HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Madeni Para Çetelesi

İhtiyacı olan nerede veya kimde olduğunu kolayca bulsun diye elinizde bulunan nümismatik ile ilgili her türlü kitap listesini burada yayınlıyabilirsiniz.

Re: Madeni Para Çetelesi

Mesajgönderen Gilaay » Prş Oca 23, 2014 1:38 pm

Biz madeni paralar üzerindeki "proof" tanımıyla uğraşırken, ilginç bir bilgi vereyim, ki ben de forumdan öğrenmiştim bu bilgiyi,
buyurunuz, banknotların proof'u : viewtopic.php?f=5&t=3298
Atalar ne güzel demiş: "Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp."
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen VoSToK » Cmt Oca 25, 2014 12:21 pm

Sn. Gilaay sonuç olarak bende forumda degil ama farkli bir alanda bir arama yaptim. Bu kadar basit olduğunu bende biliyorum. Ve bilmediğim bir konuda hangi bilginin net dogru olduğuna karar vermek zor oluyor. Eleştirileriniz için teşekkürler. Listeyi tekrardan güncelleyecegim.
VoSToK
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Oca 25, 2014 3:30 pm

Sn. VoSToK, ülkemizdeki sınırlı nümismatik kaynakların bir kısmı, özellikle Internet üzerinde olanlarının çoğu, maalesef hatalı bilgiler içeriyor. Bu forumda da hatalar bulmak mümkün; ancak emsallerine göre, kimi resmi sitelerdeki bilgiler dahil, daha iyi konumda bir ortam forumumuz. Bu meyanda, kıymetini bilelim ve hatalı bilgi gördüğümüzde düzeltmeye çalışalım. Benim de yapmaya çalıştığım buydu. En baştan doğru tanımlarla işe başlayacağız ki, devamı da doğru gelsin. Kabarık yeri de mat, kabarık olmayan yeri de mat diye yanlış bir "proof" tanımı yapılınca, belki vakti az yeni başlayan bir koleksiyoner, bu hatalı tanımı görüp, fazla araştırmadan öyle anlayacak ve belleyecek ve aklında öyle yer edecek, hatalı bilgiyi düzeltene dek maddi - manevi zarara dahi uğrayabilecek; potansiyel bir somut örnek olarak verdim bu olası hali. Kelimeler ve kavramlar önemli. Anlamlandırmayı, tanımlamaları doğru yapmalıyız. Doğru bilinen yanlışlar vardır bir de malumunuz. Örneğin, 1974 5 Kuruş'un kozalaksız kalıbından bahsedilir. Oysa o parada çam ağacı familyasından bir ağaç değil, meşe ağacı vardır ve meşenin sembolik anlamı vardır Türkiye Cumhuriyeti paralarında... Doğal olarak meşenin kozalağı değil, palamutu olur. Bahsedilen kalıp farkı tanımlaması da kozalaksız değil, palamutsuz olarak nitelendirilmelidir. Bunun gibi şeyler işte... :wink:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Oca 25, 2014 3:40 pm

EK: Kaan Bey'in tanımına yakın bir tanımı Darphane'nin küçük sözlüğünde de bulabilirsiniz :
http://www.darphane.gov.tr/tr/content.p ... ent_id=609
Önceki iletimin içeriğinin bir kısmından aklıma takılan 1974 5 Kuruş'u sizin listede bir kontrol edeyim dedim ve yanlışlıkla olsa gerek, listenizde, aynı yılın 10 Kuruş'u için tabir olunan kalıp farklarının ibareleri "açık 4" ve "kapalı 4"´ün, 1974 5 Kuruş için de kullanıldığını gördüm. Palamutlu ve Palamutsuz olarak düzeltiniz.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Önceki

Dön Sanal Kütüphane ve İndirilebilir Dosyalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir