HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Yabancı Madeni Para tanımlama Yardım

Yabancı Madeni Para tanımlama Yardım

Mesajgönderen my1981 » Sal Eyl 03, 2013 5:29 pm

Herkese selamlar. Geçen forumu tesadüfen buldum. Uzun süredir aksattığım madeni ve kağıt para koleksiyonlarıma tekrar dan bir el attım. Öncelikle bir konuda fikrinizi rica ediyorum. Kağıt paraları herhangibir saklama föyüm olmadığı için ansiklopedi arasında tek tek saklıyorum bu bir sakınca yaratırmı. Madeni paraları ne yazıkki kavanozda saklıyordum zaten değerli yoktu ama artık çil falan değiller ama zararın neresinden dönsek kardır diye yidede saklama kartonlarına koysammı? Birde bazı sitelerde madeni paraların karton içindeki resimlerini gordüğümde karton saklamalar dört bir yandan zımbalanmış oluyor bu aklılıca bir hareketmi. Son olarak paralarımı colnect sitesinde tanımlarken birkaç tanesinin ne olduğunu çözemedim. Bu konuda yardım ederseniz sevinirim.
01.JPG

02.JPG

03.JPG
my1981
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Re: Yabancı Madeni Para tanımlama Yardım

Mesajgönderen my1981 » Sal Eyl 03, 2013 5:56 pm

Son olarak ta bu
04.JPG
my1981
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Firavun » Sal Eyl 03, 2013 9:29 pm

İlk önce paralar hakkında bilgi vermek istiyorum ilk sıradaki ukrayna 10 kopinok ortadaki Arapça yazılı paralar hakkında bir bilgim yok Arapça okuyabilenler yardımcı olacaktır.Son sıradaki ise sanırsam Japonya aynısından bende de var.Saklama yöntemleri konusunda ise ben size madeni paraları kesinlikle karton kapamalarda saklamanızı tavsiye ederim.Hava temasından ve aşınmadan koruyor sonuçta.Zımbalı kapamalarda var ama pek kullanışlı değil kendinden yapışkanlı kapama kullanmanızı tavsiye ederim.Kağıt paraları ise yapraklı hazır defterler var şahsen ben onları kullanıyorum gayette rahat oluyor.Föy arama durumuna hiç girmeden paraları güzel güzel saklayabiliyorsunuz :D.Paraları ansiklopedi arasında saklamak belirli bir süre sonra nem oluşumundan dolayı paralara zarar verebilir ben bu durumu çok yaşadım ondan artık kitap arasında kağıt para saklamıyorum :D .Yardımcı olabilmişimdir umarım, iyi çalışmalar.
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen my1981 » Sal Eyl 03, 2013 9:52 pm

Sn Firavun ilginize cok tesekkürler. Su "yapraklı hazır defterler" dediğinizi acıklarmısınız.
my1981
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Firavun » Çrş Eyl 04, 2013 12:11 am

Yapraklı hazır defter şöyle birşey :

phpl0WxXkPM.jpg

phpPtRV0aPM.jpg

Yapraklı hazır defter dediğim şey bu.Kağıt paraları koymak için olan bölümler hazır öteki türlü kolesör alda yaprak alda ölme eşeğim ölme :lol: .Bana daha pratik geliyor bunlar.Madeni para defteri olarak hazır olanlardan kullanıyorum daha pratik ve daha az maliyetli tavsiye ederim yani.Onun dışında Arapça yazılı paraların en altındaki şahlık dönemi İran parası eklemeyi unutmuşum :lol: .Umarım yardımcı olabildim.İyi çalışmalar.
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Eyl 04, 2013 12:28 am

Japon parası denilen para Tayland (Thailand / Siam) parasıdır.
Şuradan aratabilirsiniz : http://en.numista.com/catalogue/thailande-1.html
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Firavun » Çrş Eyl 04, 2013 12:34 am

Gilaay yazdı:Japon parası denilen para Tayland (Thailand / Siam) parasıdır.

Çok özür diliyorum Sn.Gilaay hocam bu alfabeyi bilmediğim için herhalde öyledir diye tahmin etmiştir.Tekrar özür dilerim. :oops:
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Eyl 04, 2013 12:38 am

Firavun yazdı:
Gilaay yazdı:Japon parası denilen para Tayland (Thailand / Siam) parasıdır.

Çok özür diliyorum Sn.Gilaay hocam bu alfabeyi bilmediğim için herhalde öyledir diye tahmin etmiştir.Tekrar özür dilerim. :oops:

Estağfurullah. Ben de Thai Alfabesi bilmiyorum ama görünce nerenin parası olduğunu anlayabiliyorum.
Yabancı paralarla ilgim yoktur pek fakat bir alfabeyi görünce hangi ülkenin / hangi dönemin alfabesi olduğunu anlayabiliyorum.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Firavun » Çrş Eyl 04, 2013 12:41 am

Yani ben sadece kiril alfabesini okuyabiliyorum onun dışında direkt okuyabildiğim yabancı bir alfabe yok.Bu yazıyıda Japoncaya benzettim o yüzden öyle demiştim.Tekrar çok özür diliyorum. :oops:
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen my1981 » Çrş Eyl 04, 2013 9:06 am

Sn. Gilaay ilginize teşekkürler sayenizde budum para Thailand Y84 1 Baht mış. Evet ilki ve sonuncu tanımlama bitit sıra ortadaki arapçalar. Onlarıda buluruz inşallah.

Sn Firavun birde şu madene para defterinizin resminide koysanız çok iyi olurdu. Saygılar.
my1981
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen fkeles » Çrş Eyl 04, 2013 9:42 am

3. paranız 13?8 İran 5 Riyal, tarihi tam okuyamadım 2-3 arasında kaldım. Basılı kataloguma erişimim yok şu anda, internetten birşeyler bulabilirsiniz sanırım.
fkeles
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen my1981 » Çrş Eyl 04, 2013 10:28 am

Teşekkürler flceles
http://worldcoingallery.com/ sitesinden dediğiniz şekilde aratınca Iran km1176 5 Rials (SH1337-1357)
my1981
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Firavun » Çrş Eyl 04, 2013 12:05 pm

my1981 yazdı:
Sn Firavun birde şu madene para defterinizin resminide koysanız çok iyi olurdu. Saygılar.

Madeniler için ben bunu kullanıyorum.Kapama koyma yerleri hazır yapraksız hazır kapama defteri işte budur :
http://urun.gittigidiyor.com/koleksiyon/leuchtturm-mini-madeni-para-klasoru-90771858

İyi çalışmalar.
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen tete » Cmt Eyl 07, 2013 12:34 am

2 ve 3. resimdeki paralar için bir cevap göremedim. bildiğim kadarıyla yemen paraları.
tete
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen my1981 » Cmt Eyl 07, 2013 3:27 pm

Çok sağolun sayın tete http://worldcoingallery.com/ da şu ikisine benzettim
Yemen, Mutawakkilite Kingdom 1/80 Riyal (1 Halala) y11.1
Yemen, Mutawakkilite Kingdom y12 1/40 Riyal (AH1369-1380) 1 Buqsha
my1981
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Sonraki