HABERLER

Resim


Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

HAREM AĞALAR TEAVÜN YURDU

:!: :!: :!: SİYASİ İÇERİKLİ, PROVOKATİF veya BİR ÜYE İLE İLGİLİ DOĞRUDAN HEDEF ALICI MESAJLAR ANINDA SİLİNECEKTİR. BU ŞEKİLDE MESAJ GÖNDERENLERİN ÜYELİĞİ İPTAL EDİLECEKTİR. :!: :!: :!:
Forum kuralları
:!: :!: :!: SİYASİ İÇERİKLİ, PROVOKATİF veya BİR ÜYE İLE İLGİLİ DOĞRUDAN HEDEF ALICI MESAJLAR ANINDA SİLİNECEKTİR. BU ŞEKİLDE MESAJ GÖNDERENLERİN ÜYELİĞİ İPTAL EDİLECEKTİR. :!: :!: :!:

HAREM AĞALAR TEAVÜN YURDU

Mesajgönderen zolata » Cmt Oca 16, 2010 2:17 am

Harem ağalarının kimler oldukları,ne iş yaptıkları bilinmekte.Bu kişiler yaptıkları iş ve bulundukları yer gereği yüz yıllardır magazinel bir malzeme olmaktan kurtulamamışlar.
Özellikle Avrupalılar onları ve işlerini hayali bir mutluluk deryası olarak görmüş,hikayelerinde ve resimlerinde da bu anlayışlarını göstermişlerdİr.

Gerçek, elbette o resim ve hikayelerdeki kadar toz pembe değildi.
Harem ağalığından başka hiçbir meslek becerisi olmayan bu insanlar,özellikle Sultan Abdülhamid'in yönetimden çekilmesi ve 1.Dünya Savaşı'nın getirdiği ekonomik çöküntüyle birlikte işlerini kaybetmeye başlamışlar,çeşitli konaklarda ve Saray'da görevli onlarca harem ağası ,kendi hallerine terk edilmiştir.Bunların yanında bir de kaybedilen eyaletlerde (Mısır,Medine vb.) görevli harem ağaları da ortada kalınca doğru İstanbul'un yolunu tutmuşlardır.(Bunlara ''garib harem ağalar'' adı verilmiş.)

Bu insanların aç ve açıkta kaldığını gören on dört harem ağasının(bunlar nispeten varlıklı) girişimleriyle 1919 yılında ''Harem Ağalar Teavün Yurdu'' kuruluyor.
Birbirlerine sahip çıkmayı isteyen bu insanlar,1923 yılında cemiyetlerinin genişletilmiş bir nizamnamesini de hazırlıyorlar.


Çok uzak yerlerden getirilen ve oldukça riskli ameliyatlarla bambaşka bir hayata geçiş yapan harem ağalarının nispeten varlıklı son nesli tarafından,kendileri kadar şanslı olmayan genç meslektaşlarının kötü bir yaşam sürmesini engelleyebilmek,hasta olanları tedavi ettirmek,onlara yeni meslekler edindirmek, ölen ağaların mezarlarını yaptırmak vb. amaçlarla kurulan bu dernek, son nesil harem ağalarıyla birlikte tarihe karışıyor.

Harem Ağaları Teavün Yurdu kurucularından bazıları:
Ser musahib-i sabık Lala Enver,Tahsin Celal,Beşir Fuad,Musahibi Padişah-i Nevres…

Konuyla ilgili:
Haremağaları, Harem Dünyası, Sema Ok,Kamer Yayınları
Abdülhamid'in Haremi,Nahid Sıtkı Örik,Arba Yay.
Toplumsal Tarih,Cüneyd Okay,Harem Ağalar Teavün Yurdu,sy.VIII,1997
*ilyas Çamlı*
zolata
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 378
Kayıt: Cum Ağu 11, 2006 3:24 am
Konum: KOCAELİ-BOLU

Re: HAREM AĞALAR TEAVÜN YURDU

Mesajgönderen Sancak17TR » Cmt Oca 16, 2010 2:32 am

Guzel ve keyifli bir yazi. Paylasim icin tesekkurler.
Resim
Sancak17TR
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 690
Kayıt: Cmt Kas 04, 2006 9:03 pm
Konum: Rotterdam & Canakkale


Dön Tarih İle İlgili Konular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir