HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Osmanlı Para Sistemi

İhtiyacı olan nerede veya kimde olduğunu kolayca bulsun diye elinizde bulunan nümismatik ile ilgili her türlü kitap listesini burada yayınlıyabilirsiniz.

Osmanlı Para Sistemi

Mesajgönderen ahel80 » Pzt Eyl 24, 2007 1:36 pm

Osmanlı para sistemini kısa ama oldukça güzel açıklayan bir PDF dosya. Eğer Forum kurallarına uygunsa bu tarz linkler vermek isterim devamlı.

http://www.tbb.org.tr/turkce/dergi/derg ... istemi.pdf
GÜZEL GÖREN GÜZEL DÜŞÜNÜR - GÜZEL DÜŞÜNEN HAYATINDAN LEZZET ALIR
ahel80
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen msozer » Pzt Eyl 24, 2007 8:11 pm

zaten burasının adı sanal kütüphane ve indirilebilir dosyalar.yeni bir şeyler bulundukça link verilebilir tabiki.
msozer

Mesajgönderen ahel80 » Sal Eyl 25, 2007 12:30 pm

Eğer dikkate alınırsa benim şöyle bir teklifim olacak. Bildiğiniz gibi linkler bir süre sonra büyük ihtimalle çalışmaz duruma geliyor. Eğer linkini verdiğimiz bir html sayfa değilde PDF gibi dosya ise direk bu dosyayı gönderip forumda PDF (yani E-kitap) 'den müteşekkil bir köşe oluşturabiliriz. Tabi site kapasitesi gibi durumları patron daha iyi bilir.
GÜZEL GÖREN GÜZEL DÜŞÜNÜR - GÜZEL DÜŞÜNEN HAYATINDAN LEZZET ALIR
ahel80
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen kaanuslu » Sal Eyl 25, 2007 4:22 pm

Yer çok da, sorun veri akışının çokluğu olabilir. Aylık ödediğim ücretle belli bir miktar veri alış-verişi hakkı satın alıyorum. Şimdiye kadar aylık bu kapasitenin %30'unu geçmedik. Yani daha yer var. Dosyalar çok büyük değilse koyarım, duruma göre başka çareler de var.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen msozer » Prş Eyl 27, 2007 2:34 pm

esasında hep dile getirdim fakat hiç adım atılmamış bir konuyu hazır fırsat doğmuşken tekrar dile getireyim.

bazı konular forum sayfalarına kaybolup gidiyor.sonra araki bulasın.bazen kendi mesajımı bulmakta zorlanıyorum.esasında bir kütüphane oluşturulsa ve oraya yorum yazılamasa fakat yorumlarda anlatılmış ve kütüphaneye girmeye hak kazanmış yazılar bir bilgi bankası şeklinde düzenlense ve bu sayedede merak bir konuyu merak edenlerin sordukları bilgiler genelse oraya yönlendirilsede aynı konuyu her soran için 5 kere 10 kere tekrar tekrar yazmak zorunda kalmasak ve forumlardaki kuru kalabalık en aza indirgenmiş olsa diye düşünüyorum.

forum sitesinde günübirlik konular olmalıdır ve kalıcıu konular kaynayıp gitmemelidir diye düşünmekteyim.
msozer

Mesajgönderen knunty » Cmt Eyl 29, 2007 1:55 am

Laf kalabalığının önüne geçmek çok kolay, gereksiz mesajları silmemiz yeterli olur. Fakat bizim beklentimiz "bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan" üyelerin bize yardımcı olmaları. Sadece mesaj yazmış olmak için mesaj yazan üyelerimiz de var ne yazık ki ve bunları önlemek için alacağımız tedbirler de var.
--------------------------------------------------
Forumun Çaylağı ve Emektar Moderatörü
knunty
Moderatör
Moderatör

Mesajgönderen kaanuslu » Cmt Eyl 29, 2007 2:00 pm

Forumun en üstünde "arama" diye bir seçenek var. Sitenin bütün verileri içinde arama yapılabiliyor.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS) diye bir bölüm var, "para temizleme" gibi standart konuları zaman içinde oraya aktarıyorum.

Daha fazlasını yaparım ama işi gücü bırakıp sadece bu işler ile uğraşmam gerekir. Emekliliğimi bekleyin !
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen ankh » Pzr Eyl 30, 2007 2:38 pm

Forum sadece osmanlı paraları forumu olarak başladı, sonra yabancı paralar, antik paralar, efemera, tarih ile ilgili konular yavaş yavaş eklendi. Sadece osmanlı olarak kalsaydı, bu kadar yazı da olmazdı. Ama herhalde sayın kaanu bu yeni bölümleri açarken bir çok yeni yazının da olabileceğini hesaba katmıştır. Yazılanlar aylık maliyeti mi çok artırıyor? Ya da zaten bildiğiniz ve kolaylıkla ulaşılabilecek şeyler mi? Ama dikkat edin sizin bildiğiniz şeyler sürekli ve tekrar soruluyor ve bence her tekrarda bilgimiz daha bir perçinleniyor. Ben boş yazı yazanların olduğunu sanmıyorum, hemen hemen bütün yazıları da okuyorum, bazılarının çıktısını alıp saklıyorum da. Çok cahilce gibi gözüken yazılardan da bir şeyler öğrenmediğim söylenemez, sonuçta böyle düşünenler de varmış diyorum. Fikrine katılmadığım yazılar da çok ama kimseyle de laf dalaşına girmenin bir manası var mı? Herkesin kendi fikridir saygı duyarım. Bu sebeple bazı yazıların silinmesi fikrine katılmıyorum, bence bu site için kötü puandır ve yazıları silinenler için de kabul edilemez bir durumdur.

Ayrıca buraya kimse zorla üye olmuyor, birisi kalkmış beni silin diyor, tehdit ile mi üye olmuş anlamadım. Bir de ben şimdi osmanlı paralarını seviyorum diye, mantıksal olarak gide gide iş cumhuriyet düşmanlığına mı çıkıyor. Teessüf ederim. Beyefendi 50 yaşındaymış ama 15 yaşındaki çocuk mantığı ile ve karşısıdakileri de çocuk sanarak bir şeyler yazıyor. Aklınızı başınıza alın söyledikleriniz nereye varıyor dikkat edin, olmadı mantık dersi alın. At gözlüklerinizi çıkarın artık.
Bu adam şimdi hepimize alenen her türlü hakareti yaptı, yerin dibine soktu ve gidiyor. Ben bunu kabul etmiyorum.
Osmanlı paralarını toplayan ve seven herkesi inancına, milletine, mesleğine, kültürüne, cinsiyetine bakmadan sevgiyle kucaklıyorum.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen kaanuslu » Pzr Eyl 30, 2007 2:50 pm

Buradaki sorun Forum ve sitenin maddi yükü değil zaman sorunu. Mesajları gözden geçirip, sınıflandırmak vs... çok zaman alıcı bir iş. Bir konuda çok soru gelmeye başladıkça (örneğin para temizlemesi gibi) o konu ile ilgili mesajları birleştirip SSS bölümüne koyuyorum. Yavaş yavaş bir bilgi bankası oluşuyor.

Diğer konuda ise gerekli açıklamayı yaptım, daha fazla dallanıp budaklandırmanın kimseye bir faydası yok. Forumun amacı bellidir : koleksiyon.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen knunty » Pzr Eyl 30, 2007 10:20 pm

Sevgili Ankhe sanıyorum beni yanlış anlamış. Herhangi bir şekilde fikir ya da yorum içeren ve site genel kurallarına uygun olan bir mesajın silinmesi gibi bir durum söz konusu değil. Sadece sitede bilgi kirliliğine yol açmaması için üylerimizin gereksiz/konuyla iligisiz mesajlardan kaçınmalarını ve aynı başlık/mesaj altında daha önce verilmiş olan bilgileri tekrarlamamalarını rica ediyorum. Tabii bu arada forum genel kurallarına uymayan ya da sadece mesaj yollamış olmak için yollanmış olan mesajlar silinecektir.
Forumun Çaylağı ve Emektar Moderatörü
knunty
Moderatör
Moderatör

Mesajgönderen msozer » Pzt Eki 01, 2007 6:06 am

ben ise forumların silinmesinden değil forumlarda aynı bilgilerin her soran için tekrar tekrar değerlendirilmek yerine genel konuların bilgi bankası olması ve aynı zamanda çok değerli bilgiler içeren yazıların koruma altına alınıp istenildiğinde hemen ulaşılabilecek hale getirilmesini söylemiştim.

normal gelişen diyaloklarda var,bilgi içeren yazılarda var forum içerisinde.hepsi bir emek sonunda hazırlanıyor ve en azından yazmaya uğraşılıyor.bütün hepsi değerlidir fakat bilgi içerenleri daha sonrada okunması gerekli yazılardır.

forumdaki yazılara müdahalelere gelince ikili tartışmaların yaşanmaması ve aykırı yazılar olmaması için çok gerekli yerlerde durdurulduğuna,silindiğine ben şahidim.bence olması gereken oluyor ve forum yöneticileri bu konuda haklılar.parapazari.com isimli siteden bildiğim için koca koca adamlar nasıl tartışmalara giriyordu akıllara zarar.bu şekilde olmaması için yapılanlar çok yerinde ve takdir ediyorum.
msozer

Mesajgönderen ankh » Pzt Eki 01, 2007 8:05 am

Mesaj alınmıştır. Teşekkürler...
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Dön Sanal Kütüphane ve İndirilebilir Dosyalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir