HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Mineral Taş

Mineral Taş

Mesajgönderen yigit2004 » Pzt Mar 06, 2006 8:10 am

Herkese iyi günler!
Elimde yaklaşık 50 parçadan oluşan mineral taş koleksiyonum var.. ancak bazı parçaları tanımlayamadım . bana yardımcı olabilecek birisi olursa resimlerini koyabilirim. ayrıca taşlarla ilgilenenler varsa takas yapabiliriz.
Herkese kolay gelsin!İiyi günler...
yigit2004
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen Sancak17TR » Cmt Kas 11, 2006 8:44 pm

Slm,

Benimde tas ve mineral koleksiyonum var. Elimde 120 ayri cesit tas ve mineral olmasina ragmen her tasin ne oldugunu anlamakta zorluk cekiyorum. Ama resmi yuklerseniz bende bi fikrimi soyleyebilirim.

Saygilar,
Resim
Sancak17TR
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen teknokrat » Pzt May 14, 2007 3:47 pm

:shock:
DEĞERLİ BİR TAŞ İSTERMİSİNİZ?
En son teknokrat tarafından Pzt May 14, 2007 9:31 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
teknokrat
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen teknokrat » Pzt May 14, 2007 4:33 pm

:shock:
AŞAĞIDAKİ LİNKTEKİ SATIŞTA OLAN ÜRÜNÜMÜ İNCELEYİNİZ.

http://www.gittigidiyor.com/main/urun.php?id=4782535

Resim
teknokrat
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Sancak17TR » Pzt May 14, 2007 5:44 pm

Elinizde bu buyuklukte bir elmas olsaydi, koseyi donerdiniz. Birincisi elmas tasina gore oldukca buyuk bir parca (benim elimdeki elmas, igne ucunun sivrilmeye basladigi noktadan, ucuna kadar).
Ikincisi mor/bordo renginde bir elmas simdiye kadar gorulmemistir. Elmas genelde seffaftir. Gri, mavimsi, cok acik pembe, sari, kahve ve siyah renklerinde de cikabilir.

Elinizdeki bu mineral buyuk bir ihtimal Ametist tasidir. "Buyuk bir ihtimal", cunki kesin bir cevap icin yakindan incelenmesi gerekir. Fakat elmas degildir. Sizden elmas diye alan kisi, kesinlikle hayal kirikligina ugrayacaktir. Asagiya elmas taslarinin resimlerini koyuyorum.

Resim

Resim

(Bahsettiginiz dergi Italyan DeAgostini yayinlari mi?)
Resim
Sancak17TR
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen teknokrat » Pzt May 14, 2007 9:21 pm

Uzun zaman önce bu taşın çok değerli bir taş olduğunu Jeoloji Mühendisliği mezunu bir arkadaşım söylemişti..8 yıldır elimde duruyordu belkide benim unutkanlığımdır elmas değilse de yakut,zümrüt v.b bir taş olabilir,fakat AMETİST kesinlikle değil geçmiş zaman ama gerçekten elmas diye hatırlıyorum,fakat kesin değil yanlış hatırlıyor olabilirim.O zamanlar çok önemsememiştim,çünkü söylediği şey çok değerli bir taş ismi ve İŞLENEMEYECEK KADAR KÜÇÜK OLDUĞU,bu hali ile ancak örnek olabileceğiydi.YANLIŞ YÖNLENDİRDİYSEM HERKESTEN ÖZÜR DİLERİM,bilen birileri varsa ne olduğunu hemen söylesin G.G.'da da hemen düzelteceğim..
En son teknokrat tarafından Pzt May 14, 2007 9:38 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
teknokrat
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Sancak17TR » Pzt May 14, 2007 9:38 pm

Resimde isiginda etkisi olabilir dusuncesiyle kesin bir cevap veremiyecegim ama, bana gore % 95 Ametist tasidir. Yakut biraz daha kirmiziya yakin tondadir. Ikisi de degerli tastir, fakat tabi Yakut'un degeri daha yuksektir. Haliyle yakut bu yuzden buyuk boyutlarda zor bulunur (bulunsa da diger taslarin arasinda da cikabilir).

Zumrut olma sansi % 0 (cunki Zumrut yesil tondadir)

Sonuc: ben Ametist diyorum (% 95)

Iyi aksamlar,

(Not: Kuyumcular tasli yuzukler satsalarda, taslarin isimlerini cogu bilmez. Ben Ametist diyorum. Fakat yine de sormak istiyorsaniz, bu isin koleksiyonunu yapan birisine sorun. Daha kesin bir cevap alirsiniz :wink: )
Resim
Sancak17TR
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen teknokrat » Pzt May 14, 2007 9:42 pm

YARDIMLARIN İÇİN ÇOK SAĞOL DOSTUM.BU DURUMDA G.G.'DAN ÜRÜN SATIŞINI ÇEKECEĞİM VE UZMAN BİR OTORİTEYE YENİDEN GÖSTERECEĞİM..SAYGILAR.
teknokrat
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Sancak17TR » Sal May 15, 2007 12:37 am

Taslara ilgisi olanlara, ve bu arastirmaya yeni baslayanlara Nilgun Sozer'in, "Taslarin gizli gucu" adli kitabini okumalarini tavsiye ederim. Herkesin anlayabilecegi sekilde yazilmis, guzel bir kitap.
Biraz arastirdiktan sonra insan yavas yavas anlamaya basliyor: para koleksiyonu tutkusundan asagi kalmiyor...

Saglicakla,
Resim
Sancak17TR
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Re: Mineral Taş

Mesajgönderen emreozay » Cmt Ara 29, 2007 5:27 pm

bir ara bir dergi vardi her sayısında yeni bir taş ve açıklama veriordu_? merak edip almıştım bende aa yeterli bir kaynak olmadı bana taşları tanımakta hala zorluk çekiyorum. ayrıca evde otuararak olmuyor bu iş. illa dışarı dağa taşa türkiyenin 4 bir tarafına mümkünse dünyanın dört bir tarafına gitmek lazım sanırım
emreozay
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Sancak17TR » Cmt Ara 29, 2007 10:35 pm

DeAgostini dergisidir.
Fakat taslari tam anlamiyla taniyabilmek icin disariya cikmaniza gerek yok. Sadece her tasi yakindan gormek gerekebilir. Mineral/taslar hakkinda fazlaca kitap olmamasina ragmen bazen kaynaklar yeterli olabiliyor. Ozellikle yeni baslayanlar icin 2 veya 3 kitap yeterlidir diye dusunuyorum. Cunku cogu kitap farkli bilgiler icerebiliyor.
Para koleksiyonuna baslamadan once, taslar/minerallerle ugrasiyordum. Hic daga/bayira cikmadim. Ama kitaplar ve DeAgostini dergisi cok yardimci oldu. Cunku her sayisinda bir tas veriyordu. Her tasi baska taslarla karsilastirdiginizda farklari gorebiliyorsunuz. Dergi aslinda cocuklar icin piyasaya verildi, ama kullanan buyukler oldu.
Resim
Sancak17TR
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen emreozay » Pzr Ara 30, 2007 2:59 am

dünyanin hazineleri evet derginin adı buydu, dediğiniz dergiyi şu an edinebiliyormuyuz. veya şimdi takp ettiğiniz bir dergi varmı taş koleksiyonculuğu ila ilgli(aslında beni asıl cezbeden taşlar değil taş kesme sanatıdır. şu ana kadar bir araştırma çabam olmadı karşılaştığım kimsede. )
emreozay
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Sancak17TR » Pzr Ara 30, 2007 1:37 pm

DeAgostini bu dergiyi birkac ay once tekrar piyasaya surdu. En azindan Hollanda'da tekrar satilmaya baslanmisti. Turkiye'de satilip satilmadigini bilmiyorum. Yeni seri de herhangi bi degisiklik yok. Taslarin muhafaza edildigi kutucuklar buyutulmus, mineraller biraz daha buyuk ve derginin bazi kisimlari degisime ugramis. Bunun disinda bir degisiklik yok. Eger onceki seriyi tamamladiysaniz, bu yeni seriyi almaniza gerek yoktur sanirim.

Su anda DeAgostini disinda bir dergi yok diye biliyorum. Tas koleksiyonuyla ilgili kitaplar mevcut. Arada sirada baktigim oluyor bu kitaplara. Aslinda DeAgostini daha once piyasaya vermedigi taslarla ilgili bir seri yapsaydi, kesinlikle almaya devam ederdim.
Resim
Sancak17TR
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen emreozay » Pzr Ara 30, 2007 4:06 pm

"Treasures of the Earth" aynı çevri ile türkiye benim orta okul yıllarımda girmişti bende elimden geldiğince sayıları takip ettim ama eksiklerim oldu o koleksiyondan. dedğiniz yayın evini araştırtırdım şu siteye ulaştım http://www.deagostini.co.uk/treasures/ buradan baktığım kadarıyla ingiltere ve romanyaya gönderi yapıyorlar. türkiye shipping listesinde yok. ben bu setin tümünü yeniden almak isterdim ayrıca tümünü alana güzel hediyeleri var(50 euro+) lakin fiyat hakkında bir bilgi yazmamışlar veya gözümden kaçmış.
emreozay
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen şenol » Pzr Tem 04, 2010 12:41 pm

Merhabalar bende mineral - yarı değerli taş koleksiyonuna de agostini - dünyanın hazineleri ile başlamıştım ,
ardından internet ve taşlarla ilgilenen birkaç kişi sayesinde biraz daha bilgi edinebildim .
Dünyanın hazineleri dergisinde eksiklerim mevcut ama isteyen olursa çoğaltması için verebilirim ,
Çünkü gerçekten çok detaylı bilgileri ve güzel örnekleriyle uzun bir müddet bu ilgi alanında beni aydınlattı :)

Mineral taş koleksiyonu, bu minerallerin kullanım geçmişi , kullanım alanı , renkleri şekilleri ve milyonlarca yıllık oluşumlarıyla inanılmaz ilgi çekici bir konu,

Son zamanlarda yoğun birşekilde Şifalı taşlar , biyoenerji vs. bilgilendirmesiyle de birçok mağazalar açıldı , bu durum açıkçası koleksiyoncular için bence çok güzel bir gelişme bu vesileyle bir çok örnek daha kolay bulunur ve ucuza maledilir hale geldi ...

Taşları birbirinden ayırabilmek hem kolay hem zor ,
görünürde birebir aynı olmasına rağmen ; sertlik, kristal yapısı, renk farkı, ışılımı vb. özellikleriyle daha uzman kişiler tarafından sınıflandırılabiliyor...

de agostini nin içinde bir mineral örneği ile verdiği kutucuklar vardı hatırlamışsınızdır, bunlar eminönü tarafında içinde örneğiyle satılıyordu en son 4-5 ay önce gittiğimde ama neyazıkki dergi yok . yine bu çevrede bir kaç bildiğim mineral - taş satan yer var isteyene tarif edebilrim. bu konuda zaman oldukça ve elden geldikçe yardım ve paylaşımda bulunacağım . :D
şenol
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Sonraki

Dön Mineral Taş

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir