HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

gümüş osmanlı parası hakkında bilgi

Osman Gazi'den II.Mahmud'a kadar olan padişahların paraları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
  • 2863 Sayılı Kanuna göre, son 6 padişah öncesindeki paraların bulundurulması özel izine bağlıdır. Koleksiyonerlik belgesi olmayanların bu kanun kapsamına giren paraları alması/satması yasaktır.
  • :!: "Bu nedir" türünde sorularda mutlaka paranın ölçülerini ağırlığını yazın :!:

gümüş osmanlı parası hakkında bilgi

Mesajgönderen casa982 » Pzr Nis 18, 2010 9:14 pm

S.A,,

konu resimleri tarafımdan silinmiştir saygılar,
En son casa982 tarafından Prş Nis 22, 2010 1:13 am tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
ailenizin huzuru ve kendi huzurunuz için ruhsatsız kazıya hayır
casa982
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Re: gümüş osmanlı parası hakkında bilgi

Mesajgönderen ankh » Pzr Nis 18, 2010 9:55 pm

II. Mahmud, 1223-20, 60 Para, Trablusgarp
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen casa982 » Pzr Nis 18, 2010 9:59 pm

S.A,,

Teşekür ederim ANKH lakin 40 paramı 60 paramı osmaNlıca bilmediğim için yardım almak istedim,,saygılar,,
En son casa982 tarafından Pzt Nis 19, 2010 11:47 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
casa982
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen ankh » Pzr Nis 18, 2010 10:04 pm

Gümüş 20 paralar hariç hemen hiçbir Osmanlı gümüş madeni parasının üzerinde nominal değeri yazmaz. Biz çap ve ağırlığa göre nominal değerini tahmin ediyoruz. Çünkü o zamanlarda asıl değerini bozduracağınız sarrafın hesabı belirlerdi.

Ayrıca benim Ankara ile hiçbir ilgim yok.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen casa982 » Pzr Nis 18, 2010 10:12 pm

S.A,,

Linkinizde ANKH yazdığı için ankaralı diye hitap ettim kusura kalmayın düzelttim bilgilendirmeniz için teşekür ederim kalın sağlıcakla,,
casa982
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Nis 19, 2010 6:02 pm

Ankh'ın anlamı için, aslında burada yazılanları yetersiz ve kısmen yanlış bulsam da, pratik olarak bilgi edinmek isterseniz şu bağlantıya bakınız :
http://tr.wikipedia.org/wiki/Ankh

- Durumdan vazife çıkarttım birazcık :D !
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen casa982 » Pzt Nis 19, 2010 11:45 pm

SLM,,

Sayın Gilaay bilgilendirdiğiniz için teşekür ederim.kalın sağlıcakla,
casa982
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen ankh » Sal Nis 20, 2010 10:10 pm

Necdet Bey;
Benim Ankh'ımı wiki anlatamaz, aciz kalır. Benim "Ankh"ımı anlamak için 18. sülale kralları ve özellikle IV. Amenofis dönemini bilmek gerekir.

Yalnız "Gil-a-ay" ne demek siz ondan haber verin?
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Nis 21, 2010 2:10 am

ankh yazdı:Necdet Bey;
Benim Ankh'ımı wiki anlatamaz, aciz kalır. Benim "Ankh"ımı anlamak için 18. sülale kralları ve özellikle IV. Amenofis dönemini bilmek gerekir.

Yalnız "Gil-a-ay" ne demek siz ondan haber verin?

Eşim Gülay'ın nickiydi aslında "Gilaay". Bundan 13-14 sene önce Internet üzerinden yurtdışıyla yazışması gerektiğinde, yabancıların hem dili dönmediğinden hem de "Gülay", "ü" harfli Türkçe karakter içerdiğinden icad edilmiş bir lakap. GG üzerinde eşim, benim direktifimle çoklukla işlem yaptığından ve orada da aynı nick ile kayıtlı olduğundan ve GG işlemlerimizin %99'u nümismatik içerikde olunca, tanıyanlarca öyle bilindiğimizden, buraya kaydolurken de, bu sefer ben onun nick'ini kullandım. Bunun dışındaki anlam aramalar abes ile iştigal olur. Çok zorlarsanız "Gila" ve "Ay" diye ikiye ayırıp etimolojik olarak başka şeyler de türetilebilir muhakkak! :mrgreen:
Ankh konusundaysa, "wiki" bağlantısını verirken, o bağlantının yetersizliğinden dem vurmuştum. Ankh'ı da başka "şey"leri de bilirim biraz. Ezoterizm ile uğraşmışlığım vardır gençken. Keza, eşim Internet üzerindeki GG hariç diğer Internet aktivitelerinde artık "Gilaay" değil "Ay" lakabını kullanmaktadır.
Örneğin şurada olduğu gibi : http://aydanizlenimler.blogspot.com/ Koleksiyonuma ("koleksiyonlarıma" daha doğru olur) yardımcı olduğundan ve kendi de bir takım objelerin koleksiyonu ile ilgilendiğinden, koleksiyonum, "koleksiyonumuz" olmuştur. Bu kadar ayrıntılı bir açıklamayı da herkese yapmam! Kıymetini biliniz. :clapping:
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Çrş Nis 21, 2010 8:45 am

bence güzel bir acıklama olmus sayın gilaay :D
bence simdi sıra sayın ankh'de :wink:
su 18. krallık falan bir anlatsada bizde dinlesek :mrgreen:
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Çrş Nis 21, 2010 10:57 am

ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen ankh » Çrş Nis 21, 2010 5:51 pm

Bu kadar ayrıntılı bir açıklamayı da herkese yapmam! Kıymetini biliniz.

Açıklama için teşekkür ederiz. Kıymetini bilmeye çalışacağız. :D
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Dön Son 6 öncesi Padişahlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir