HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Pera Mezat 17 Nisan 2011 Müzayedesi

Re: Pera Mezat 17 Nisan 2011 Müzayedesi

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Nis 18, 2011 1:05 am

E.KUŞCU yazdı:Azda olsa peylerimi bildirmiştim ama sanalla o anki heyecanı yaşamak arasında çok fark var.Katılma imkanım olsaydı belkide verdiğim peylerin kat kat fazlasını verirdim.Büyük ihtimalle bizim peyler duman altı olmuştur :D

İlgi çekecek çok para vardı ama bence en ilginç olanlar;Reşad'ın 250 ve 500 kuruş gümüş denemeleriyle,5.emisyon 5 lirada ki üzüm yiyen güzellerin orjinal fotoğrafıydı.Alan arkadaş forumdansa umarım fotoğraflarını paylaşır.Lot halindeki 100 kuruşlarda güzeldi.

Bir aksilik çıkmazsa bir sonraki müzayedeye mutlaka geliyorum

İnşallah o heyecanı birlikte yaşamak kısmet olur. Hem tanışmış hem de reel olarak sohbet imkanı elde etmiş oluruz (umarım).
Sanal pey konusunda haklısınız. Bazen anlık kararlar, sanal peyleri geride bırakıyor veya çok yüksek verilmiş bir sanal pey, reel ortamda pey verecekleri ve neticede daha yüksek rakamlara çıkabilecek parçanın, baştan önünü kesiyor. Bugün (dün), bunları yakinen gözlemledim.

Bahsettiğiniz Reşad 250 ve 500 Kuruş gümüş denemelerine daha önce rastlamıştım. O an alma imkanım yoktu. Dünkü müzayede de başka şeylere odaklandığımdan, onları es geçtim. 5.emi. 5 Lira (kod 1193)'ü izledim. Kağıt para koleksiyonu yapmadığımdan sadece izlemekle yetindim. Müzayede kataloğuna not aldım bir çok parçayı; kaça gittiğini hatta bazı istisnai hallerde kimlerin yarıştığını (elbette tanıdıklarımdan sadece) not tuttum. Kod 1193, eğer yanlış not almadıysam, 30 Lira idi ve "Masa" yani sanal pey ile açıldı. 3 Kişi ve sanal pey veren en az 1 belki 2-3 kişi ile en son 200'e birisine gitti... Belli rakamın üstünde Osmanlı madeniler pek rağbet görmedi. Daha düşük rakamlılar kolayca satıldı. Kağıt paralara (bazı Osmanlı ve çoğu T.C. - bilhassa 5. emi. ve öncesi) ve bazı madalyalara beklenenden çok yüksek peyler oldu. Basılı katalog kapağında da olan 637 kodlu RRRRR madalya (Kadıköy İttihat Mektebi - Gümüş) gibi...
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Nis 18, 2011 2:41 pm

Gidemeyenlere biraz daha ayrıntı ve düşüncelerimden bir demet :
Müzayede http://www.armadahotel.com.tr'de yapıldı. Tarihi yarımadadaki bu 4 yıldızlı otele daha önce gitmemiştim. Civardaki bazı yerleri de alıp restore etmiş sahipleri; özgün lokanta vb. yapmışlar. Bunlara bir ara gitmeli. Müzayede 2. büyük toplantı salonu olan Preveze'de yapıldı ( http://www.armadahotel.com.tr/pg/meetings.asp ) ... Çeşitli oturma düzenleriyle bu toplantı salonlarını kullanmak mümkün; galiba "tiyatro düzeni" olarak düzenlenmişti (projeksiyon kısmında "masa", "uzun masa" olarak vardı fazladan - bkz. : http://www.armadahotel.com.tr/i/toplanti/PREVEZE_T%DDYATRO_D%DCZEN%DD_TR-Model.jpg )...
---
Müzayede öncesi ve verilen 15.dk.'lık arada / molada, isteyenlere çay-kahve-kurabiye-tuzlu vs. servisleri yapıldı. Girişte adımızı kaydettirip bayraklarımızı (pey verme sırasında kaldırılan ve numaramızın yazılı olduğu küçük pankartlar) aldık. İsteyen, istediği yere oturdu... Arka bölümde müzayedeye çıkacak parçaların sergilendiği masalar "L" şeklinde düzenlenmişti ayrıca. Müzayede öncesi, son kez bunlara bakıp pey vereceklerimi inceledim. Kendinizi müzayede ortamına kaptırıp, sonradan pişman olabileceğiniz peyleri vermemek için, baştan müzayede kataloğunun iyice incelenmesi ve neleri istiyorsanız kaynaklarınızı, eforunuzu onlara yönlendirmeniz iyi olur. Sevdiğim, istediğim, bilhassa Osmanlı'da olan bazı eksiklerimi es geçmek zorunda kaldım ama kaynaklarımı direkt istediklerime yönlendirmek durumundaydım...
---
Hanım / Bayan / Kadın (meşrebinize göre istediğiniz sözcüğü seçin) katılımcı sayısı çok azdı. Birlikte eşleriyle gelen 2 genç çift ile bir orta yaşlı hanımefendi dışında kadın katılımcı yoktu. 200 küsür kişide 3 kişi! Arkadaşlar, bu değişmeli! Oysa, çok daha fazla kadın koleksiyoner olduğunu biliyorum. Sadece bu kadar yoğun bir erkek ortamına katılıma çekiniyorlar. Bazı densiz arkadaşların kaba sayılabilecek şakalaşmaları vb. de hanımları itiyor... Sanal pey verenlerde kadın oranının çok daha fazla olduğunu düşünüyorum; bunu müzayedeyi düzenleyenler bilir... Benimkisi bir tahmin. Aslında eşim de gelmişti ilk başta, ortamı görünce geri döndü; zaten uzak bir akrabasının nikahına gidecekti ama bir süre kalabilir ve bazı beğendiği kartpostallara vb. pey verebilirdi...
---
Genel olarak iyi bir organizasyondu. Hazırlayanları bir kez daha kutlarım. Keyif aldım ve istediğim bazı parçaları elde edebildim. Teşekkür ederim...

- Necdet -
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Yonten » Sal Nis 19, 2011 6:53 am

Muzayede sonuclari internette yayinlanacak mi? Osmanli ve Cumhuriyet kagit paralarinin sonuclarini cok merak ettim.
Yonten
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen Gilaay » Sal Nis 19, 2011 4:50 pm

Yonten yazdı:Muzayede sonuclari internette yayinlanacak mi? Osmanli ve Cumhuriyet kagit paralarinin sonuclarini cok merak ettim.

Bunu müzayedeyi düzenleyenler bilir, onların takdiridir ama bence yayınlanmaz.
Bazı paraları not etmiştim müzayede kataloğuna. İlgilendiklerinizin kodlarını özel mesajla bana yazarsanız, boş bir zamanımda, not ettiklerim arasındaysalar şayet, size bilgi verebilirim.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen ertug » Sal Nis 19, 2011 8:27 pm

Müzayede sonuçlarını yayınlamak bence mecburidir , işin yakışanı gerekeni budur. Bu yapılmas ise iş biraz '' Törkiş'' olur. Aslında bunun hem koleksiyonerlere hemde bu müzayedeyi hazırlayanlara sonsuz faydası olacaktır. Bu arada müzayededen benim payıma V. Murat meskük 50 kuruş düştü, Ne diyelim Allah bereket versin, Bir daha ki sefer Life katılırsam payıma biraz daha fazla düşer diye düşünüyorum :think: .
Hoşça kalın
ümit
ertug
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen ertug » Sal Nis 19, 2011 8:34 pm

Hatta, Müzayedenin sonuçlarını yayınlamak, Müzayedenin sağlamasını yapabilmek açısından sünnettir dersek yanlış olmaz.
ertug
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen E.KUŞCU » Sal Nis 19, 2011 8:56 pm

Sonuçlar peramezat.com'da yayınlanır diye tahmin ediyorum.Banada üç adet para kalmış.Allah bereket versin :D
E.KUŞCU
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen E.KUŞCU » Sal Nis 19, 2011 9:01 pm

Müzayede kataloğunu temin edebilseydim Necdet Bey'in yaptığı gibi kapanış fiyatlarını not almak istiyordum ama kataloğu temin edemedim.Elinde fazla olan varsa boyun büküp isteyebilirim :cry: Sonuçlarda yayınlanırsa notlarımı almış olurum :-P
E.KUŞCU
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen pertahmet » Sal Nis 19, 2011 10:25 pm

Bende var bir resim(5. Emisyon 5 lira) isterseniz gondereyim herhangi bir yerden resmi tab etdirin
pertahmet
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Nis 20, 2011 12:28 am

ertug yazdı:Müzayede sonuçlarını yayınlamak bence mecburidir , işin yakışanı gerekeni budur. Bu yapılmas ise iş biraz '' Törkiş'' olur. Aslında bunun hem koleksiyonerlere hemde bu müzayedeyi hazırlayanlara sonsuz faydası olacaktır. Bu arada müzayededen benim payıma V. Murat meskük 50 kuruş düştü, Ne diyelim Allah bereket versin, Bir daha ki sefer Life katılırsam payıma biraz daha fazla düşer diye düşünüyorum :think: .
Hoşça kalın
ümit

Hayırlı olsun V.Murat 50 Krş. Ümit Ağabey.
Umarım yayınlanır sonuçlar. Belki biraz zaman geçmesi gerekebilir. Bazı satılmayan ürünler için, müzayededen sonra 15 gün içinde aynı şartlarla alım yapılabiliyor diye duymuştum. Onların netleşmesi beklenebilir. Bir şey bildiğimden değil, tahmin sadece.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Nis 20, 2011 12:30 am

E.KUŞCU yazdı:Müzayede kataloğunu temin edebilseydim Necdet Bey'in yaptığı gibi kapanış fiyatlarını not almak istiyordum ama kataloğu temin edemedim.Elinde fazla olan varsa boyun büküp isteyebilirim :cry: Sonuçlarda yayınlanırsa notlarımı almış olurum :-P

Elimde fazla yok; olsaydı yollardım. Not tuttuğum kendiminki var sadece. Yazıcınız varsa *.pdf dosyalarından çıktı almayı deneyebilirsiniz. Çok kağıt gider ve zahmetli olur ama bir fikir işte...
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen E.KUŞCU » Çrş Nis 20, 2011 1:30 am

Teşekkür ederim Necdet Bey,düşünmeniz bile yeter ama pdf dosyaları katalog kadar zevkli olmaz diye düşünüyorum.Kataloğu temin edebilirsem ve sonuçlar da yayınlanmazsa,notlarınızı yada aklınızda kalan kapanış fiyatlarını paylaşmanızı rica edebilirim.
E.KUŞCU
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Önceki

Dön Müzayedeler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir