HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Grand Café Du Luxembourg - Constantinople / 20 Birim

Yerli ve yabancı jetonlar ile ilgili her şey buraya

Grand Café Du Luxembourg - Constantinople / 20 Birim

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Eki 05, 2011 6:30 am

Grand-Cafe-Du-Luxembourg-Luksemburg-Pera-Constantinople-Beyoglu-Istanbul-20Birim.JPG

Internet üzerinde ve basılı olarak çok sayıda kaynak var bu mekan hakkında.
Bunlardan en özeti diyebileceğim bir tanesini paylaşayım :
Saray Sineması ve Kontiya

Gökhan Akçura

Saray Sineması, bugün Beyoğlu’nda Yeşilçam Sokağı ile Sakız Ağacı Caddesi arasında yer alan adanın içindedir. 19. yüzyılın sonlarında burada Osmanlı Bankası Umum Müdürü Mösyö Deveaux’nun konağı ve bahçesi bulunmaktaydı. Ondan da kızı Marguerite de Saint-Seine’a ve çocuklarına kalmıştır.1 Yan tarafta bugün Emek Sineması’nın bulunduğu Yeşilçam Sokağı’nın eski adı da zaten “Rue Deveaux”dur. Bu adaya yapılan ilk yeni bina (daha sonra yerine Lüks Sineması yapılacak olan) 1875 tarihli Verdi Tiyatrosu’dur. Tarihi boyunca Varyete, Eldorado, Odeon, Eclair, Şark ve Lüks gibi isimler alan bu yapıyı konumuz dışı bırakarak2, Saray Sineması’nın tarihine odaklanalım. Ama Lüks Sineması’nın yönetiminde de (ortağı Vasilaki Papadopulos’la birlikte) Niko Çangopulos’un olduğunu düşününce, bu iki sinemanın tarihinin zaman zaman birbirine karışması kaçınılmaz olacaktır.
Saray Sineması’nın bulunduğu yerde önceleri Victor Bossy’nin yönetimindeki Lüksemburg Oteli ve Kafesi bulunmaktadır. 1885 yılında burayı Belon-Flament alır ve adını Grand Hotel et Cafe olarak değiştirir. 1897 yılında Matalon adında İstanbul’lu bir musevinin, Lüksemburg Apartmanları olarak da anılan bu binanın bir odasını kiralayarak film gösterdiğini biliyoruz. Yine aynı yıl, 1897’de Cafe du Luxembourg açıldı. Mekânı uzun yıllar işleten (Lüks ve Saray sinemalarının işletmecisi olarak da sık sık adını anacağımız) Niko Çangopulos burada çalışmaya nasıl başladığını şöyle anlatır: “12 yaşımda Manastır’dan İstanbul’a geldim. O zamanlar Lüksemburg Kahvesini tutan amcam beni ‘Collège Fort’a verdi. Gündüz derse, gece de bilardoya çalışıyordum. 20 yaşıma gelince amcam öldü, bu suretle bilardolu kahve bana kaldı. Fransa’dan altı bilardo daha getirttim. Salonuma bilhassa zengin çocukları geliyorlardı.”3
...

Notlar
1 Said N. Duhanî, Eski İnsanlar Eski Evler, Çeviren: Ahmet Parman, TTOK Yayını, İstanbul 1984
2 Bkn. Metin And, Tanzimat ve İstibdat Döneminde Türk Tiyatrosu, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Ankara 1972, s.203, 210-212
3 Sermet Sami Uysal, “(Atatürk’ün bilardo hocası) Cankopulos anlatıyor,” Salon, 15 Haziran 1949

Yukarıdaki alıntı http://www.ykykultur.com.tr/dergi/?makale=241&id=36 'dandır...
Kuruluşu1897.
19.Yy. sonlarından, 20. Yy'ın önemli bir bölümüne dek yer yer şekil değiştirse de varlığını sürdürmüş.
Bilardo salonu / Kahvehane / Kafe / Birahane / Restoran / hatta zaman zaman kumarhane ve bağlı olarak bir otel... Sonrasında Sinema...
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Jetonlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir