HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

S.F.O. yazılı jeton

Yerli ve yabancı jetonlar ile ilgili her şey buraya

S.F.O. yazılı jeton

Mesajgönderen ozgurug » Cum Eki 17, 2014 10:53 pm

S.F.O. yazılı bu jeton yerli mi yabancı mı bilmiyorum.
Internette biraz araştırdım ama doğru dürüst bir bilgiye ulaşamadım.
S.F.O. San Francisco International Airport'un kısaltılması olarak kullanılıyor, orada kullanılmış olabilir belki
Türkiyede ise Suzer Fuar Organizasyon isimli bir organizasyon firmasının kısaltması, belki düzenledikleri bir organizasyonda
kullanılmıştır. Bilmiyorum, hepsi tahminden ibaret. Bilgisi olan ya da bu jetonla daha önce karşılaşan var mı?
Ön ve arka yüzü aynı. Büyüklüğü ise madeni 1 lira kadar..Saygılar..
ozgurug
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Re: S.F.O. yazılı jeton

Mesajgönderen piko26 » Cmt Eki 18, 2014 1:05 am

Sn ozgurug öncelerden jeton dünyasının duayenlerinden Emin Bey'den öğrendiğim kadarıyla Sirkeci Ferah Otel jetonuymuş.Bu konuda araştırma yapmadım.Ne amaçla kullanıldığını da bilmiyorum.Ben de bu jeton mevcut.Ara sırada piyasada rastlıyorum.
piko26
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen ozgurug » Cmt Eki 18, 2014 1:16 am

Sayın piko26 bilgi için teşekkürler..yerli bir jeton olmasına sevindim..
ozgurug
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen piko26 » Cmt Eki 18, 2014 1:40 am

Zaten bir avuç koleksiyoneriz.Tabii bildiklerimizi paylaşacağız.
piko26
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen ozgurug » Cmt Eki 18, 2014 10:15 am

Kesinlikle sayın piko26..tekrar teşekkürler..
ozgurug
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen arteoseos » Çrş Ara 10, 2014 3:15 am

Çınaraltında şu an yaşamayan YANİ adında bir amcamız vardı bende ilk bulduğumda avucumda görmüş aaa bu sirkeci ferah oteli demişti hiç unutmam o anı.İnternette aratıp otel bulunurmu bilmiyorum bakmadım.Bir araştırayım bakalım
OSMANLI VE TÜRK MARKA,JETONLAR
arteoseos
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen ozgurug » Prş Ara 11, 2014 11:58 pm

Sirkeci Ferah Otel zannediyorum kapanmış ya da isim değiştirmiş, internetten küçük bir araştırma yaptım..tırnak içinde "sirkeci ferah otel" olarak arattığınızda yalnızca 1934 tarihli Cumhuriyet gazetesi arşivleri çıkıyor ve "Sartname örnekleriyle keşifname ve plânları görmek isteyenlerin Belediyemize veya İstanbul Sirkeci Ferah oteli sahibi Mehmet Beye müracaat eylemeleri ve" diye devam eden bi cümle çıkıyor..Arşive üye olmadığım için haberin devamını okuyamadım ama o günkü gazetenin tarihi 1934, demekki o yıllarda hizmet vermekteymiş,
ozgurug
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen piko26 » Cum Ara 12, 2014 8:36 am

Emin Bey'in söylediği Hasan Bey tarafından da teyit edildiğine göre Bu jetonun Sirkeci Ferah Otel olduğu kesinlik kazandı.Sirkeci civarında irili ufaklı birçok otel var.Araştırmalarınıza göre 1930-40'lı yılların oteli.Büyük bir ihtimalle yıkılıp yerine hiç bir özelliği olmayan bir beton yığını yapılmiştır.
piko26
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen ozgurug » Cum Ara 12, 2014 5:52 pm

Evet kataloğa girmeye aday bir jeton daha sayın piko26 :)
ozgurug
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen arteoseos » Cum Ara 12, 2014 10:16 pm

Ben kendimde olan jetonu Avrupa kaynaklı bir yerden almadım zaten o senelerde jeton toplayan saysan en fazla 5 kişi ya vardı ya yoktu.Bir hurdacıdan lot içinde aldım yabancı sanıp bıraktım. Yani dayı oradaydı jetonu aldı avucuma koydu bu ferah oteli ben orada az çapkınlık)))yapmadım dedi.Kendisi Bartın doğumlu bir Rumdu mübadele sırasında İstanbulda kalmış Yunanistana göçmemiş.Balladur jetonu vardır onuda yabancı sanıp almamıştım başka bir zaman o anlatmıştı Bu Nikolas Balladur ailesinin jetonudur kendisi Dikilide geniş zeytin arazileri olan Ermeni bir ailenin bireyidir bu Türk grubu jetondur al demişti rahmetli zor ama bilgili bir satıcıydı..Anmak vesile oldu rahmet olsun..Dikkat edilirse geniş Osmanlı topraklarında pek çok ülkemiz dışında jeton kullanılar alan olmuş ama hepsinin kendi bölgesine has bir tarzı var.O dönem jetonlarının Alman ve Fransız havası vardır modern baskılı olanlarda sanırım sebebi imal eden kişilerin avrupaya yüzlerinin dönük olmasından.Yerli unsur jetonlar daha iptidaidir.
OSMANLI VE TÜRK MARKA,JETONLAR
arteoseos
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Dön Jetonlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir