HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

BEN BU PARAYI ANLAYAMADIM ? TÜRKÇE ARAP PARASI OLURMU ?

Abdülmecid'den Vahdeddin'e kadar Osmanlı kağıtparaları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
:!: "Bu nedir" türünde sorularda mutlaka paranın ölçülerini ağırlığını yazın :!:

BEN BU PARAYI ANLAYAMADIM ? TÜRKÇE ARAP PARASI OLURMU ?

Mesajgönderen phletus » Cum Eyl 24, 2010 7:29 pm

ARKADAŞLAR BU PARAYI BEN ÇÖZEMEDİM.
SPECIMEN SUUDİ ARABİSTAN 1 RİYAL 1955
AMA PARANIN ARKA YÜZÜNDE RESMEN TÜRKÇE AÇIKLAMA İBARESİ VAR.BU NASIL OLUYOR ? ESKİ TÜRKÇE BİR DİL KULLANILMIŞ AMA BİR ARAP PARASINDA TÜRKÇE NASIL OLUR ?

BUNUN TEK BİR AÇIKLAMASI VAR SANIRIM BU PARA HACILAR TARAFINDAN KULLANILAN BİR PARA OLABİLİR AMA
phletus
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Re: BEN BU PARAYI ANLAYAMADIM ? TÜRKÇE ARAP PARASI OLURMU ?

Mesajgönderen ankh » Cum Eyl 24, 2010 10:28 pm

Suudi Arabistanın eski emisyon paralarının üzerinde Farsça ile beraber Türkçe açıklama da vardır. Muhtemelen hacılar için böyle basılmıştır.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen phletus » Cmt Eyl 25, 2010 1:19 pm

muhtemelen öyledir semih abi baksana üzerinde birden çok dil yazılı buda arap kaimesi :) ilginç güzel ve koleksiyona girebilecek bir para aslında ama günümüzde sanırım hacılar için böyle bir para yok artık.
phletus
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen ankh » Cmt Eyl 25, 2010 3:16 pm

Şimdi sadece İngilizce ve Arapça yazı var. Herhalde bu kadarı yeterli oluyor. 1950lerin hacı profili ile şimdikiler çok farklı.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Eyl 25, 2010 5:34 pm

Bu paraları ben de bilmiyordum. Bugün sırf meraktan bilenlere sordum ve teyid ettim...
Sadece Hac - Umre ile ilgili olarak yerel kullanım içinler. Tedavül parası değiller.
Yani ülke hatta Hac bölgesi dışında bir geçerlilikleri yok.
Normal tedavül parası değiller. Amerikan ordu paraları gibi.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen zolata » Pzr Eyl 26, 2010 2:56 am

1953-1954 ve 1956'da basılan bu hacı banknotları ,Suudi Arabistan'da düzenli kağıt para basımına geçişte bir nevi öncülük de etmiş.Her ne kadar hacıların kullanımı için basılmışsa da ülkede rağbet görüyor ve bunları basan şirket (sama) aracılığıyla düzenli kağıt para basımına geçiliyor.(Hacıların büyük miktarlarda altın ve gümüş madeni para taşıması sorun olduğundan bu banknotlarla değiştirebiliyorlar.)
riyal.jpg

(İngilizce,Arapça,Farsça,Türkçe, ve Urdu dili kullanıldığı belirtiliyor.)İlginç paralar.

Konuyla ilgli:
''Sama Ensures Saudi Arabia's Fiscal Healts''
''Reference Site for Islamic Banknotes-Saudi Arabia'' (http://www.islamicbanknotes.com/saudi.htm)
*ilyas Çamlı*
zolata
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Dön Son 6 Padişah (Kağıt Paralar)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir