HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Osmanlı madenilere ilgi artıyor mu dersiniz

Herhangi bir koleksiyon konusundaki alım/satım mesajlarınızı buraya gönderebilirsiniz.
Forum kuralları
Türkiye Cumhuriyeti'ne ait paraların tamamı, Osmanlı kağıt paralarının tamamı ve üzerinde hicri 1255 veya daha yakın bir tarih taşıyan Osmanlı madeni paraları ile ilgili her türlü alım/satım tekliflerinizi buraya gönderebilirsiniz. Satışı 2863 sayılı kanun ile yasak olan diğer paralar veya nesneler için gelen mesajlar haber verilmeksizin silinecektir.

Osmanlı madenilere ilgi artıyor mu dersiniz

Mesajgönderen efeler1971 » Cmt Ağu 25, 2012 3:54 pm

Ben koleksiyonunun yapmadığım halde son dönemlerde açık artırma sitelerinde Osmanlı madeni paralara ilginin çok arttığını farkettim. Acaba yanılıyor muyum? Yabancı madeni ve banknotlara ise pek fazla ilgi yok gibi bilmem katılır mısınız?
efeler1971
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Re: Osmanlı madenilere ilgi artıyor mu dersiniz

Mesajgönderen berkeley » Pzr Ağu 26, 2012 10:19 am

Bazı arkadaşlar ilginin arttığını söyleselerde ben inanmıyorum, nasıl bir ilgi ki bu her sana çok daha uyguna para alabiliyorum ?
Yeni birilerinin kolleksiyon yapması çok zor çünkü Osmanlı madenileri çok zor bir dal, ben artık oldum dediğinde oynanmış parayı kolleksiyonuna katarsın, her zaman üstadlara danışmak gerek.
Son 6 Osmanlı madeni paraları.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Pzr Ağu 26, 2012 3:20 pm

berkeley yazdı:Bazı arkadaşlar ilginin arttığını söyleselerde ben inanmıyorum, nasıl bir ilgi ki bu her sana çok daha uyguna para alabiliyorum ?

Bilmiyorum nasıl alabiliyorsun? Ben neden alamıyorum? :(

Şaka bir yana , Osmanlı madenileri eskiye göre tabi ki fiyatları arttı.. Ebay'ı takip edin.. Bundan 6-7 sene önce 1tlye aldığımız paralar şuan var mı? Veya 20kuruşlar bundan 3 sene evvel 20tlye alabilirken şimdi 70tlden kapı açılıyor..
Gümüşün veya altının artması bunda rol oynadığı kadar sadece Türkiye'de değil Osmanlı paralarına eskisine göre dünyada ilgi artmış durumda..
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzr Ağu 26, 2012 5:14 pm

Ben, bir ara ilginin arttığını, speküle edildiklerini ama 2012 başlarından itibaren, trendin yeniden durağan hale döndüğünü görüyorum. Bu durağanlık yeniden artışa geçer mi yoksa yön aşağıya mı döner bilemem.
Şu da bir gerçek ki, Türkiye'nin durumu nereye giderse, bunların gidişatı da o yöne doğru. İnşallah talep artar ve şu anki fiyatları bile mumla ararız!
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen berkeley » Pzt Ağu 27, 2012 10:22 am

Ebayda iyi takip yaparsanız her zaman Türkiyedeki fiyatlardan ucuza bulursunuz, sabır şart.
Son 6 Osmanlı madeni paraları.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Ağu 27, 2012 2:13 pm

Eski koleksiyonerlerin oldukça fazla bir kısmının ekonomik sıkıntı içinde olduklarını duyuyoruz. Bu nedenle, zaman içinde satacaklar. Arz-talep dengesine göre yeni fiyatlar oluşacak.
Trend, yükselen yöne dönse bile, bu yükselişin önünü gelecek satışlar dengeleyeceğinden, çok fazla ve hızlı artışlar beklemiyorum fiyatlarda.
Sn.berkeley kardeşimin dediği gibi, sabır şart. Tecrübeyle sabittir. 2-3 sene önce aldığım bazı Osmanlı paralarını %20-30 eksiğine şu aralar, istemediğim halde, bulabiliyorum veya onlar beni buluyorlar ne hikmetse! 2-3 sene önce pahalıya aldığımı düşünenler olabilir elbette. Fakat aldıklarımın çoğu güvenilir ellerden ve yeniden bana teklif edilenler de aynı yerlerden!
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen efeler1971 » Pzt Ağu 27, 2012 9:55 pm

Sn. Gilaay, yorumunuz emtia piyasası yorumları gibi olmuş :D . Ama söylediklerinizin gerçekleşme ihtimali ipuçlarınızdan açıkça anlaşılıyor. Ben bu soruyu aslında yabancı banknot ve madenilerdeki ciddi bir gerileyiş gözüme çarparken; Osmanlı madenilerinde en azından düşüş görmediğim için yazmıştım. Gerçi bu duruma sebep olabilecek bir diğer faktör yurt dışı alımın artışıyla fiyatların azalışı ama bu azalış Osmanlı madenilerde yaşanmadı gibi. Bir diğer şey ise nüfus artışı ile korelasyon göstererek, koleksiyoner sayısının arttığını düşünüp piyasadaki paranın sabit kaldığı (yenisi basılmadığı için) fikrinden yola çıkarak talebin artacağını düşünmüştüm. Ama artık koleksiyoner sayısının arttığına inanmıyorum. Bana öyle geliyor ki yakın gelecekte de artacak gibi görünmüyor :think:
efeler1971
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen kaanuslu » Prş Ağu 30, 2012 7:15 am

Ebay'den hesaplı, iş yarar bir şey bulmak çok zorlaştı. Yurtdışında Osmanlı meraklısı çok arttı, bu kesin. Yurtiçinde ise, son 6 ile sınırlı olduğumuzdan dar bir alanda çalışmak zorundayız. Koleksiyoner sayısı arttı ancak yurtdışı ile karşılaştırınca sayı hâlâ çok ufak. Bu yüzden birkaç kişi koleksiyonunu elden çıkarmaya karar verince işler karışıyor.
Ve tabi bir de, bütün koleksiyon ürünlerinin aynı zamanda birer metâ olduklarını da unutmayalım. Her şey gibi onlarında fiyatları düşüp yükselebiliyor.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen Gilaay » Cum Ağu 31, 2012 5:22 pm

İşler hep karışık zaten :D
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Alım - Satım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir