HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

JETON Kataloğunda son durum ...

İhtiyacı olan nerede veya kimde olduğunu kolayca bulsun diye elinizde bulunan nümismatik ile ilgili her türlü kitap listesini burada yayınlıyabilirsiniz.

JETON Kataloğunda son durum ...

Mesajgönderen kaanuslu » Pzr Mar 18, 2012 6:39 pm

Jeton kataloğu beklediğimizden daha uzum zaman alacağı için zaman zaman siz koleksiyonerleri bilgilendirmek için durum güncellemesi yapacağım. Hepsini burada takip edebilirsiniz.

Tunç Buyurgan ile beraber hazırladığımız katalog, temel olarak T.Buyurgan'ın koleksiyonuna dayanıyor. 1500 parçalık koleksiyonun incelemesi bitti. Kitabın ana iskeleti de oluştu. Kendi koleksiyonum, Ahmet Özlemiş, Özbil Özel'in koleksiyonları da incelendi. Listelenen jeton sayısı 1800'ü geçti.

İstanbul dışından koleksiyonerlerden de tektek değişik örnekler gelmeye devam ediyor. Miktar olarak az ama Anadolu'da ulaşamayacağımız yerlerden olduğu için bizim için çok önemli.

Mart ayı başında örnek baskı almayı planlıyorduk ancak kitap üzerinde önemli bir değişikliğe karar verdik : Jeton/Marka/Fiş hangi alfabe ile yazılmış ise önce onu yazıp yanına latin harfli çevirisini koyacağız.
Osmanlıca, ibranice, yunanca ve ermenice jetonlar tek tek kendi alfabeleri ile yazılacak. Tabi bu işimizi uzattı. Osmanlıcaları ben hallediyorum, yunancalar Tunç Buyurgan tarafından düzenlenecek. Diğerlerini de bir şekilde halledeceğiz. Nisan ayı içinde örnek baskı alabileceğiz sanırım.
kaanuslu
Admin
Admin

Re: JETON Kataloğunda son durum ...

Mesajgönderen Gilaay » Pzr Mar 18, 2012 10:55 pm

Merakla örnek baskıyı bekliyorum. Kolay gelsin. :clapping:
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen arteoseos » Cum Nis 13, 2012 4:32 am

Ermenice icin fener patrikliğinden yardım alınabilir orada bu dil grubuna hakim hocalar var ben yardım aldım zaman zaman okumalarda.Yada zeno bu iş için uygun veri paylaşımı sorun değil denirse.ibranice için israil konsoluslugu içinde kültür ataşeliği var oradan yardım istenebilir zira bu iki dille yazılan jetonlarda çok kısaltma veya farklı anlama gelen kelimeler var zaman zaman sorun yaratan şeyleri oraya sordum ben mesela BENBACHAT adlı bir eleminyum jeton var tam bir muaama adamlar adapazarlı musevi istanbula geliyorlar sonra yok oluyorlar ortadan ya yakıldılar savaşta yada ad değiştirdiler.Bu sebeple bu iki dilde yazılan jetonlar dikkatle okunmalı
OSMANLI VE TÜRK MARKA,JETONLAR
arteoseos
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen berkeley » Cum Nis 13, 2012 8:45 am

Türk yahudileri bu ülkede bu tip bir zulme uğramadılar sn arteoseos, museviler bu ülkede aralarında Türkçe den başka İbranice, Lehçe, Arapça, İspanyolca gibi dilleri de kullanıyorlar ama konuşmak başka geçmişe dair birşey bilmek başka. Benbachat bir soyadı ama kim, bunu sadece haham başılık kayıtlarına bakıp söyleyebiliriz ki hayatta vermezler.
Son 6 Osmanlı madeni paraları.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Nis 16, 2012 3:44 pm

@arteoseos , berkeley :
Benbachat veya Ben Bachat (iki şekilde de yazılıyor) Freres'e ait bir efemera eBay'de.
http://www.ebay.com/itm/1910s-CONSTANINOPLE-JEWISH-CITIZEN-Letterhead-Document-Freres-Ben-Bachat-/370602842099
Jetonlarla uğraşırken elektriği yüzlerce kez yeniden keşfetmek zorunda kalıyorsunuz...
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen berkeley » Pzt Nis 16, 2012 5:25 pm

Konu ile ilgili çok güzel bir efemera bulmuşsunuz sn Gilaay.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Nis 25, 2012 7:36 pm

@berkeley, insanlarımızın hepsi olmasa da çoğu, maalesef yeterince aramıyorlar. Aramayı bilmiyorlar. Aranırsa, çok şey bulunuyor. Şu forumda sorulan soruların yarısına yakını bile zaten forumda önceden yanıtlanmış sorular. Forumun arama özelliğini bile kullanmaktan kaçınan, hazıra konmaya meraklı bir koleksiyoner adayı kitlemiz var gibi görünüyor..! :D
---------------------------------------------------------------
Bana verilen taslak katalogda bulunmayan toplam 463 adet madeni, plastik, karton vs. - jeton - kredi fişi - marka - rüsum pulu vb.'yi yarın sabah, kataloğa konulması "umuduyla" Kaan Bey'e, fotoğraf çekimi ve ölçüm yapması maksadıyla ödünç olarak vereceğim. İçlerinden 70 civarı çok nadir, nadir ve nadirce sayılabileceklerden... Onları alıp gideceğim hemen ! Ötekiler işleri bitene dek bekleyecekler!!! :lol: Bazıları ve belki de büyük kısmı çok "sıra" şeyler veya taslaktakilerin değişik tipleri. Keşke, bazı arkadaşlarımız (Isparta - Eskişehir (2 kişi) - Adana (2 kişi)- Çorum - İzmir (3 kişi) - Ankara'daki bazı arkadaşlar - !!! - ) bana ulaştırmaları gereken bir kısım jetonları kendilerine bildirdiğim gibi önceden gönderseydiler..! Neyse, elime geçtiklerinde onları da sonra veririm... :-P
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen berkeley » Çrş Nis 25, 2012 9:40 pm

Sn Gilaay literatüre katkılarınız yadsınamaz bence sizin de kalıcı bir eser bırakma zamanınız gelmiş.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen kaanuslu » Cum Ara 21, 2012 1:23 am

Operasyon "Jeton Kataloğu"nda sona geliyoruz. Dün, Türk Nümismatik Derneği başkanı Cem Mahruki'yi evinde ziyaret ettik. İki seneeye yakındır jeton koleksiyonlarını fotoğrafladığımdan, eski jeton olarak bir şey çıkmasını beklemiyorudum ama bizde diğer birimleri olan 3 ayrı grup jetona ekleme yaptık. Bu da gösteriyorki jeton kataloğunun sonu yoktur.
Koleksiyonları ben incelediğimden, ayaklı kütüphane gibi oldum. Eline nadir yeni bir şey geçen, incelediğim jetonlar arasında olup olmadığını sormak için beni arıyor. Artık yeni ekleme yapamayacağım derken iyi bir jeton koleksiyonu tanıdığımızdan bir telefon aldım, nadir Osmanlı dönemi jetonlarından bilinen bir örneğe ek gelebilirmiş ! Bekliyoruz...

Bu tür çok nadir örnekler dışında kitaba jeton eklemesi yapmayı durdurduk. Düzeltmelere geçiyoruz.

Azzzz kaldı.. vallahi ...

Bu bitsin ki, Osmanlı serisinin üçüncüsüne yoğunlaşabileyim.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen arteoseos » Cum Ara 21, 2012 1:41 am

Kaan abi başka örnekleri çıkma olası olan gruplarda ufak not boşlukları şeklinde yerler olacakmı?En azından biz o kısımlara not yazsak
OSMANLI VE TÜRK MARKA,JETONLAR
arteoseos
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen kaanuslu » Cum Ara 21, 2012 9:50 am

Boşluk bırakmadım. Hangisine bırakayım ? Aklınıza gelecek her grup jetona ek çıkabilir. Sadece bu nedenle ilk baskıyı 300 adet yapacağız. Aslında ilk baskı yerine "genişletilmiş deneme baskısı" bile diyebiliriz. Herkes çekmecelerin dibini bir karıştırsın, bakalım neler çıkacak !
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen Gilaay » Cum Ara 21, 2012 10:55 am

Kaan Bey, ilk baskıdan bana 10 tane ayırınız lütfen.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen kont01 » Prş Mar 21, 2013 12:56 pm

Kaan Bey, son durum nedir ?
kont01
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen karabina » Cum May 17, 2013 6:05 pm

Hasan Kaplan heryerde sorup duruyor ne oldu Jeton kataloğu diye?
:)
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum May 17, 2013 6:24 pm

karabina yazdı:Hasan Kaplan heryerde sorup duruyor ne oldu Jeton kataloğu diye?
:)

Doğru yerde sorsaydı, hızlı cevap alırdı! :-P
Yetişirse ay sonuna, yetişmezse sonbahara diye biliyorum.
Geçenlerde taslaktaki son düzeltmelere bir katkım daha oldu.
Hayırlısıyla... Kaan Bey, işini bilir malumunuz.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Sonraki

Dön Sanal Kütüphane ve İndirilebilir Dosyalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir