/1239170/default.htm

Şimdi de bu kitap serisinin ilk cildini temin etmek için Internet adresini vereyim :
http://www.niluferdamalivakfi.org/tr/gallery.asp?ID=6&CID=7&PID=282&do=showdetails

Kitap içeriğine göz atmak için bir *.pdf dosyası :
http://www.niluferdamalivakfi.org/upload/data/files/ottomancoindpdf.pdf

thumbnail.asp.jpeg
thumbnail.asp.jpeg (24.28 KiB) 7349 kere görüntülendi

Eserin ilk cildinde Osmanlı sikkeleri hakkında detaylı bilgiler verilmiştir;

* Sikke darbedilen 125 darphane hakkında bilgiler
* Osmanlı altın ve gümüş sikke tipleri
* Osmanlı sikkeleri üzerinde yer alan yazılar
* Osmanlı sikkelerinin sınıflandırılmaları
*

Kitap içeriğine göz
atmak ister misiniz?
Osmanlı ekonomisinde enflasyonla bağlantılı sikkelerin ağırlık değişimleri
* Sikkelerin üretim teknikleri ve üretimde yapılan değişiklikler
* Osmanlı sikkelerindeki tarihi aşamalar anlatılmıştır.

8 ciltte tamamlanacağı düşünülen eserde tüm Osmanlı Sultanları'nın

* Tarihlere göre kronolojik bilgileri
* Her Sultan döneminin önemli tarihi olayları
* Her Sultan’a ait sikke bilgileri detayla verilmektedir,

Eserin ilk cildinde, Osmanlı Devleti'nin kuruluşundan Kanuni Sultan Süleyman devrine gelene kadar tahta geçmiş 9 Sultan’ın tüm altın ve gümüş sikkeleri resimleriyle yer almaktadır.

Osmanlı sikke tarihini inceleyen eserin her cildi sonunda ilgili döneme ait sikke envanteri yer almaktadır.

Ben son altı Osmanlı Padişahı meskuk altınları ve aynı dönemin kontrmarktları dışında Osmanlı paraları toplamadığım halde, genel bilgi edinmek adına bu kitabı dün sipariş ettim ve bugün elime ulaştı. Son ciltleri sanırım benim için daha yararlı olacak. İlgilenenlerin bilgisine...
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Re: Osmanlı sikkeleri tek bir kitapta toplanıyor!

Mesajgönderen cemocan » Prş May 20, 2010 5:44 pm

İlk cilt için konuşuyorum. Ufak tefek hatalarını söylemek bana düşmez ama gerçekten çok faydalı bir eser olmuş. :clapping:
TARİHİMİZE SAHİP ÇIKALIM..
cemocan
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen karabina » Prş May 20, 2010 8:18 pm

bende kitabı sevgili cemocan'da gördüm. herhalde bu ay sonunda bende alacagım.
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Berkkağan » Pzr Haz 27, 2010 12:25 am

Gilaay yazdı:... bu kitabı dün sipariş ettim ve bugün elime ulaştı.

Sayın Gilaay sizi yine rahatsız ediyorum ama, Atom Damalı'nın bu kitabında Osman Gazi adına darbedilmiş sikke var mı? Eğer var ise bu bilgileri paylaşır mısınız? Ben de kitabı satın almak istiyorum ama şu an 160 TL verecek durumum yok. İnşaallah en yakın zamanda alırım.
Saygılarımla...
Berkkağan
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Gilaay » Pzr Haz 27, 2010 1:41 am

Berkkağan yazdı:
Gilaay yazdı:... bu kitabı dün sipariş ettim ve bugün elime ulaştı.

Sayın Gilaay sizi yine rahatsız ediyorum ama, Atom Damalı'nın bu kitabında Osman Gazi adına darbedilmiş sikke var mı? Eğer var ise bu bilgileri paylaşır mısınız? Ben de kitabı satın almak istiyorum ama şu an 160 TL verecek durumum yok. İnşaallah en yakın zamanda alırım.
Saygılarımla...

Kitapta sizin öbür başlığa koyduğunuz resim ile birlikte Osman Gazi sikkesine yer verilmiş. Muğlak ifadelerle, var olup olmadığı konusundaki kuşkulara değinilmiş.
Hammer'in bazı ifadelerine dayanan görüşler aktarılmış.
Sonuç : Sonuç yok
Bu kitaptan bilgi paylaşımı yapmak, yazara saygısızlık olabileceği düşüncesiyle ve telifli bir eserden satır satır buraya paylaşımda bulunmak etik ve/veya yasal olmayacağı için,
daha fazlasını aktarmayayım.
Yeni bir şey yok kitapta. Sn.cemocan'ın da değindiği gibi bazı hatalar var... Ama genel olarak güzel bir çalışma. O ebatta ve kalitede bir basım için 160 TL pahalı değildir.
Alıp-almamak sizin tercihiniz. Sırf Osman Bey sikkesi için alacaksanız, değmez.
Ben Osmanlı'da sadece son 6 Padişah meskuk altınlarıyla, aynı dönemin kontrmarktlarını topluyorum sadece. O dönemle ilgili bilgim, sikkelerden ziyade, tarih ile ilgili olanlardır.
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Tem 21, 2010 9:20 am

http://www.niluferdamalivakfi.org/tr/gallery.asp?ID=6&CID=7&PID=467&do=showdetails
Yukarıdaki bağlantıda da görülebileceği üzere, kitabın 2.cildi çıkmıştır. 1.cilt ile aynı gönderim şartları (ücretsiz kargo) ve meblağda.
Bazı koleksiyonerlerin 1.cilt için haklı eleştirileri olsa bile, bu yayın, ülkemizde nümismatik alandaki yapıtların azlığını da dikkate aldığımızda, önemli bir kaynaktır ve sevinçle karşılanmalıdır bana göre...
http://www.niluferdamalivakfi.org/
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal Şub 15, 2011 6:51 am

3. Cilt çıkmış : http://www.niluferdamalivakfi.org/tr/gallery.asp?ID=6&CID=7&PID=468&do=showdetails Sipariş ettim.
2. Cilt (Kanuni dönemi sikkeleri) için bazı üstadların tesbitlerine göre, çok nadir ve bir kısmı ünik sikkelerin kitapta olmadığı söyleniyor...
Bu arada başlangıçta 8 Cilt süreceği söylenen eserin, "9 ciltte tamamlanacağı düşünülen eserin bu cildinde" ifadesinden anlaşılabileceği gibi, 9 Cilt olacağı / olabileceği açıklandı. 3. Cilt, Sultan Selim II ve Sultan Murad III dönemi sikkelerini konu alıyor.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzr Kas 20, 2011 11:08 am

4.Cilt çıktı. İlgilenenlerin bilgisine. Öncekilerle aynı fiyatı. Hemen sipariş verdim.
http://www.niluferdamalivakfi.org/tr/gallery.asp?ID=6&CID=&PID=470&do=showdetails
Eserin bu cildinde Sultan Mehmed III’e ait 270, Sultan Ahmed I’e ait 200 altın ve gümüş sikkenin resimlerine yer verilmiştir. Ayrıca bu dönemde sikke darbedilmiş olan 40’a yakın şehre ait bölgesel tarih anlatılmış ve bu şehirlerde darbedilen sikkelerin özellikleri incelenmiştir.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Pzt Ara 05, 2011 6:31 pm

İlk üçünü aldım. Sırada 4. var ama kısmetse Atom beyi ziyarete gittigimde elden almayı düsünüyorum.
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal May 29, 2012 11:49 am

5Cilt.jpg
Osmanlı Sikkeleri Tarihi - Cilt 5
- Atom Damalı -
5Cilt.jpg (104.83 KiB) 5776 kere görüntülendi

5. Cilt çıktı! İlgilenenlerin bilgisine...
http://www.niluferdamalivakfi.org/tr/gallery.asp?ID=6&CID=&PID=472&do=showdetails
OSMANLI SULTANLARI - Mustafa I - Osman II - Murad IV - İbrahim - Mehmed IV
Başlık Osmanlı Sikkeleri Tarihi - Cilt 5
Yazar Dr. Atom Damalı
Dil Türkçe ve İngilizce (aynı kitapta)
Sayfa Tümü renkli 420 sayfa
Yayıncı Nilüfer Damalı Eğitim, Kültür ve Çevre Vakfı
Boyut 210 x 297 mm
Cilt Şömizli sert kapak

Mayıs 2012 sonu teslim alabileceğiniz şekilde sitesinden sipariş edebilirsiniz.
http://www.niluferdamalivakfi.org
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Oca 21, 2013 9:27 am

6. Cilt 2-3 hafta evvel çıktı.
Ayrıntılar için şuraya bkz.: http://www.niluferdamalivakfi.org/tr/gallery.asp?ID=6&CID=&PID=475&do=showdetails
Resim
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzr Eyl 29, 2013 2:25 pm

Osmanlı Sikkeleri Tarihi - Cilt 7
OSMANLI SULTANLARI - Osman III - Mustafa III - Abdülhamid I - Selim III - Mustafa IV
http://www.niluferdamalivakfi.org/tr/gallery.asp?ID=6&CID=&PID=479&do=showdetails
Atom Bey, kısa süre önce başlıkta adı geçen kitabın 7. cildini, meraklılarına sunmuş...
Kendi sitesinden tedarik edilebilir.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Sanal Kütüphane ve İndirilebilir Dosyalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir