HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

hoş erörler

Re: hoş erörler

Mesajgönderen Gilaay » Cum May 27, 2011 2:04 pm

mustafacihan92 yazdı:Sizden de bu övgüyü aldım tam oldu :)

Bendeki paralar sizin demektir üstadım, bıkmama gerek yok.

Lafını etmeniz, düşünmeniz bile yeter.
Nasıl iş bu, "benim erörüm benim erörüm, senin erörün gene benim erörüm" gibi bir şey...
Şimdilik forumdan ayrılmak zorundayım. Sonra görüşmek üzere. Bir kez daha tebrik ederim. Bazen gözünüzü karartmanız gerekiyor böyle şeylerde; siz de onu yapmışsınız. Aman kontrolü kaçırmayın. Cesaretin de bir sınırı olmalı. :-P
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen mustafacihan92 » Cum May 27, 2011 2:17 pm

znumismat yazdı:Tebrikler kaçırılmaz bir erör yakalamışsınız .bir koleksiyoneri bulması daha da sevindirici .

karabina yazdı:Gerçektende güzel bir eror :clapping: :clapping: :clapping:
Darısı diğer erör arayan arkadaşların başına. :wink:

Çok teşekkür ederim, sizler de beğenince keyfim yerine geldi iyice...
mustafacihan92
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen mrtbdrm » Cmt May 28, 2011 1:22 am

ya bu kayık baskılar neden beni bulmuyor hiç :( mustafa bey çok güzel bi erör allah devamını getirir inşallah ve olmayanlarada verir inşallah(amin)
'' Kötü para iyi parayı piyasadan kovar-Gresham kanunu''
mrtbdrm
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen mustafacihan92 » Cmt May 28, 2011 11:48 am

Gilaay yazdı:250 Bin'lerde bu tarz bir erörü ise ilk kez görüyorum. Hayırlı olsun.
Bir gün erörlerden bıkarsanız, bu erör için önce beni arayın.
[

Gilaay yazdı:Nasıl iş bu, "benim erörüm benim erörüm, senin erörün gene benim erörüm" gibi bir şey...

Şöyle yapalım Necdet Bey, önce siz sıkılırsanız siz beni arayın, önce ben sıkılırsam ben sizi arayayım, yabancıya gitmesin erörlerimiz :)

mrtbdrm yazdı:ya bu kayık baskılar neden beni bulmuyor hiç :( mustafa bey çok güzel bi erör allah devamını getirir inşallah ve olmayanlarada verir inşallah(amin)

Necdet Bey ilk kayık baskı paramı hediye etti (önceki iletilerde resmi var), maya sağlam olmuş olacak ki bir osmanlı kayık baskı, bir de bu gelip beni buldu... İsteyen herkese daha iyileri nasip olsun inşallah.
mustafacihan92
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen E.KUŞCU » Cmt May 28, 2011 12:03 pm

Erörünüz hayırlı olsun Mustafa bey..250 bin liralarda bu tip erörü ilk defa görüyorum.Gerçektende çok güzel
E.KUŞCU
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cmt May 28, 2011 5:49 pm

mustafacihan92 yazdı:Necdet Bey ilk kayık baskı paramı hediye etti (önceki iletilerde resmi var), maya sağlam olmuş olacak ki bir osmanlı kayık baskı, bir de bu gelip beni buldu... İsteyen herkese daha iyileri nasip olsun inşallah.

Bizim mayamız sağlamdır. İzmir'e selam, sevgi ve saygılar! :mrgreen: :clapping: 8)
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen onecrow » Çrş Haz 01, 2011 9:01 pm

2009 ve sonrasında basılan şuan ki paralarımızda o kadar çok çapak ve hata var ki artık aramayı bıraktım.galiba herkes aynı fikirde bi ara hem gidip darphaneye üye olucam ama sn karabinanın yardımı bekliyorum istanbuldan tırsan biri olarak hemde bi çift lafım var - parası neyse vereyimde kalite kontrol bölümü oluştursunlar ama varsa öle bi bölüm kişi sayısını arttırsınlar :)) vaya gözlük temin edicekler artık.- bi belgeselde izlemiştim darphane müdürü bizleri yani koleksiyonerleri özelliklede erör koleksiyon yapanları anlamadığını söylemişti.elimdekileri gösterip anlatmaya çalışacağım inşallahhhhhhhhhh.
onecrow
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen aybar » Prş Haz 02, 2011 10:52 am

istanbula gelin,
gezelim yiyelim içelim.
ama sakın darphaneye gitmeyin üstadım
çünkü sinir sisteminiz tamamen bozulur

bırakın darphanenin baskı darp bölümünündeki kalite kontrolü
satış mağazasında daha geçen seneye kadar hatıra yada madeni birşeyler almaya gittiğimizde
kızlar eliyle tutup alıyordu parayı
rica ederek yalvararak kaç kez tutmayın şunları elinizle diyerek...(((
neyse sinir bozucu şeyler

tezgahtar kız parmak izli hatıra param vardı elden çıkarmadan hatıraları ayrı saklıyordum bunları inanın
düşünsenize ben o kızların parmak izini silmek için bile paraya dokunamıyordum.
aldığı zararı aldı böyle kalsın diyerek
rica minnet eldiven kullanmaya başladılar
ustalar bilir nice kapalı setlerde parmak izli para var
erör koleksiyonu yapanları anlaması imkansız müdürün
bizler kendilerinin nice uygulamasını anlamıyoruz.
bence şu an çapaksız aralıksız yazılarda şişmesiz para bulmak zor madenilerde
saygılar
" Asıl yetimler anadan babadan değil ilim ve ahlaktan yoksun olanlardır..." Hz. Ali (R.A)''
aybar
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen mustafacihan92 » Prş Haz 02, 2011 11:46 am

Bir para daha paylaşayım istedim sizlerle...
mustafacihan92
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Prş Haz 02, 2011 12:36 pm

mustafacihan92 yazdı:Bir para daha paylaşayım istedim sizlerle...

Güzel bir erör. :clapping: Hayırlı olsun.
Bu tür erörler 3 tip diyebilirim.
Bir tanesi sizin resmini koyduğunuz tip. Bir diğer tip, resmini koyduğunuz erörün boş pulunun da dolu olduğu tür. Bir de üstüste binmiş tip diyebileceğim bir tanesi.
Bu tür erörlerin 3 ana tipinin kendi içinde farklı varyasyonları da olabilir. Mesela, bir yüzü boş pullu olup öbür yüzü basılı ve yine fazlalıklısı ve saire...
Bir gün bu türün akmonital olanlarını da bulmanızı dilerim. Onlar biraz daha zor çıkıyor. Bende henüz bu tiplerin akmonitali yok. Fakat gördüm... Ondan sonra zor çıkan madenler, nikel ve bakır-pirinç olabilir belki. Alüminyumlar en çok rastlanan cins. En çok rastlanan dediysem, herkese nasip olacak sıklıkta değil. Biraz şans işi bunları bulmak. Bir noktadan sonra, siz erörleri değil, erörler sizi bulabiliyor. Bir gün erör koleksiyonu yapanlar yaygınlaşınca, tiplerine göre iyi-kötü oturmuş fiyatları oluşabilir. Amerika'da nisbeten öyle(ymiş). Türüne ve nadirliğine göre üç aşağı beş yukarı bir fiyatı oluyor bunların. Geneldeyse erörler, kendiniz denk gelip bedavaya getirmedikçe, bir arkadaşınız hediye etmedikçe, alıcı ile satıcı arasında belirlenen bir rakamdan koleksiyonlara giriyor. İyi koleksiyonlar. Görüşmek üzere...
Saygılarımla.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen aybar » Prş Haz 02, 2011 1:22 pm

sevgili mustafa cihan
nedir bu şans bir haftadır,
sevindim sizin adınıza
çok güzel dilerim bizleride bulur
" Asıl yetimler anadan babadan değil ilim ve ahlaktan yoksun olanlardır..." Hz. Ali (R.A)''
aybar
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen tete » Cum Haz 03, 2011 1:16 am

alüminyumun daha hafif bir maden olmasından mı bu tip erörlerine daha fazla rastlanıyor. kayması uçması falan daha kolay olur sanıım.
tete
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum Haz 03, 2011 8:04 am

Evet Sn.tete. Yumuşak bir metal Alüminyum. Yukarıda dediğim gibi, bu tür erörler için Akmonital en zor çıkanları. Sonra, Nikel, Bakır-Pirinç ve en sık olanları Alüminyum. En azından benim düşüncelerim ve gözlemlerimden vardığım saptama bu şekilde.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen mustafacihan92 » Çrş Haz 08, 2011 6:13 pm

Sonradan yapılmış olma ihtimali aklımı kurcaladı, patinası her bölgede aynı, yazı bölümünde herhangi bir iz vs. yok, ama baskı değil başaklar içe göçük, genel olarak içe göçüklük var, paranın kalınlığında herhangi bir eksilme yok,anlamaya benim nacizane bilgim, tecrübem yetmedi; yardımcı olursanız sevinirim.
mustafacihan92
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Haz 08, 2011 6:29 pm

mustafacihan92 yazdı:Sonradan yapılmış olma ihtimali aklımı kurcaladı, patinası her bölgede aynı, yazı bölümünde herhangi bir iz vs. yok, ama baskı değil başaklar içe göçük, genel olarak içe göçüklük var, paranın kalınlığında herhangi bir eksilme yok,anlamaya benim nacizane bilgim, tecrübem yetmedi; yardımcı olursanız sevinirim.

Patinaya çok takılmayın. Patinanın da sahtesi oluyor. :-P Veya sonradan yapım üzerinden yıllar geçmiş; belki döneminde yapılmıştır...
Yazı bölümümde iz yok diyorsunuz ama iz dışında bir kabarıklık vs. var mı? Tam alt kısımdaki sonradan basılan kısmın altı yani, çıkıntı şeklindeki kabarık kısımda vuruk veya eziklik mi var (sizin resme göre alt değil - sağ orta) ?
Gerçek gibi duruyor ama emin değilim.
Paranın orijinaliyle bu parayı, yazı ve tura olarak hatta kenarlarıyla birlikte fotolayabilseniz daha iyi teşhis edebilir meraklılar...
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

ÖncekiSonraki

Dön Madeni Türkiye Cumhuriyeti paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir